Kezdőlap Autóipar Kínai ritkaföldfém stop: pánik előtt az európai autóipar 
No menu items!

Kínai ritkaföldfém stop: pánik előtt az európai autóipar 

Fotó:Freepik

Néhány európai autóalkatrész-gyár felfüggesztette a termelést, és a Mercedes-Benz is azt fontolgatja, hogyan védekezhetne a ritkaföldfémek hiányával szemben, mivel egyre nagyobb aggodalomra ad okot a kritikus ásványi anyagok exportjára vonatkozó kínai korlátozások okozta kár.

Kína áprilisi döntése, miszerint felfüggeszti a ritkaföldfémek és a hozzájuk kapcsolódó mágnesek széles körének exportját, felborította az autógyártók, a repülőgépgyártók, a félvezetőgyártó vállalatok és a katonai beszállítók számára kulcsfontosságú ellátási láncokat világszerte.

A lépés aláhúzza Kína dominanciáját a zöld energiára való áttérés szempontjából kulcsfontosságú kritikus ásványi nyersanyagiparban, és Kína ezt a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott kereskedelmi háborúban is előnynek tekinti. Kína termeli a világ ritkaföldfémtermelésének mintegy 90%-át. A Reuters információi szerint Maros Sefcovic uniós kereskedelmi biztos szerdán közölte, hogy ő és kínai kollégája megállapodtak abban, hogy a lehető leggyorsabban tisztázzák a ritkaföldfémek helyzetét. “Csökkentenünk kell a függőségünket minden országtól, különösen néhány országtól, például Kínától, amelytől több mint 100%-ban függünk” – mondta Stephane Sejourne, az EU iparstratégiáért felelős biztosa. “Az export (korlátozások) növelik a diverzifikációs szándékunkat” – mondta, miközben Brüsszel 13 új, a blokkon kívüli projektet azonosított, amelyek célja a fémek és ásványi anyagok alapvető fontosságú készleteinek növelése.

Korábban Jörg Burzer a Mercedes-Benz termelési vezetője azt mondta, hogy az autógyártó legfőbb beszállítóival tárgyal a “pufferek”, például ritkaföldfém-készletek kialakításáról, hogy megvédjék az ellátást fenyegető potenciális veszélyektől. De a Mercedes jelenleg nem érintett a hiányban. A BMW azt mondta, hogy beszállítói hálózatának egy részét érintette a hiány, de saját üzemei a szokásos módon működnek.

Az európai autóipari beszállítók szövetsége, a CLEPA közölte, hogy több gyártósor leállt, miután kifogytak a készletekből, és ez a legutóbbi figyelmeztetés a gyártást fenyegető, az ellenőrzések miatt növekvő veszélyre. A CLEPA hozzátette, hogy az autóipari beszállítók által április eleje óta benyújtott több száz kiviteli engedély iránti kérelemnek eddig csak egynegyedét adták meg, és néhány kérelmet a szövetség szerint “erősen eljárási okokból” elutasítottak. A közlemény nem nevezte meg a vállalatokat, de figyelmeztetett a további üzemszünetekre.

Bár Kína áprilisi bejelentése egybeesett a washingtoni vámok elleni szélesebb körű megtorló csomaggal, az intézkedések globálisan érvényesek, és világszerte aggodalmat keltenek az üzleti vezetők körében. A német és amerikai autógyártók arra panaszkodtak, hogy a Kína által bevezetett korlátozások veszélyeztetik a termelést, miután a múlt héten egy indiai EV-gyártó is hasonlóan panaszkodott. Sokan lobbiznak kormányaiknál, hogy gyors megoldást találjanak, és igyekeznek alternatívákat találni.

Néhány vállalatnak csak néhány hétre vagy hónapra elegendő készlete van, mondta Wolfgang Weber, a német elektromos és digitális iparági szövetség (ZVEI) vezérigazgatója egy e-mailben küldött nyilatkozatában. “A vállalatok jelenleg úgy érzik, hogy a politikusok magukra hagyták őket, és ezért részben saját maguk keresnek megoldást nehéz helyzetükre Kínában” – mondta.

A svéd Autoliv, a világ legnagyobb légzsák- és biztonsági övgyártója, azt mondta, hogy működése nem érintett, de Mikael Bratt vezérigazgató elmondta, hogy munkacsoportot hozott létre a helyzet kezelésére. Az autógyártók a General Motorstól a BMW-ig, valamint az olyan nagy beszállítók, mint a ZF és a BorgWarner a Kínától való függőségük csökkentése érdekében alacsony vagy nulla ritkaföldfémtartalmú motorokat kutatnak vagy fejlesztettek ki, de csak keveseknek sikerült a költségcsökkentés érdekében a gyártás méretét növelni. A BMW mágnesmentes elektromos motort vetett be elektromos autóinak legújabb generációjához, de még mindig ritkaföldfémekre van szüksége az olyan kisebb motorokhoz, amelyek olyan alkatrészeket hajtanak meg, mint az ablaktörlők vagy az autóablak-görgők. A német Volkswagen azt mondta, hogy jelenleg nem tapasztal hiányt.

Az, hogy Kína lassú ütemben enyhíti a kritikus ásványi anyagok exportjának ellenőrzését, Trump Pekinggel szembeni kritikájának középpontjába került, amely szerinte megsértette a múlt hónapban a vámok és kereskedelmi korlátozások visszavágására kötött tűzszünetet.

Trump az Egyesült Államok és legnagyobb gazdasági riválisa kereskedelmi kapcsolatának újradefiniálására törekedett azáltal, hogy meredek vámokat vetett ki több milliárd dollárnyi importárura a kereskedelmi deficit csökkentésének és az elveszett gyártás visszahozásának reményében.

Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök várhatóan ezen a héten tárgyalni fog egymással, hogy megpróbálják elsimítani nézeteltéréseiket, és az exportkorlátozások várhatóan kiemelt helyen szerepelnek majd a napirenden.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését

Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint keretösszeggel érhető el augusztustól a hazai halgazdálkodók, akvakultúrával foglalkozó vállalkozások és a halfeldolgozók számára a MAHOP Plusz program keretében

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon, a bruttó átlagkereset három hónapja meghaladja a 700 ezer forintot, a nettó átlag karnyújtásnyira van a 500 ezer forinttól, a nettó medián bér pedig a 400 ezer forinthoz közelít.

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban
Hirdetés

Hírek

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Devizahiteles döntés: az MBH Bank is állást foglalt

Az alábbiakban küldjük az MBH Bank állásfoglalását

Már 5 milliárd forint értékben igényeltek kamatmentes forgóeszközhitelt a vállalkozások

Jelentős az érdeklődés a KKV Technológia Plusz Hitelprogramon belül elindított, keddtől elérhető kamatmentes forgóeszközhitelre, az első nap 5 milliárd forint értékben nyújtottak be igényt a hazai mikro- és kisvállalkozások.

Nagy siker a magyar-amerikai gazdasági együttműködés

A jelenlegi, igen kedvezőtlen nemzetközi környezet ellenére is óriási siker a magyar-amerikai gazdasági és beruházási együttműködés, amelyet az is nagyban segít, hogy új aranykor köszöntött be a két ország kapcsolataiban.

Májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

2025. májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forint, a nettó átlagkereset 483 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 7,8, a nettó átlagkereset 7,7, a reálkereset pedig 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,4 százalékos növekedése mellett.

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált.

A nyári szabadságolások után nő a felmondások száma a cégeknél

A nyári szabadságolások lecsengésével sok cégvezető szembesül azzal az évről évre visszatérő jelenséggel, hogy a pihenés után a munkatársak körében kezdetét veszi a felmondási hullám. A szakértő szerint mindez a cégvezetés minőségének és a vállalati struktúra hiányosságainak egy pontos indikátora. A tudatos cégépítéssel és a vezetői képességek fejlesztésével ugyanakkor megelőzhető a tömeges elvándorlás.
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,