A svájci Davosban a jövő héten kezdődik a Világgazdasági Fórum (WEF). Ez egy olyan éves találkozó, ahol az üzleti vezetők, politikusok és közgazdászok globális elitje merész előrejelzéseket tesz, és megpróbálja meghatározni az előttünk álló év napirendjét. De nem mindig jósolnak jól. Íme, az elmúlt évek néhány előrejelzése.
Európai recesszió
Az európai gazdaság sorsa nagy aggodalomra adott okot a 2022 májusi WEF-en, elsősorban az ukrajnai orosz invázió miatt.
A Citigroup vezérigazgatója, Jane Fraser egy panelbeszélgetésen azt mondta: “Azt hiszem, ez sokkal aggasztóbb Európa számára, amely az ellátási láncok, az energiaválság és az Ukrajnában zajló atrocitások közelsége miatt a viharok kellős közepén van.”
Arra a kérdésre, hogy lesz-e recesszió Európában, Fraser határozott választ adott: “Igen, és remélem, hogy tévedek“.
Bár a régió növekedési üteme visszaesett és az infláció megugrott, az EU eddig megúszta a recessziót. Több elemző is azt jósolja, hogy 2023 elején lesz egy, de arra számítanak, hogy az “enyhe” lesz. A Berenberg például úgy számol, hogy a GDP (bruttó hazai termék) 0,1%-kal csökken az euróövezetben az idén.
A Goldman Sachs azonban javított a régióra vonatkozó kilátásain, és a héten közölte, hogy már nem prognosztizál recessziót az euróövezetre.
“Fenntartjuk azt a véleményünket, hogy az euróövezet növekedése az energiaválság miatt gyenge lesz a téli hónapokban, de már nem számítunk technikai recesszióra. Ez tükrözi a tavaly év végi rugalmasabb növekedési lendületet, a meredeken alacsonyabb földgázárakat és a korábbi kínai újranyitást” – írták a Goldman elemzői a jegyzetben.
Rámutattak, hogy 2023-ra 0,6 százalékos GDP-növekedést várnak, szemben a 0,1 százalékos zsugorodásra vonatkozó konszenzusos várakozásokkal.
Nukleáris háború
Soros György milliárdos befektető egy 2018-as davosi beszédében arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok nukleáris háború felé tarthat Észak-Koreával.
“Az Egyesült Államok az atomháború felé vette az irányt, mivel nem hajlandó elfogadni, hogy Észak-Korea atomhatalommá vált” – mondta akkor.
Az Obama-kormányzat is úgy nyilatkozott 2016-ban, hogy ez a legfőbb nemzetbiztonsági kockázat.
Az Egyesült Államok eddig elkerülte a katonai konfliktust Észak-Koreával. Valójában a közelmúltban az ilyen irányú aggodalmak Oroszországra összpontosulnak, annak ukrajnai inváziója nyomán.
FTX-csőd
A kriptopénzek egész 2022-ben ingadoztak, de a piacon lévők nem számítottak az FTX – az egykor 32 milliárd dolláros kriptotőzsde – összeomlására.
Brett Harrison, aki az FTX US elnökeként szolgált, 2022-ben Davosban a CNBC-nek azt mondta, hogy a vállalat “nagyon jó helyzetben” volt a tőke tekintetében, és felvásárlásokat fontolgatott.
Az amerikai hatóságok decemberben letartóztatták Sam Bankman-Friedet, a korábbi vezérigazgatót, és táviratcsalással, értékpapírcsalással és pénzmosással vádolták meg. Bankman-Fried ártatlannak vallotta magát.
Bezuhan a bitcoin?
2019-ben Jeff Schumacher, a BCG Digital Ventures alapítója a CNBC által szervezett davosi panelbeszélgetésen azt mondta, hogy a bitcoin ára akár nullára is süllyedhet.
A bitcoinnak volt egy volatilis futása, de 2021-ben és 2022-ben jóval a 2019-ben látott szintek fölé emelkedett. Azóta visszaesett a történelmi csúcsokról, de a héten elért kereskedési szintjei még mindig a négy évvel ezelőtti szintek felett vannak.
Az USA és az EU közötti kereskedelmi megállapodás
A 2020-as WEF-en Olaf Scholz akkori német pénzügyminiszter azt mondta, hogy bízik abban, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között létrejön a kereskedelmi megállapodás. Scholz, aki most az ország kancellárja, akkor azt mondta: “Végül is tudjuk, hogy a kereskedelem akkor a legsikeresebb, ha nincs túl sok akadály“.
Joe Biden amerikai elnök 2021-es hivatalba lépése óta az Atlanti-óceán mindkét partja megoldott néhány kereskedelmi vitát. De úgy tűnik, még mindig messze vannak egy átfogó kereskedelmi megállapodástól.
Az európai országok ugyanis aggályokat fogalmaztak meg Biden inflációcsökkentő törvényével kapcsolatban, azzal érvelve, hogy az diszkriminálja az európai vállalatokat, és nem követi a nemzetközi kereskedelmi szabályokat.
A Credit Suisse átalakítása
Annak ellenére, hogy a média 2022-ben arról számolt be, hogy a Credit Suisse Thomas Gottstein akkori vezérigazgató leváltását fontolgatta, amikor a CNBC Davosban megkérdezte erről Axel Lehmannt, a Credit Suisse elnökét, ő cáfolta a híreket.
“Nem beszéltek velem, és tudom, hogy erre nem került sor, így ez téves” – mondta.
A svájci bank júliusban jelentette be, hogy Thomas Gottstein lemond.
(CNBC)