Kezdőlap Gazdaság Londoni elemzők: hajlik az enyhítésre az MNB
No menu items!

Londoni elemzők: hajlik az enyhítésre az MNB

Londoni pénzügyi elemzők szerint a külső környezet romlása a monetáris politika normalizálási terveinek újragondolására késztette a Magyar Nemzeti Bankot, mivel az inflációra ható külső, lefelé irányuló nyomás a mostani várakozások szerint ellentételezi a továbbra is erőteljes hazai növekedés hatásait.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a minap tájékozódó látogatást tettek a közép-európai EU-gazdaságokban, ahol a magánszektor és a közszféra szakértőivel találkoztak.

Tapasztalataikról összeállított beszámolójukban kiemelték: magyarországi tárgyalópartnereik szerint a nyári hónapokban mért, meglepetést keltően alacsony maginflációt mindenekelőtt az okozhatta, hogy a külföldről érkező dezinflációs nyomás a kezdeti várakozásoknál gyorsabban szűrődött át a fogyasztói árakba.

A Morgan Stanley elemzői ugyanakkor úgy látták, hogy a gyengébb forint nem kelt komoly aggályokat, mivel a forintárfolyam inflációs átszűrődési rátája a helyi becslések szerint nagyon alacsony.

A ház szakértői mindezek alapján úgy tapasztalták, hogy az MNB alapállása áthajlott az enyhítési oldal felé.

Közölték: tárgyalásaikon nem merült fel komoly aggályként a folyómérleg-egyenleg sem, amelynek folyamatait nem elsősorban a fogyasztás, hanem főleg a beruházások hajtják.

A Morgan Stanley elemzői szerint ha újabb lefelé mutató inflációs – és esetleg növekedési – meglepetések lesznek, ez arra késztetheti a jegybankot, hogy tovább növelje az átlagos kiszorítandó likviditási célszintet.

Az MNB monetáris tanácsa a múlt havi kamatdöntő ülésen – az alapkamat és a kamatfolyosó változatlanul hagyása mellett – a negyedik negyedévre megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás nagyságát 100 milliárd forinttal, a korábbi 200-400 milliárd forintos sávról legalább 300-500 milliárd forintra emelte.

A magyarországi tárgyalásaikról szóló szerdai beszámolójukban a Morgan Stanley londoni elemzői hangsúlyozták: a helyi szakmai közvélemény a továbbiakban is szilárd gazdasági növekedést valószínűsít, de csaknem egyhangú volt az a vélemény is, hogy a 2020-as kilátásokat lefelé ható kockázatok terhelik.

A cég tárgyalópartnereinek megítélése szerint a külső növekedési környezet romlott annyit, hogy már a magyar gazdaságra és bizonyos mértékben a fogyasztás növekedési ütemére is hatással lesz a későbbiekben – áll a Morgan Stanley londoni elemzésében.

A külső növekedési környezet gyengülése más nagy londoni házak szerint is hatással lesz középtávon a magyar gazdaság és az egész térség teljesítményére.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics az európai feltörekvő gazdaságokról összeállított, ugyancsak szerdán ismertetett friss előrejelzési forgatókönyvében kiemelte, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) az idei év első felében 5,1 százalékkal nőtt éves összevetésben.

A ház szerint ennek fő hajtóereje a hazai fogyasztás, amely eddig megvédte a magyar gazdaságot az euróövezet gyenge teljesítményének hatásaitól.

A cég londoni elemzői szerint azonban valószínűtlen, hogy ez a növekedési ütem fenntartható. Az euróövezet teljesítményének gyengülése ugyanis most már egyre nagyobb terhet ró a magyar exportszektorra, és ez várhatóan hamarosan átgyűrűzik a gazdaság egészére, bár az “ultraenyhe” monetáris politika még hajtja a hazai fogyasztást.

A Capital Economics mindezt egybevetve 2019 egészére 4,3 százalékos, 2020-ra 2,5 százalékos, 2021-re 2,3 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.

A ház szerint a külső környezet visszahúzó hatása az egész közép-európai EU-térségben érződik: a cég Lengyelországban az idén 4,3, jövőre 3, két év múlva 2,5 százalékos, Csehországban 2,5, 2 és 2,3 százalékos, Romániában 4,5, 3, illetve 2 százalékos éves GDP-növekedési ütemeket valószínűsít.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.