Oroszországnak meg kell adni a lehetőséget, hogy egy napon, egy esetleges ukrajnai békemegállapodás után újra csatlakozhasson a nemzetközi rendszerhez, és folyamatos párbeszédet kell folytatni az országgal – jelentette ki Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon.
Videobejelentlezésében fontosnak nevezte azonban, hogy elkerüljék a konfliktus eszkalálódását Oroszország és a Nyugat között, ami abból fakadna, hogy az oroszok úgy érzi, a háború “maga Oroszország ellen folyik“.
Ez – mint a CNBC beszámolója szerint mondta – “Oroszországot arra késztetheti, hogy átértékelje történelmi álláspontját, amely az európai kultúra iránti vonzalom és az európai dominanciától való félelem ötvözete volt“.
“Oroszországnak mint saját politikáját folytatni képes államnak a megsemmisülése megnyitná 11 időzónájának hatalmas területét a belső konfliktusok és a külső beavatkozás előtt, miközben 15 ezernél is több atomfegyver van a területén” – szögezte le.
“Ezért hiszek az Oroszországgal folytatott párbeszédben, amíg a háború tart, a harcok befejezésében, amikor elérjük a háború előtti vonalat, és egy folyamatos tárgyalási folyamatban Európa, Amerika és azon a ponton Oroszország között. Miközben a szankciók és más nyomásgyakorlás feltételei fennmaradnak, amíg a végső rendezés meg nem valósul” – fejtette ki.
“Úgy vélem, ez a módja annak, hogy megakadályozzuk a háború eszkalálódását” – mondta.
Ukrán NATO-tagság
Kissingert májusban egy ukrán politikus bírálta, amikor azt javasolta, hogy Ukrajna engedjen át bizonyos területeket Oroszországnak a békemegállapodás elérése érdekében.
Kissinger monst azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is katonai támogatást kell nyújtania, és ha szükséges, fokoznia kell ezt a támogatást mindaddig, amíg a tűzszüneti vonalat el nem érik vagy el nem fogadják az előzetes tárgyalásokon.
Azt is mondta, hogy csodálatát akarja kifejezni Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az ukrán nép “hősies magatartása” iránt; és hogy most már úgy véli, hogy Ukrajna NATO-tagsága egy napon “megfelelő eredmény” lesz.
Kissinger 1973 és 1977 között Nixon és Ford elnökök alatt volt külügyminiszter, 1969 és 1975 között pedig nemzetbiztonsági tanácsadóként tevékenykedett. Kulcsszerepe volt az Egyesült Államok Szovjetunióval való enyhülésében és a Kínához való közeledésben, és felügyelte a rendkívül ellentmondásos döntéseket, köztük a kambodzsai bombázásokat és katonai műveleteket.