Kezdőlap Gazdaság Kiskereskedelem - trendforduló előtt?
No menu items!

Kiskereskedelem – trendforduló előtt?

A trendforduló még várat magára, de számottevő lehet a kiskereskedelem hozzájárulása a gazdasági növekedéshez – kommentálták a legfrissebb KSH-adatokat makrogazdasági elemzők.

A statisztikai hivatal adatai szerint áprilisban a kiskereskedelmi forgalom volumene – a hónap közepétől fokozatosan megszüntetett korlátozások és a tavaly áprilisi mélypont eredményeként – a nyers adat szerint 9,9 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 10,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.

Regős Gábor

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint a második negyedévben a bázishatások miatt a fogyasztás éves alapon hozzá tud majd járulni a gazdaság bővüléséhez, de a korlátozások feloldásával a hozzájárulás negyedéves alapon is számottevő lehet. Kiemelte: a kiskereskedelmi forgalom áprilisi volumenindexét a bázishatás magyarázta. A tavalyi szigorú korlátozások után idén kevésbé szigorú korlátozások voltak életben, ez okozta a forgalom 10 százalék körüli éves bővülését.

Ugyanakkor a korlátozások miatt havi alapon a volumen csökkent, de meghaladta a két évvel korábbit, azaz a kiskereskedelmi forgalomban drámai visszaesés nem látható. A korlátozások feloldása, illetve a gazdaság normális működésének visszaállása a bérek és a foglalkoztatás növekedésén keresztül segítheti majd a kiskereskedelmi forgalom bővülését. Várható ugyanakkor, hogy az online értékesítés szerepe tovább nő, amely hosszabb távon a kiskereskedelmi szektor átrendeződését eredményezheti – vélekedett.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy a következő hónapokban várhatóan az üzemanyag-kiskereskedelem válhat húzóerővé, miközben a nem élelmiszerek kereskedelme a termékek jelentős drágulása miatt – a nyersanyagárak és szállítási költségek emelkedése következtében – komoly féket jelenthet a szektornak. A háztartások fogyasztása a következő hónapokban a szolgáltatószektorban koncentrálódhat.

Virovácz Péter

Kitért arra: havi alapon több mint 1 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom volumene a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Annak ellenére, hogy márciushoz képest már némileg szabadabb volt az élet áprilisban, ez nem lendítette fel a boltok forgalmát. Ugyanakkor azt is érdemes figyelembe venni, hogy az újranyitás elsősorban a szolgáltatószektor számára jelenthet hatalmas lökést, és a kiskereskedelmi adatok ezt a szegmenst nem veszik számításba.

Az éves bázisú adatok részleteit nézve a legjelentősebb megugrás a nem élelmiszer kiskereskedelemben figyelhető meg. A tavaly áprilisi boltzár a mélybe taszította a szektor adatait, így aligha meglepő, hogy egy évvel később több mint 21 százalékkal nőtt a forgalom. Idén áprilisban az újranyitással összhangban és a gazdasági élet fellendülésével párhuzamosan megnőtt az üzemanyagforgalom is, éves alapon 19,2 százalékkal. Az élelmiszer-kiskereskedelemben a viszonylag alacsony bázis mellett 3,3 százalékos növekedést mért a KSH, ami 2020 júliusa óta a legmagasabb növekedési adat.

Virovácz szerint az ágazati trendforduló még várat magára. 2020 utolsó negyedéve óta a kiskereskedelem lejtmenetben van és egyre inkább lemarad a válság előtti trendpályától. Mindez a kedvező munkaerőpiaci adatok fényében egyre nehezebben értelmezhető az elemző szerint.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a várakozásoktól elmaradó a kiskereskedelmi forgalom bővülése, ami döntően bázishatás miatti. Hozzátette: a forgalom növekedését a fokozatos nyitás után támogatja, hogy a következő hónapokban egyre többen térnek vissza a munkahelyekre, valamint a korlátozásokkal nem érintett ágazatokban továbbra is dinamikus a bérnövekedés, egyes ágazatokban pedig megjelent a munkaerőhiány. A közszféra béremelései szintén támogatják a fogyasztás bővülését.

A járványhelyzet előtti szint elérése a második fél évben várható a kiskereskedelemben – jelezte.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai

Kismértékben romlott az agrárium helyzetértékelése az első negyedév végére, a kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál romlottak a száj- és körömfájás megbetegedések miat

Árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra

A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az előterjesztést, amely árréskorlátozást vezetne be a háztartási cikkeket árusító boltokban május közepétől szeptember elejéig

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el
Hirdetés

Hírek

A száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai

Kismértékben romlott az agrárium helyzetértékelése az első negyedév végére, a kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál romlottak a száj- és körömfájás megbetegedések miat

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.