Kezdőlap Világgazdaság Németország. Rontotta növekedési prognózisát az iparszövetség
No menu items!

Németország. Rontotta növekedési prognózisát az iparszövetség

Friss jelentésében csökkentette németországi gazdasági növekedési előrejelzését a német iparvállalatok szakmai képviseleti szervezete, a BDI.

A BDI (Bundesverband der Deutschen Industrie) a második negyedévben elért lendületes növekedés ellenére is 3 százalékra mérsékelte az idei éves GDP-növekedésre tett előrejelzését az előző, júniusi prognózisában jelzett 3,5 százalékról.

A német kormány 3,5 százalékos GDP-növekedéssel számol 2021-re, az Európai Bizottság pedig 3,4 százalékos német GDP-növekedést prognosztizál.

A német gazdasági növekedés motorjának az export számít. A BDI prognózisa szerint az árucikkek és szolgáltatások exportja az idén 8,5 százalékkal emelkedhet. A második negyedévben a német export 34,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest és 2,8 százalékkal haladta meg a 2019 második negyedévit. Németország kínai exportja az átlagnál lényegesen kisebb mértékben nőtt a második negyedévben, 16,3 százalékkal. Az Egyesült Államokba viszont 46,4 százalékkal, Olaszországba 50,0 százalékkal, Franciaországba 39,7 százalékkal, Lengyelországba 46,8 százalékkal, Magyarországra pedig 57,6 százalékkal.

A német import a második negyedévben 29,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest és 6,9 százalékkal haladta meg a 2019 második negyedévit. A kínai import növekedése is messze elmaradt az átlagtól, 6,2 százalék volt. A legnagyobb mértékben az oroszországi import nőtt, 95,3 százalékkal. Lengyelországból 36,9 százalékkal, Magyarországról 42,5 százalékkal növelte importját Németország a második negyedévben. Az amerikai import 27,2 százalékkal, a francia 30,4 százalékkal, az olasz 41,7 százalékkal nőtt.

Joachim Lang

A német GDP idei évre prognosztizált növekedési ütemének mérséklését a lakossági fogyasztás korábban becsültnél kevésbé dinamikus alakulásával hozta összefüggésbe a jelentés indoklásában Joachim Lang, a BDI vezérigazgatója. Az év elején tapasztalt gyenge növekedés miatt már nem lesz lehetséges elérni a várt 1 százalékos éves növekedést.

Az év első hat hónapjában a lakossági fogyasztás a lehetőségek javulása ellenére is két százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A második negyedévre azonban a kilátások továbbra is meglehetősen jók. A nyári hónapokban közel 45 millióan álltak munkában, 193 ezerrel kevesebben mint a válság előtt. A GfK felmérése szerint a fogyasztók jövedelmi és foglalkoztatási várakozásai jobbak mint egy évvel korábban.

A BDI prognózisa szerint a fogyasztás az idén 1,6 százalékkal nő Németországban a 2020-as 3,2 százalékos csökkenés után. Ezen belül a lakossági fogyasztás nem változik, a közkiadásokon keresztül megvalósuló fogyasztás viszont 5,2 százalékkal emelkedik.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.