Novemberben az előző hónaphoz képest az infláció 0,3 százalékponttal 2,7 százalékosra mérséklődött, amit főként az üzemanyagok és szabályozott árak csökkenése okozott – állapította meg a novemberi inflációs adatokhoz fűzött kommentárjában a Magyar Nemzeti Bank.
A szabályozott termékek árai októberhez képest 1,2 százalékkal csökkentek, amit a koronavírus-járvány miatt ismét bevezetett ingyenes parkolás hatása okozott. Az üzemanyagok árai az előző hónaphoz képest a kőolaj világpiaci árának csökkenésével párhuzamosan mérséklődtek.
Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,3 százalékos volt, 0,1 százalékponttal magasabb az előző havinál.
Az MNB által számított és a tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatók között a keresletérzékeny termékek árindexe októberhez képest 0,3 százalékponttal 3,0 százalékosra nőtt, a ritkán változó árú termékek inflációja harmadik hónapja 4,0 százalékon áll.
A költségváltozásokra érzékeny termékek áralakulása, illetve a szabályozott árú termékek inflációs hozzájárulása egyaránt az infláció mérséklődésének irányába hatott – állapította meg a jegybank elemzése.
Az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. A nyári hónapok magasabb átárazásait követően szeptembertől a dezinflációs hatások erősödése figyelhető meg – jegyzete meg az MNB.
Az iparcikkek éves inflációja lényegében nem változott novemberben. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest enyhén mérséklődött, míg a nem tartós iparcikkek árindexe kis mértékben
nőtt.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek. A korábbi évek átlagánál magasabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások, illetve a biztosítási díjak árainak emelkedése okozta.
Az élelmiszerek inflációja mérséklődött az előző hónaphoz képest. A feldolgozatlan élelmiszerek árindexét a sertés- és baromfihús, illetve a friss gyümölcsök inflációjának csökkenése mérsékelte, míg a feldolgozott élelmiszerek inflációjának csökkenéséhez döntően a feldolgozott hústermékek mellett a tej és a tejtermékek járultak hozzá – olvasható az MNB honlapján.