Kezdőlap Világgazdaság Németország - A romló kilátások húzták le a hangulatot
No menu items!

Németország – A romló kilátások húzták le a hangulatot

A kilátások romlása miatt a várt javulás helyett csökkent a németországi üzleti hangulatindex januárban – derült ki a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézet felméréséből.

Az ifo németországi üzleti hangulatindexe 95,9 pontra csökkent januárra vonatkozóan a decemberi 96,3 pontról a várt javulás, 97,0 pont helyett. A hangulatindex egy évvel ezelőtt, 2019 januárjában 99,6 ponton állt, februárban elérte a 100,0 pontot és azóta folyamatosan csökkent.

Pirossal az üzleti hangulatindex, szürkével az aktuális helyzetről alkotott vélemény, kékkel pedig a várakozások görbéje

Az index csökkenése elsősorban a kilátások romlására vezethető vissza, az aktuális üzleti környezetet ugyanis kedvezőbbnek ítélték meg a felmérésbe bevont gazdasági szereplők.

Az aktuális üzleti helyzet megítélését számszerűsítő mutató a decemberi 98,8 pontról 99,1 pontra emelkedett januárra vonatkozóan. A javulás kissé elmaradt a várttól, a piac 99,2 pontra számított. Tavaly januárban 104,2 ponton állt a mutató.

Az üzleti kilátások megítélését számszerűsítő mutató 92,9 pontra csökkent januárra a várt 95,0 pont helyett a decemberi 93,9 pontról. Tavaly januárban 95,2 ponton állt a mutató értéke.

Szektoronkénti bontásban a feldolgozóiparban és a kereskedelemben javult, a szolgáltatóiparban és az építőiparban romlott az üzleti hangulat januárban.

A feldolgozóiparban a decemberi mínusz 5,0 pontról mínusz 1,6 pontra javult a mutató.  2019 januárjában még 11,5 ponton állt a feldolgozóipari index. Januárban a feldolgozóiparban az aktuális kondíciók megítélése 2017 februárja óta a legnagyobb emelkedést mutatta. A kilátásokkal kapcsolatban is kevésbé borúlátónak bizonyultak a vállalatok, a kapacitáskihasználtság pedig 82,6 százalékról 83,1 százalékra javult.

Klaus Wohlrabe

Klaus Wohlrabe, az ifo közgazdásza a felmérés eredményét kommentálva elmondta: az elmúlt három hónapban enyhültek az üzleti kilátásokat terhelő bizonytalansági tényezők, elsősorban a Brexit körül tisztuló kép, valamint az amerikai-kínai kereskedelmi ellentétek rendezése felé egy elsődleges egyezmény formájában tett nagy lépésnek köszönhetően. Megjegyezte, hogy a tüdőgyulladás-járvány miatt Kínában bevezetett korlátozások még nem éreztetik hatásukat a német gazdaságon.

A német gazdaság az ifo közgazdászai szerint a felmérés alapján 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedést ér majd el a januári-márciusi periódusban a tavalyi negyedik negyedévi 0,1 százalékos növekedés után.

A müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) havi rendszerességgel végez felmérést mintegy kilencezer németországi gazdasági szereplő körében az aktuális üzleti környezetről és a jövőbeni kilátások alakulásáról alkotott véleményükről.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érdemes egyszerre több banknál is elindítani az Otthon Start hitelkérelmet?

Akár milliókat hozhat a párhuzamos hiteligénylés

Gazdálkodás drónnal és tablettel: átalakul az aranykalászos gazdaképzés

A mezőgazdaság szó hallatán sokak fejében azonnal a szántás-vetés, a kétkezi fizikai munka képe jelenik meg. Pedig a modern gazdálkodás ma már messze nem erről szól.

Akkor érdemes szakértőhöz fordulni, ha gyorsan kell eladni vagy megvásárolni egy ingatlant

A magyarok 29 százaléka szerint leginkább akkor érdemes szakértőhöz fordulni, ha gyorsan kell eladni vagy megvásárolni egy ingatlant, ha bizonytalanok az eladási vagy vásárlási folyamat lépéseiben, illetve ha a tartózkodási helytől távol lévő ingatlan szerepel az ügyletben.

Bekövetkeztek a 2025-ös költségvetési tervezés véleményezése során jelzett kockázatok

A Költségvetési Tanács (KT) szerint bekövetkeztek az általa a 2025-ös költségvetési tervezés véleményezése során jelzett kockázatok - állapította meg a 2025. évi központi költségvetésről szóló 2024. évi XC. törvény első félévi végrehajtásáról készített véleményében a testület.
Hirdetés

Hírek

Érdemes egyszerre több banknál is elindítani az Otthon Start hitelkérelmet?

Akár milliókat hozhat a párhuzamos hiteligénylés

Akkor érdemes szakértőhöz fordulni, ha gyorsan kell eladni vagy megvásárolni egy ingatlant

A magyarok 29 százaléka szerint leginkább akkor érdemes szakértőhöz fordulni, ha gyorsan kell eladni vagy megvásárolni egy ingatlant, ha bizonytalanok az eladási vagy vásárlási folyamat lépéseiben, illetve ha a tartózkodási helytől távol lévő ingatlan szerepel az ügyletben.

Bekövetkeztek a 2025-ös költségvetési tervezés véleményezése során jelzett kockázatok

A Költségvetési Tanács (KT) szerint bekövetkeztek az általa a 2025-ös költségvetési tervezés véleményezése során jelzett kockázatok - állapította meg a 2025. évi központi költségvetésről szóló 2024. évi XC. törvény első félévi végrehajtásáról készített véleményében a testület.

Drasztikus átalakítás jöhet a magyar családi cégeknél

Cégstruktúra mint versenyelőny: Hogyan segíti a tudatos vállalati struktúra a növekedést és a kockázatkezelést?

Tökéletes Halloween Pécsen – egész napos boszorkányos kaland a Zsolnay Negyedben!

A pécsi Zsolnay Negyed idén is hátborzongató, ugyanakkor varázslatos kalandokkal várja a látogatókat október 31-én, Halloween napján.

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Kulcs elismerést

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Key (Kulcs) elismerést, amely a hotelek kiválóságának mérésére szolgál - közölte a Michelin csoport.

Felkészült a fűtési szezonra az MVM

Az MVM a téli hónapokban is szavatolja a lakosság számára a biztonságos energiaellátást; a földgáztárolókban elegendő készlet áll rendelkezésre, és a társaság a tavaszi-nyári időszakban folyamatos hálózatfejlesztésekkel készült a szezonra.

Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön. Londonban a FTSE index 0,37 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX index 0,10 százalékkal, a CAC-40 index pedig 0,09 százalékkal erősödött a kereskedés kezdetén.
Hirdetés

Gazdaság

Oda az MBH kapcsolat, de marad a régi gondoskodás

Megújul a Gondoskodás Egészség- és Nyugdíjpénztár – megszűnik az MBH-val való együttműködés A mai nap első híre az volt, hogy az MBH Bank felülvizsgálta és...

Csodánkra jár a világ: a vagyonosodás tempójában világcsúcs ütemet diktálunk, a Blochamps prognózisa már 2019-ben előre látta

A Blochamps Capital szakembere arra figyelmeztet, hogy a hazai vagyonosodás üteme nemzetközi összevetésben is kiemelkedő

Fiatalok tízezrei adósodtak el 2025 első felében – több százan máris bajba kerültek

A munkáshitelek rövid időn belül megugró aránya a késedelmes állományon belül azt sejteti, hogy a konstrukció sérülékeny ügyfélkört vonz, így a gyors felfutás mellett gyorsan a törlesztési nehézségek válhatnak a legfőbb problémává.

A kockázatkezelés nem játék, de tanulhat a sakkból – öt párhuzam a tábla és a tőkepiacok között

A 2008-as pénzügyi válság óta a kockázatkezelés a banki működés egyik legfontosabb területévé vált. Ma már nemcsak arról szól, hogy egy intézmény megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, hanem arról is, hogy előre felkészüljön szélsőséges forgatókönyvekre és biztosítsa a pénzügyi szektor hosszú távú stabilitását.