A koronavírus-járvány sokkal több egészségügyi krízisnél, gazdasági és társadalmi válságról van szó, egyes országokban pedig politikairól is – jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a dubaji székhelyű Kormányzati Világtalálkozó virtuális konferenciáján.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz leszögezte, hogy a járvány átpolitizálása súlyosbította a helyzetet.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz úgy vélte, hogy a legnagyobb fenyegetést már nem a vírus, hanem a globális szolidaritás és vezetés hiánya jelenti. “Nem tudjuk legyőzni a kórt egy megosztott világban” – fűzte hozzá.
A főigazgató figyelmeztetett: Noha sok ország már az újranyitásra készül és számos járványügyi rendelkezést feloldottak, felhívta a figyelmet arra, hogy míg járvány első egymillió fertőzöttjét három hónap alatt regisztrálták, most csupán az elmúlt nyolc napban regisztráltak egymillió új fertőzöttet.
Felszólította a kormányokat és vállalatokat, készüljenek fel további járványokra is, amelyek “bármelyik országban, bármikor kitörhetnek, és emberek millióit ölhetik meg, mert nem vagyunk rá felkészülve“.
Az Egyesült Államok, amely csaknem 1,7 millió igazolt Covid-19-fertőzöttel és több mint 99 ezer halálos áldozattal a leginkább érintett ország, áprilisban felfüggesztette az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének nyújtott támogatást, miután Trump bírálta a szervezetet a koronavírus-járvány kezeléséért, és azzal vádolta, hogy túlságosan Kína-párti.
A WHO főigazgatója hozzátette, hogy a következő nagy kihívás a súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek halálozási kockázatát egy brit kutatás szerint csökkentő dexamethasone nevű gyógyszer gyártásának és forgalmazásának a növelése.
A hét elejére világszerte meghaladta 9 milliót az igazolt fertőzöttek száma, Brazíliában és Indiában erőteljesen terjed a járvány, az Egyesült Államokban, Kínában és a Covid-19 által erőteljesen sújtott országokban gócokat észlelnek. A SARS-CoV-2 nevű vírus okozta betegség szövődményeiben a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint szerint hétfő estig több mint 469 ezren hunytak el.
A legfertőzöttebb térség Észak- és Dél-Amerika. Az afrikai kontinensen vegyesen alakul a járványhelyzet, egyes országokban több mint 50 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma, míg máshol stabil a helyzet – közölte Michael Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója.
Michael Ryan közölte, hogy a WHO a következő napokban utazási útmutatót ad ki, miközben az országok sorra oldják fel a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozásokat.
“Ez nem könnyű dilemma. Nincs zéró kockázat” – jelentette ki.
Maria Van Kerkhove, a WHO munkatársa elmondta, hogy sok országban, ahol sikeresen kezelték a járványt, a fertőzöttek száma növekszik a vallási rendezvények engedélyezése után.