A kínai kereskedelmi minisztérium szerdán korlátozásokat vezetett be több mint egy tucat amerikai védelmi cégre, miután Donald Trump elnök beváltotta fenyegetését, miszerint további 50 százalékos vámot vet ki a kínai importra.
Peking 12 amerikai vállalatot vett fel a kettős felhasználású termékek exportját tiltó ellenőrzési listára, további hatot pedig a „megbízhatatlan szervezetek” listájára, amely lehetővé teszi Peking számára, hogy büntetőintézkedéseket hozzon külföldi szervezetekkel szemben – derül ki a Reuters híre szerint a kínai kereskedelmi minisztérium közleményeiből.
Kína azt is bejelentette, hogy 50 százalékkal emeli az amerikai árukra kivetett vámokat, hozzáadva a korábban bejelentett és csütörtökön életbe lépő 34 százalékos emelést, így az amerikai importra kivetett összes kiegészítő vám 84 százalékra emelkedik.
A kereskedelmi korlátozások legújabb, szintén csütörtökön életbe lépő köre elsősorban a Pentagonnak és a szövetségi kormányzati ügynökségeknek beszállító amerikai cégeket célozza, hozzáadódva ahhoz a mintegy 60 amerikai vállalathoz, amelyeket Peking már megbüntetett Trump Kínára kivetett vámjai miatt, amelyek közül az első februárban lépett életbe.
A megbízhatatlan szervezetek listája esetében Peking közölte, hogy a hat amerikai céget a Tajvannal folytatott fegyvereladások vagy katonai együttműködés miatt vették fel, és megtiltják nekik a Kínával kapcsolatos import- és exporttevékenységet, valamint az országban való befektetést.
„Az elmúlt években a hat vállalat, köztük a Shield AI és a Sierra Nevada Corporation súlyosan veszélyeztette Kína nemzeti szuverenitását, biztonságát és fejlesztési érdekeit” – áll a kereskedelmi minisztérium közleményében.
A kaliforniai székhelyű Shield AI mesterséges intelligenciával hajtott repülőgépekre, különösen katonai drónokra specializálódott, míg a Pentagon és a NASA régi alvállalkozóját, a Sierra Nevada Corporationt tavaly választotta ki az amerikai hadsereg, hogy üzleti repülőgépek flottáját alakítsa át élvonalbeli kémrepülőgépekké.
Bár az érintett cégeknek a Reuters által a vállalati nyilvántartások áttekintése szerint alig vagy egyáltalán nincs üzleti tevékenységük Kínában, az új korlátozások potenciálisan megzavarhatják ellátási láncukat.
Amikor októberben az amerikai Skydio dróngyártót Peking szankciókkal sújtotta a demokratikusan kormányzott Tajvanra irányuló fegyvereladások miatt, amelyet Kína a területének részeként tart számon, a Financial Times szerint ez gyorsan elvágta a vállalat akkumulátor beszerzését.
De még akkor is, amikor Peking megtorolja Trump vámjait az amerikai importot és vállalatokat támadva, igyekezett a nyilvános üzeneteibe olyan megnyugtatásokat foglalni, amelyek a Kínában működő vagy az országban befektetni szándékozó külföldi cégeket célozzák. A megbízhatatlan szervezetek listájára szerdán felvett új tagokat magyarázó nyilatkozatában a kereskedelmi minisztérium azzal zárta, hogy a lista csak „nagyon kis számú” cégre vonatkozik, és hogy „a becsületes és törvénytisztelő külföldi szervezeteknek nincs miért aggódniuk”.
-azüzlet-
Illusztráció: Freepik