Esik az olajár: 6 százalékkal csökkent a világpiaci ár a közel-keleti feszültségek enyhülésével.
Az olajárak meredeken csökkentek hétfőn, miután Irán tartózkodott attól, hogy azonnali megtorlást jelentsen be az Izrael által az országra mért csapásokra.
Mind a Brent, mind az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzése szeptember 11. óta a legalacsonyabb szintre esett, és tegnap estére New Yorkban a nemzetközi irányadónak számító Brent nyersolaj ára 4,63 dollárral, 6,1 százalékkal 71,42 dollárra csökkent hordónként, míg az amerikai irányadó, WTI 4,40 dollárral, 6 százalékkal 67,38 dollárra.
Izrael közölte, hogy szombaton katonai létesítményeket vett célba, megtorlásul azért a közel 200 ballisztikus rakétából álló sortűzért, amelyet Irán október 1-jén lőtt ki Izrael felé. Ali Khamenei, Irán legfőbb vezetője azt mondta, hogy az izraeli támadásokat, amelyekben legalább négy katona meghalt, nem szabad „eltúlozni vagy lekicsinyelni”, de tartózkodott attól, hogy azonnali megtorló csapásra szólítson fel.
Az a tény, hogy Izrael támadásai során elkerülte Irán olaj- és nukleáris létesítményeit, valamint Khamenei megjegyzései eloszlatták azokat a félelmeket, hogy a konfliktus teljes körű közel-keleti háborúvá fajul, és enyhítették az olajellátás zavarai miatti aggodalmakat. Az olajárak meredek esése magával rántotta a nagy FTSE 100-as energiaipari konszern részvényeinek árfolyamát. AShell és a BP egyaránt 1,4 százalékos mínuszban zárt.
A Citigroup amerikai befektetési bank 74 dollárról 70 dollárra csökkentette a Brent hordónkénti árcélját a következő három hónapra, figyelembe véve a közeljövőben alacsonyabb kockázati prémiumot. A közel-keleti feszültségek enyhülésével – legalábbis rövid távon – a befektetők figyelme a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének és szövetségeseinek, köztük Oroszországnak (Opec+) azon tervére irányult, hogy decembertől megkezdik a kitermelés növelését.
A 2022 vége óta elfogadott lépések sorozatában az Opec+ összesen napi 5,86 millió hordóval, azaz a globális kereslet mintegy 5,7 százalékával csökkenti a kitermelést. Ashley Kelty, a Panmure Liberum elemzője elmondta: „Az Opec+ minisztereinek a következő hetekben a kvóták feloldása körüli retorikája kulcsfontosságú tényező lesz az árak szempontjából, a termelésnövelés elhalasztása pedig egyre valószínűbbé válik a puha fundamentális kilátások és a legtöbb kartelltag számára szükséges magas kitermelési árak miatt.”
Érsek M. Zoltán