Kezdőlap Világgazdaság Német cégcsődök - Vihar előtti csend. "Berlin túltolta a biciklit"
No menu items!

Német cégcsődök – Vihar előtti csend. “Berlin túltolta a biciklit”

Németországban történelmi mélypontra csökkent a csődeljárások száma. Az ok jogi és nem gazdasági, egy átmeneti moratórium. Egyidejűleg sok ágazatban drámaian romlott a fizetési morál. Az elemzők több ezer ’zombivállalkozásról’ beszélnek. A csődhullám az év végén jöhet.

„Berlin túltolta a biciklit”

Az egyik legnagyobb német inkasszócég, a müncheni Creditforum csődhullámot vár az év végére. Az ügyvezető, Volker Ulbricht szerint ez jobb lenne, mint a mostani állapot: „Rossz fizetési morál, körbetartozás és általánossá váló bizalmatlanság helyett tiszta lap.

Olaf Scholz

A pénzügyminiszter és szociáldemokrata kancellár-jelölt más véleményen van. Olaf Scholz jó válságmenedzselése pozitív eredményeként látja, hogy a tavasszal beharangozott csődhullám eddig elmaradt.

A fizetésképtelenségek alacsony számában nagy szerepet játszik a csődtörvény márciusi módosítása. Az eladósodott, fizetésképtelen gazdasági szereplők átmenetileg nem kötelesek csődvédelmet kérni, illetve fizetésképtelenséget jelenteni. Ennek következtében az első félévben 8 százalékkal csökkent a csődeljárások száma. Az év első 6 hónapjában a tavalyi 13 ezernél ezerrel kevesebb indult. Júliusban – éves összehasonlításban – 30 százalékos volt a visszaesés.

Volker Ulbricht

„És ez minden idők legnagyobb válsága kellős közepén!” – mondja a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) Volker Ulbricht. „A kormány a jogszabály túlzott lazításával túltolta a biciklit”.

Hasonló véleményen van a rangos kölni Német Gazdaság Intézete (IW). Az év végére 4.300 ’zombivállalkozással’ számolnak: Fizetés- és életképtelenek, de a jogszabályi moratórium megóvja őket a csődtől. Az IW elemzése szerint 2020 végig 17 ezer csődeljárás lehet, 8 százalékkal kevesebb, mint tavaly. A munkaadó-közeli kutatóintézet számításai szerint a gazdasági realitásokat figyelembe véve az első félévben a 8 százalékos csökkenés helyett 15 százalékkal több cégnek kellett volna csődöt jelentenie. Ha az első és a második félévet összeadjuk, 23 százalékos űr áll elő. 4.300 cég, amely ellen nem indult csődeljárás, pedig tevekénységének nincs gazdasági perspektívája – vonja le a következtetést az IW.

A csődjelentési moratóriumot nem lehet igénybe venni, ha a kintlévőségek több, mint 10 százaléka három héttel a fizetésképtelenné válás előtt képződött. A kormány tehát a régebb óta nagyobb adósságot maguk elő görgető cégeknek akart segíteni, hogy ne a COVID legyen az utolsó szög a koporsójukban. A moratórium csak az év végéig él.

Fizetési morál és körbetartozás

A Creditforum szerint a korábban Németországban kiváló fizetési morál látványos romlása mutatja, hogy az átmeneti szabályozás egészségtelen helyzetet teremtett. Különösen az utazási, vendéglátó és rendezvényszervezési szektorban vált általánossá a körbetartozás. Utóbbiaknál a krízis előtti 15 napról 29-re nőtt a számlák átlagos kiegyenlítési ideje. A Creditforum normál körülmények között ritkán mér 2 napnál nagyobb változást egy év alatt.

Meglepő, de a szintén nagy forgalomcsökkenést átélő kiskereskedelemben nem növekedett szignifikánsan a fizetési idő és nem jellemző a körbetartozás sem. Ennek az lehet az oka, hogy az elmúlt években sok bedőlés volt, amely elsősorban nagy, sok embert foglalkoztató láncokat ért el (Karstadt, Hertie, Quelle). A szektor már edzett. A kiskereskedők érdekképviseleti szervezete, a Handelsverband vihar előtti csöndről beszél.

A kereskedők már nyár elején, a karanténszabályok feloldása után szezonvégi végkiárusításba kezdtek, így átmeneti likviditáshoz jutottak.”

Az év második felében 50 ezer csőddel számol a szakmai érdekképviselet. Különösen a kisebb, kevés tartalékkal rendelkező kereskedőket dobhatják be a törülközőt.

A COVID-válság legnagyobb nyertese az online kereskedelem volt. Az ágazat cégeinél még csökkent is az amúgy is rövid fizetési idő: 9 napról 7-re.

A társadalombiztosításnak sokban van a kevés is

A Szövetségi Foglalkoztatási Hivatalnak (BA) a kevés csődeljárás ellenére mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, mint tavaly. A fizetésképtelen cégek bérkintlévőségeinek megtérítése a foglalkoztatottak számára a 2019-es 560 millió euróval szemben az idei első félévben 737 milliót emésztett fel. Ez azt mutatja, hogy az idén csődvédelmet kért vállalatok közül több a nagyobb, több embert foglalkoztató, mint tavaly.

A BA készül az év végére prognosztizált csődhullámara. Belső átcsoportosítások és továbbképzések után 65 százalékkal több köztisztviselője fogja tudni feldolgozni az ügyeket. Így a munkavállalóknak nem kell majd többet várniuk az elmaradt bérük társadalombiztosítási megtérítésére.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.