Elsősorban a járványügyi korlátozások jelentős enyhítésének hatására tavaly nyár óta nem mért ütemben nőtt a brit gazdaság teljesítménye. Az időszaki adatok arra vallanak, hogy a fogyasztók lelkesen költekeznek.
A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint a hazai össztermék (GDP) értéke áprilisban 2,3 százalékkal emelkedett az előző hónappal összehasonlítva.
Az áprilissal zárult három hónapban 1,5 százalékkal nőtt a brit GDP-érték a márciusban véget ért háromhavi időszak 1,5 százalékos visszaesése után.
Az ONS hangsúlyozza, hogy április volt a harmadik olyan hónap egymás után, amelyben nőtt a brit hazai össztermék, és a havi összevetésű áprilisi GDP-növekedés a tavaly júliusban mért 7,3 százalékos bővülés óta a leggyorsabb ütemű volt.
A statisztikai hivatal közölte ugyanakkor azt is, hogy a brit hazai össztermék értéke áprilisban még mindig 3,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly februárban, a koronavírus-járvány megfékezése végett 2020 márciusától érvénybe léptetett első korlátozási intézkedéscsomag előtti utolsó teljes hónapban.
A brit GDP-érték viszont most már 1,2 százalékkal meghaladja a tavaly októberi időszakos fellendülés csúcspontján mért szintet.
A tavaly február és 2021 áprilisa között mért 3,7 százalékos halmozott GDP-visszaesésen belül a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor teljesítménye 4,1 százalékkal, a feldolgozószektoré 2,4 százalékkal csökkent, az építőiparé 0,8 százalékkal bővült.
A tavaly februárhoz viszonyított kumulatív teljesítménycsökkenés ugyanakkor messze elmarad az első zárlat okozta tavaly tavaszi szabadesésszerű zuhanástól: 2020 második negyedévében 19,5 százalékkal, a tavalyi év egészében átlagosan 9,8 százalékkal zuhant reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-ban elért szintre esett vissza.
A tavalyi egész éves GDP-zuhanás példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.
Londoni makrogazdasági elemzők várakozása szerint ugyanakkor az idén elrendelt újabb korlátozásoknak már elkezdődött fokozatos enyhítése – mindenekelőtt a rendkívül lendületes nagy-britanniai oltási kampány hatására – a továbbiakban jelentős növekedési felhajtóerőt ad a brit gazdaságnak.
A brit kormány nyitási menetrendje június 21-ig, vagyis tíz napon belül a jelenlegi jogi korlátozások gyakorlatilag teljes feloldásával számol, bár egyre több egészségügyi szakember szólítja fel a kormányt ennek néhány hetes halasztására, mivel az először Indiában azonosított Delta vírusvariáns terjedése miatt az utóbbi időszakban ismét növekszik az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőződések száma Nagy-Britanniában.
Az egyik legnagyobb londoni központú globális makrogazdasági és pénzügyi elemzőműhely, a Capital Economics a friss GDP-becslés ismertetése utáni gyorselemzésében kiemelte: az időszaki adatok arra vallanak, hogy “a fogyasztók lelkesen költekeznek” és a brit gazdaság növekedése májusban is erőteljes volt.
A ház közölte: mindent egybevetve “többé-kevésbé” elérhetőnek tartja azt az előrejelzését, amely szerint a brit hazai össztermék az idei második negyedévben 6,5 százalékkal növekszik.
Az új elemzésekben az idei év egészére is derűlátó előrejelzések szerepelnek.
A Bank of England legfrissebb pénzügypolitikai jelentése szerint a brit hazai össztermék 7,25 százalékkal nőhet 2021 egészében.
Ilyen ütemű éves növekedés azóta nem volt a brit gazdaságban, hogy 1949-ben elkezdődött az éves növekedési ütemek mérése a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal.
A brit jegybank korábbi prognózisa 5 százalékos idei egész évi növekedést valószínűsített.