Az európai földgázárak megugrottak, miután az ukrán állami tulajdonú hálózatüzemeltető (GTSOU) felfüggesztette az orosz gázforgalmat egy kulcsfontosságú betáplálási ponton keresztül.
Az ukrán gázszolgáltató kedden jelentette be a vis maiort, vagyis egy olyan előre nem látható körülményt, amely megakadályozza a szerződés teljesítését. Ez az első ilyen jellegű nyilatkozat azóta, hogy Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát. A GTSOU közölte, hogy szerdától nem teljesít szállításokat a szohranivkai állomáson keresztül, amely orosz gázt továbbít Európába.
Az üzemeltető blokkolta a Novopszkov határmenti kompresszorállomásán keresztül történő gázszállítást is, amelyen keresztül az Oroszországból Európába irányuló gáz közel egyharmadát (napi 32,6 millió köbméterig) szállítják.
A TTF európai földgáz ára szerdán londoni idő szerint 9 óra 15 perc körül több mint 6,4 százalékkal emelkedett a Refinitiv adatai szerint.
A szohranivkai gázmérőállomás és Novopszkov is Kelet-Ukrajna oroszok által megszállt területein található, és a GTSOU “a megszállók akcióit” okolta a gáztranzit megszakításáért.
“Az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agressziójának eredményeként a GTSOU több létesítménye az orosz csapatok és a megszálló közigazgatás által ideiglenesen ellenőrzött területen található” – áll a GTSOU közleményében.
“Jelenleg a GTSOU nem képes operatív és technológiai ellenőrzést végezni a novopszkovi és más, ezeken a területeken található állomások felett. Ezenkívül a megszálló erők beavatkozása a műszaki folyamatokba és a GTSOU létesítményeinek működési módjainak megváltoztatása – beleértve a gáz tranzitfolyamokból történő jogosulatlan gázelvételeket – veszélyezteti az egész ukrán gázszállítási rendszer stabilitását és biztonságát.”
A szolgáltató közölte, hogy továbbra is képes lesz teljesíteni az európai partnerekkel szembeni tranzitkötelezettségeit a gáz átirányításával a Szudzsa összekapcsolási pontra, amely ukrán ellenőrzés alatt álló területen található.
“A vállalat többször tájékoztatta a Gazpromot az orosz ellenőrzésű megszálló erők akciói miatti gáztranzit veszélyeztetettségéről, és kérte a létesítmények működésébe való beavatkozások leállítását, de ezeket a felhívásokat figyelmen kívül hagyták” – tette hozzá a GTSOU.
Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője szerint Ukrajna kérése “technológiailag lehetetlen“, és a vállalat nem látja indokoltnak a döntést – jelentette az Associated Press.
Timothy Ash, a BlueBay Asset Management vezető EM-szuverén stratégája a történtekre reagálva elmondta: meglepte, hogy Ukrajna nem vágta le korábban a gáz- és energiaszállításokat, mivel Európa nem vezetett be energiablokádot.
“Oroszország maga is támadja az ukrán üzemanyagraktárakat és -ellátást, így talán ez egy ukrán válasz erre” – tette hozzá.
Az a fenyegetés, hogy Oroszország leállítja az Európába irányuló földgázszállításokat, arra késztette az Európai Uniót, hogy fokozza az alternatív szállítók keresését, mivel az EU teljes földgázimportjának mintegy 40 százaléka Oroszországból származik.
Közgazdászok és kereskedők arra figyelmeztettek, hogy egy teljes körű energiablokád súlyos következményekkel járhat az árképzésre és az inflációra nézve, Bill Perkins veterán földgázkereskedő pedig áprilisban azt mondta a CNBC-nek, hogy egy ilyen lépés “katasztrofális árképzést” idézhet elő ezen a télen. (CNBC)