Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság KSH: júniusban 1,5 százalékkal nőtt az ipari termelés
No menu items!

KSH: júniusban 1,5 százalékkal nőtt az ipari termelés

Júniusban az ipari termelés volumene 1,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztítva 4,8 százalékkal nőtt. Az előző havinál 0,6 százalékkal nagyobb volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított kibocsátás – erősítette meg pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Az első fél évben az ipari termelés 5,1 százalékkal nőtt. A külpiaci eladások volumene 4,2, a belföldi értékesítésé 9,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Júniusban a feldolgozóipar termelése 0,8, az energiaiparé 2,9, a csekély súlyú bányászaté 6,1 százalékkal bővült tavaly júniushoz viszonyítva.

A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mért a KSH, ugyanakkor a legnagyobb súlyú alágakban a termelés volumene nőtt, a legerőteljesebben a villamos berendezés gyártásában, ahol 17,3 százalékkal  emelkedett. A fafeldolgozás 2,8, a kőolajfeldolgozás és kokszgyártás 12,6, a vegyipar termelése 7,1 a gyógyszeriparé 8,4 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól.

A feldolgozóiparban  legnagyobb súlyú járműgyártás 2,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártása 3,8 százalékkal csökkent, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása viszont 8,7 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.  A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 9,3 százalékkal bővült, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően: az élelmiszerexport 9,2, a belföldi értékesítés 7,2 százalékkal nőtt.

Az ipari export volumene 2,7 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, feldolgozóipari export 1,8 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari exportértékesítés 29 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 0,2, a 14 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 11,7 százalékkal bővült. A villamosberendezések exportja 31,7 a gépexport 10,3 százalékkal nőtt, a gyógyszerek külpiaci értékesítése harmadik hónapja csökken, júniusban 10,4 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az ipar belföldi értékesítése 7,1 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 1,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi eladásai két hónap csökkenés után 0,2 százalékkal emelkedtek, a számítástechnikai terméke értékesítése 5,9 százalékkal a villamosberendezéseké 6,3 százalékkal nőtt, a vegyipar belföldi eladásai 6,6 a gyógyszeriparé 4,3 százalékkal nőttek.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok új rendelései 3,2 százalékkal elmaradtak a tavaly júniusitól.  Az új belföldi rendelések 3,2 százalékkal bővültek, az új exportrendelések 4,3 százalékkal visszaestek. A teljes rendelésállomány június végén 22,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az export rendelések 23,4, a belföldi rendelésállomány 3,1 százalékkal haladta meg a tavaly júniusit.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.