Az Nvidia vezérigazgatója szerint a mesterséges intelligencia öt éven belül átmegy az emberi teszteken. A mesterséges intelligencia jövőképében új fejezetet nyithat, hogy március 1-én Jensen Huang, az NVIDIA vezérigazgatója a Stanford Institute for Economic Policy Research 2024-es csúcstalálkozóján Palo Altóban új lapot nyitott a témában.
Jensen Huang a cég vezérigazgatója az eseményen azt mondta, hogy a mesterséges általános intelligencia – bizonyos definíciók szerint – akár öt éven belül megérkezhet. Huang, aki az OpenAI-féle ChatGPT-hez hasonló rendszerek létrehozásához használt mesterséges intelligencia chipek világelső gyártójának vezetője, a Stanford Egyetemen tartott gazdasági fórumon arra a kérdésre válaszolt, hogy mennyi időbe telik a Szilícium-völgy egyik régóta kitűzött céljának megvalósítása, vagyis az emberként gondolkodó számítógépek létrehozása.
A Reuters tudósítása szerint Huang kifejtette: a válasz nagyban függ attól, hogyan határozzák meg a célt. Ha a meghatározás az emberi teszteken való megfelelés képessége, szerinte hamarosan megérkezik a mesterséges általános intelligencia (AGI).
“Ha a mesterséges intelligencia elé tennénk … minden egyes tesztet, amit csak el tudsz képzelni, akkor elkészíted a tesztlistát, és a számítástechnikai ipar elé helyezed, és azt hiszem, öt év múlva jól fogunk teljesíteni. Mindegyiken” – mondta Huang, akinek cége pénteken elérte a 2 billió dolláros piaci értéket.
A mesterséges intelligencia jelenleg is sikeresen teljesíthet olyan teszteken, mint például a jogi ügyvédi vizsgák, de még mindig küzd a speciális mediális teszteken, például a gasztroenterológián. De Huang azt mondta, hogy öt éven belül képesnek kell lennie bármelyik ilyen teszten túljutni.
De más definíciók szerint Huang szerint az AI sokkal távolabb lehet, mert a tudósok még mindig nem értenek egyet abban, hogyan írják le az emberi elme működését. “Ezért mérnökként nehéz megvalósítani”, mert a mérnököknek meghatározott célokra van szükségük – mondta Huang. Aki azzal a kérdéssel is foglalkozott, hogy hány további chipgyárra van szükség, amelyeket az iparágban “faboknak” neveznek, hogy támogassák az AI-ipar terjeszkedését. A médiajelentések szerint az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman úgy véli, sokkal többre van szükség. Huang azt mondta, hogy többre lesz szükség, de idővel minden chip jobb lesz, ez csökkenti a szükséges chipek számát.
“Több chipgyárra lesz szükségünk. Ne feledje azonban, hogy az algoritmusokat és az (AI) feldolgozását is óriási mértékben fejlesztjük az idő múlásával” – mondta Huang. “Nem mintha a számítástechnika hatékonysága olyan lenne, mint ma, és ezért ekkora a kereslet. 10 év alatt milliószorosára fejlesztem a számítástechnikát.”
Érsek M. Zoltán