Az Európai Unió egyre közelebb kerül egy részletes terv kidolgozásához arról, hogy a befagyasztott orosz vagyont hogyan lehetne felhasználni Ukrajna újjáépítésének finanszírozására – nyilatkozta egy magas rangú uniós tisztviselő.
Az EU megerősítette, hogy több mint 200 milliárd euró (mintegy 74 ezer milliárd forint) értékű vagyon van blokkolva, amely az orosz központi bankhoz, illetve orosz magánszemélyekhez tartozik. Ezeket a vagyonokat az európai hatóságok Oroszország ukrajnai invázióját követően fagyasztották be, hogy szankcionálják a Kremlt az agresszió miatt.
“Elég hosszas megbeszéléseket folytattunk arról, hogyan lehetne ezeket a vagyonokat Ukrajna újjáépítésének kifizetésére felhasználni” – mondta a CNBC-nek a svéd Anders Ahnlid, aki a témáról folytatott tagállami megbeszélések elnöke.
“Remélem, most már abban a helyzetben vagyunk, hogy hamarosan ötleteket tudunk előterjeszteni arra vonatkozóan, hogy miként lehetne felhasználni legalább az immobilizált eszközökből származó bevételeket” – mondta Ahnlid.
A kérdés rendkívül technikai, jogilag összetett és politikailag kihívást jelentő kérdés.
Az EU kitart amellett, hogy Oroszországnak meg kell fizetnie az általa Ukrajnában okozott károkért és fájdalmakért. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke februárban a CNBC-nek azt mondta, “elképzelhetetlen“, hogy ez ne így legyen.
Még tavaly novemberben von der Leyen úgy fogalmazott, hogy az elképzelés az, hogy létrehoznak egy struktúrát a befagyasztott pénzeszközök kezelésére, befektetésükre, majd a bevételt Ukrajnának adják. Akkor hozzátette, hogy ezeket a pénzeket az újjáépítési erőfeszítésekre is fordítani kellene, amint a háború véget ér.
A tisztviselők egyelőre az első lépésre – az orosz központi banki eszközökből származó bevételek felhasználására – összpontosítanak, mivel szerintük ez lenne a legegyszerűbb módja a jogi problémák elkerülésének. Ugyanakkor nem világos, hogy ez mennyi pénzt biztosítana Ukrajnának, és milyen gyorsan jutna hozzá Kijev.
“Szerintem az a fontos, hogy megerősítést nyerjen, hogy több mint 200 milliárd eurónyi ilyen eszköz van, aztán pedig meg kell tudni, hogy ebből mennyi van készpénzben és mennyi más típusú eszközökben” – mondta Ahnlid.
A közgazdászok egyetértenek abban, hogy van esély arra, hogy az EU-nak sikerül legális módon felhasználnia az orosz központi banki eszközökből származó bevételeket, de általánosabb aggodalmak vannak azzal kapcsolatban, hogy ez valójában mennyit fog segíteni Ukrajnának.
“Ez jogilag működhet, bár pénzügyileg nem fog változást hozni” – mondta Jacob Kirkegaard, a Peterson Institute for International Economics vezető munkatársa.
A Világbank, az Európai Bizottság, az ENSZ és az ukrán kormány márciusban azt közölte, hogy az ukrajnai újjáépítés teljes költsége elérte a 441 milliárd dollárt.
A háború azonban folytatódik, és a folyamatos emberveszteségek és infrastruktúra-veszteségek tovább növelik a számlát. Erre példa a Nova Kakhovka gát közelmúltbeli felrobbantása, amely további környezeti, társadalmi és gazdasági károkat okozott. A Világbank még mindig vizsgálja a teljes költséget.
“Ha bármilyen ilyen jellegű lépésre kerül sor, azt olyan partnerekkel együtt kell megtenni, mint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, Svájc és más országok” – mondta Ahnlid arról, hogy tovább kellene lépni az orosz befagyasztott vagyonból származó bevételek felhasználásával.
Az Egyesült Államok májusban jóváhagyta egy szankciókkal sújtott orosz oligarcha lefoglalt vagyonának Ukrajnának történő átadását. Merrick Garland amerikai főügyész akkor azt mondta, hogy ez volt az első átutalás a lefoglalt orosz pénzeszközökből, de “nem ez lesz az utolsó“.