Az Allianz Hungária Zrt. érdemelte ki 2024-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöld Biztosító és Pénztár Díját. A biztosító néhány hete indította el első sötétzöld eszközalapjait, a világoszöld alapjaiban pedig a kezelt vagyon mértéke jelenleg megközelítőleg 29 milliárd forint, amely a biztosító összes alapjában lévő nettó eszközérték 12,5 százalékát teszi ki.
A vállalatnál már ma is majdnem minden 10. munkavállaló aktívan részt vesz a fenntarthatósággal és a zöld pénzügyekkel kapcsolatos feladatok ellátásában.
A hagyományoknak megfelelően az MNB idén is a Nemzetközi Zöld Pénzügyi Konferenciáján adta át a fenntarthatósági témákban élenjáró pénzügyi intézményeknek szóló Zöld Pénzügyek Díjakat. A hatodik alkalommal megrendezett eseményen a Zöld Biztosító és Pénztár Díjat az Allianz Hungária Zrt. érdemelte k. A Zöld Biztosító és Pénztár Díj elbírálásakor az MNB elsődlegesen az intézményeknél elérhető, fenntarthatósági (ESG) szempontokat érvényesítő alapokban kezelt vagyon mértékét vette figyelembe, melyben az Allianz Hungária kiemelkedően teljesít.
A díj elnyerése annak köszönhető, hogy az Allianz Hungária nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a fenntarthatósági szempontokat ne csak saját működése során vegye figyelembe, hanem integrálja azokat biztosítási és befektetési portfóliójába, legyen szó a termékfejlesztésről (például elektromos járművek biztosítása), a zöldátmenetet támogató megoldásokról (például napelem- és szélerőműparkok biztosítása), vagy éppen zöld befektetési alapok kínálatáról.
A biztosító néhány hete indított el két sötétzöld eszközalapot, amelyek mögött olyan vállalatokba történő fenntartható befektetések állnak, amelyek környezeti vagy társadalmi célokat valósítanak meg, portfóliójukon keresztül ezáltal aktívan előmozdítva fenntarthatósági célok elérését. A világoszöld alapok szintén promotálják a környezeti vagy társadalmi szempontok érvényesülését, de nem feltétlenül kizárólagos céljuk a fenntarthatóság; alapvetően inkább a kibocsátó vállalatok felelős működését ösztönzik. Az utóbbi kategóriába tartozó eszközalapokban jelenleg megközelítőleg 29 milliárd forintot kezel az Allianz Hungária, amely a biztosító összes alapjában található nettó eszközérték 12,5 százalékát teszi ki.
„Az Allianz 134 évvel ezelőtt azzal a hivatással jött létre, hogy a kockázatok megfelelő kezelésével segítsen kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá tenni ügyfelei, munkatársai és a társadalom egészének jövőjét, azaz a kezdetektől a fenntarthatóság jegyében működik” – hangsúlyozta az ünnepélyes díjátadón Bacsó Gergely, az Allianz Hungária vezérigazgatója.
Az elmúlt időszakban egyre többen tapasztalhatták a saját bőrükön is, hogy a klímaváltozás milyen jelentős hatással van mind az egyénekre, mind a vállalkozásokra: veszélyezteti az emberek egészségét, otthonát és jövedelmét, míg a cégek esetében komoly kockázatot hordoz a fizikai eszközökre és az üzleti folytonosságra nézve. Magyarországon például rövid távon azzal, hogy a biztosítók viharokkal összefüggő kárrendezése a 2023-as és 2024-es nyári viharszezonban egyaránt meghaladta a tízmilliárd forintot, azaz az elmúlt két évben közel annyit fordítottak a viharkárok kifizetésére, mint a 2016-tól 2020-ig terjedő ötéves időszakban összesen. 2022-ben pedig több mint 40 milliárd forintot fizettek aszálykárokra a gazdáknak.
„Mindezek az események jelentős kihívások elé állítják a biztosítókat: proaktív lépéseket kell tennünk a kockázatok hatékony kezelése érdekében, és fokozott figyelmet kell fordítanunk a kockázatok mérséklésére és a megelőzésre” – vélekedett Bacsó Gergely. Hozzátette: – „Olyan megoldásokra van szükség, amelyek a fenntarthatóság széles spektrumát és aspektusait integrálják annak érdekében, hogy megvédhessük ügyfeleink és közösségünk értékeit és jövőjét.”