Közel három százalékos zuhanással több mint egyéves mélypontra csökkent a kőolaj világpiaci ára csütörtökön.
A koronavírus által megfertőzött, Kínán kívüli betegek számának gyors emelkedése felszította azokat a félelmeket, hogy az egész világra kiterjedő járvány, pandémia alakul ki, ami lassíthatja a globális gazdaság növekedését és visszavetheti az olaj iránti keresletet.
Délután fél háromkor az északi-tengeri Brent könnyűolaj májusi szállításra 51,26 dollárba került, hordónként 1 dollár 55 centes, 2,92 százalékos veszteségben forgott az Intercontinental Exchange londoni jegyzésében.
A New York-i árupiac elektronikus kereskedésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta az áprilisi kontraktusokban 47,28 dollárba került, 1 dollár 45 centtel, 2,98 százalékkal csökkent az ára.
Eddigi napi minimumán a Brent 51,20 dolláron, 3,05 százalékos mínuszban, a WTI pedig 47,16 dolláron, 3,23 százalékos veszteségben forgott.
Csütörtökön már az ötödik egymást követő kereskedési napon csökkentek az árak, és utoljára tavaly januárban álltak ilyen alacsony szinten.
A Facts Global Energy (FGE) nevű, londoni székhelyű tanácsadó cég arra számít, hogy a járvány következtében idén legfeljebb napi 60 ezer hordóval bővül az olaj iránti kereslet, ami “gyakorlatilag zéró”.
A piac most arra vár, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és az olajkartellen kívüli szövetségeseket, köztük Oroszországot tömörítő, OPEC+ néven emlegetett csoport milyen döntést hoz majd a szakminiszterek március 5-6-ra tervezett bécsi ülésén.
A csoport tagjai a kitermelésüket korlátozó megállapodás alapján 2020 első negyedévében napi 1,7 millió hordóval fogják vissza a kitermelést. Az egyezmény betartásának felügyeletével megbízott közös monitoring bizottság február elején a kitermelés további napi hatszázezer hordós csökkentését javasolta átmeneti időre, hogy ellensúlyozzák a járványnak az energiakeresletre gyakorolt kedvezőtlen hatását.