Kezdőlap Gazdaság Kiskereskedelem - trendforduló előtt?
No menu items!

Kiskereskedelem – trendforduló előtt?

A trendforduló még várat magára, de számottevő lehet a kiskereskedelem hozzájárulása a gazdasági növekedéshez – kommentálták a legfrissebb KSH-adatokat makrogazdasági elemzők.

A statisztikai hivatal adatai szerint áprilisban a kiskereskedelmi forgalom volumene – a hónap közepétől fokozatosan megszüntetett korlátozások és a tavaly áprilisi mélypont eredményeként – a nyers adat szerint 9,9 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 10,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.

Regős Gábor

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint a második negyedévben a bázishatások miatt a fogyasztás éves alapon hozzá tud majd járulni a gazdaság bővüléséhez, de a korlátozások feloldásával a hozzájárulás negyedéves alapon is számottevő lehet. Kiemelte: a kiskereskedelmi forgalom áprilisi volumenindexét a bázishatás magyarázta. A tavalyi szigorú korlátozások után idén kevésbé szigorú korlátozások voltak életben, ez okozta a forgalom 10 százalék körüli éves bővülését.

Ugyanakkor a korlátozások miatt havi alapon a volumen csökkent, de meghaladta a két évvel korábbit, azaz a kiskereskedelmi forgalomban drámai visszaesés nem látható. A korlátozások feloldása, illetve a gazdaság normális működésének visszaállása a bérek és a foglalkoztatás növekedésén keresztül segítheti majd a kiskereskedelmi forgalom bővülését. Várható ugyanakkor, hogy az online értékesítés szerepe tovább nő, amely hosszabb távon a kiskereskedelmi szektor átrendeződését eredményezheti – vélekedett.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy a következő hónapokban várhatóan az üzemanyag-kiskereskedelem válhat húzóerővé, miközben a nem élelmiszerek kereskedelme a termékek jelentős drágulása miatt – a nyersanyagárak és szállítási költségek emelkedése következtében – komoly féket jelenthet a szektornak. A háztartások fogyasztása a következő hónapokban a szolgáltatószektorban koncentrálódhat.

Virovácz Péter

Kitért arra: havi alapon több mint 1 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom volumene a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Annak ellenére, hogy márciushoz képest már némileg szabadabb volt az élet áprilisban, ez nem lendítette fel a boltok forgalmát. Ugyanakkor azt is érdemes figyelembe venni, hogy az újranyitás elsősorban a szolgáltatószektor számára jelenthet hatalmas lökést, és a kiskereskedelmi adatok ezt a szegmenst nem veszik számításba.

Az éves bázisú adatok részleteit nézve a legjelentősebb megugrás a nem élelmiszer kiskereskedelemben figyelhető meg. A tavaly áprilisi boltzár a mélybe taszította a szektor adatait, így aligha meglepő, hogy egy évvel később több mint 21 százalékkal nőtt a forgalom. Idén áprilisban az újranyitással összhangban és a gazdasági élet fellendülésével párhuzamosan megnőtt az üzemanyagforgalom is, éves alapon 19,2 százalékkal. Az élelmiszer-kiskereskedelemben a viszonylag alacsony bázis mellett 3,3 százalékos növekedést mért a KSH, ami 2020 júliusa óta a legmagasabb növekedési adat.

Virovácz szerint az ágazati trendforduló még várat magára. 2020 utolsó negyedéve óta a kiskereskedelem lejtmenetben van és egyre inkább lemarad a válság előtti trendpályától. Mindez a kedvező munkaerőpiaci adatok fényében egyre nehezebben értelmezhető az elemző szerint.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a várakozásoktól elmaradó a kiskereskedelmi forgalom bővülése, ami döntően bázishatás miatti. Hozzátette: a forgalom növekedését a fokozatos nyitás után támogatja, hogy a következő hónapokban egyre többen térnek vissza a munkahelyekre, valamint a korlátozásokkal nem érintett ágazatokban továbbra is dinamikus a bérnövekedés, egyes ágazatokban pedig megjelent a munkaerőhiány. A közszféra béremelései szintén támogatják a fogyasztás bővülését.

A járványhelyzet előtti szint elérése a második fél évben várható a kiskereskedelemben – jelezte.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Befektetési ajánlású osztályzattal látta el az MVM-et a Moody’s

A Moody's szerint az MVM Zrt. minősítésének korlátai közé tartozik a cég kitettsége a kilengésekre hajlamos nyersanyagárakkal szemben.

Az ultragazdagok vették át Möbius szerepét – Az államháztartás újra randizni hívja a legvagyonosabbakat

A Blochamps Capital volt az, amely az elmúlt év elején figyelmeztetett arra, hogy a háztartások pénzügyi vagyonának harmada a lakosság csupán 1 százalékának kezében összpontosul.

Ingatlan.com: az országos lakáspiacon 8 százalékkal nőtt a kereslet januárban éves szinten

lakáspiacon 8 százalékkal nőtt a kereslet idén januárban az egy évvel korábbihoz képest, miközben az országos választék több mint 10 százalékkal csökkent, így csaknem 130 ezer eladó lakás és ház van a piacon - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com.

NGM: legalább 5000 magyar vállalkozás versenykésessége javulhat

A kormány célja, hogy fokozza a magyar vállalkozások versenyképességét, amelyet az új gazdaságpolitikai akcióterv mintegy 1400 milliárd forinttal támogat. A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket.

Hírek

Erősödött csütörtökön a forint

Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a...

Erősödött a forint szerda reggel

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre.

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.