Amerikai tudósok olyan új technikát fejlesztettek ki, amely segíthet a Parkinson-kór diagnosztizálásában, mielőtt a tünetek jelentkeznének – számolt be a Guardian.
A Parkinson-kórt nehéz diagnosztizálni, mivel jelenleg nincs specifikus teszt rá. A tünetek változóak, és számos más betegségnek is hasonló tünetei vannak, ami azt jelenti, hogy a betegséget gyakran félrediagnosztizálják.
Most amerikai tudósok azt állítják, hogy megtalálták a módját annak, hogy a betegséggel összefüggő abnormális fehérjék felhalmozódását már jóval a tünetek megjelenése előtt azonosítani lehessen. Eredményeiket a Lancet Neurology folyóiratban tették közzé.
A kutatás megerősíteni látszik, hogy az alfa-szinuklein mag-amplifikációs vizsgálatnak (alfaSyn-SAA) nevezett módszer pontosan azonosítani tudja azokat az embereket, akiknél fennáll a betegség kialakulásának kockázata. Az eredmények kikövezhetik az utat a Parkinson-kór korai felismerése, diagnózisa és kezelése felé.
Világszerte a betegség előfordulása az elmúlt 25 évben megduplázódott, és már 10 millió ember szenved benne.
A közelmúltban számos ismert személynél, köztük Jennifer Wexton amerikai kongresszusi képviselőnőnél és Jeremy Paxman brit televíziós műsorvezetőnél diagnosztizálták a betegséget, ami növelte a tudatosságot. Michael J. Fox amerikai színész pedig már évek óta kampányol a Parkinson-kór kutatásának fokozásáért.
Andrew Siderowf professzor, a Pennsylvaniai Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik vezető szerzője elmondta: “A Parkinson-kór patológiájának hatékony biomarkerének azonosítása mélyreható hatással lehet a betegség kezelésének módjára, lehetővé téve az emberek korábbi diagnosztizálását, a legjobb kezelések azonosítását a betegek különböző alcsoportjai számára, valamint a klinikai vizsgálatok felgyorsítását.” A Parkinson-kóros betegek esetében a betegséget a leghatékonyabbnak ítélt biomarker azonosítása nem jelenthet problémát.
A Parkinson-kórt az alfa-szinuklein (alfaSyn) néven ismert kóros fehérjék felhalmozódása okozza az agyban és az idegrendszerben. Ez a felhalmozódás feltehetően évekkel azelőtt zajlik le, hogy a fizikai tünetek, például a remegés, a mozgás lassúsága vagy az izommerevség jelentkeznének.
A vizsgálatban 1123 résztvevő vett részt, így ez az egyik legnagyobb eddigi vizsgálat, amely az alfaSyn-SAA technika hasznosságát vizsgálta. A vizsgálat megerősítette, hogy a technika pontosan kimutatja a Parkinson-kórban szenvedőket, és azt is sugallta, hogy a diagnózis felállítása előtt azonosítani tudja a veszélyeztetett személyeket és a korai, nem motoros tünetekkel rendelkezőket.
A kutatók azonban arra figyelmeztettek, hogy az alphaSyn-SAA technika hasznosságának teljes körű értékeléséhez további, hosszabb távú, nagyobb mintaszámú vizsgálatokra lenne szükség.