Közérdek fűződik Magyarországon a print médiakultúra megmentéséhez – indokolja a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) azt, hogy a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány irányításszerzését az Opus Press, az Echo TV, a New Wave Media Group és a Magyar Idők Kiadó felett.
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény lehetőséget biztosít a kormánynak arra, hogy közérdekből nemzetstratégiainak minősítsen egyes vállalati összefonódásokat – fogalmaz az MTI-hez eljuttatott állásfoglalás.
A kabinet eddig huszonegyszer hozott ilyen döntést, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványt érintő fúzió nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánítása tehát nem egyedi eset – szögezték le.
A kormányrendelet “kiemelt indoka, hogy közérdek fűződik Magyarországon a print és nyomtatott médiakultúra megmentéséhez és a helyi, különösen a megyei nyilvánosság fórumainak hosszú távú megmaradásához” – fogalmaztak.
Ezt a célt tűzte ki alapító okiratában az alapítvány, és “külön támogatandó, hogy ezt nem profitszerzési célzattal, hanem nonprofit alapon kívánja megvalósítani” – olvasható a közleményben.
Mint az “Alapítványba mentek Habony és Mészáros lapjai is. A GVH vizsgálódik” című beszámolónkban is olvashatták, a médiumok feletti ellenőrzést megszerző, Liszkay Gábor irányítása alatt álló alapítványt a versenyhivatal vizsgálta. Ennek bejelentése után látott napvilágot a kormány döntése.
A kormány szerdán minősítette rendeletben közérdekből nemzetstratégiai jelentőségűvé az Echo Hungária TV Televíziózási, Kommunikációs és Szolgáltató Zártkörű Részvénytársaság, a Magyar Idők Kiadó Korlátolt Felelősségű Társaság, a New Wave Media Group Kommunikációs és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság, valamint az Opus Press Zártkörűen Működő Részvénytársaság feletti irányítás Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány általi megszerzésével megvalósuló összefonódást.