Kezdőlap Világgazdaság Nincs Mastercard és Visa, de a saját fejlesztésű Mir így is biztosítja...
No menu items!

Nincs Mastercard és Visa, de a saját fejlesztésű Mir így is biztosítja az orosz bankkártyák működését

A Mir a 2015-ös indulás óta több mint 100 millió kártyát bocsátott ki. Fotó: Bigstock

A nyugati szankciók az orosz pénzügyi rendszer szinte minden részét megzavarták, de van egy kivétel: a Krím annektálása miatt hozott korábbi szankciók arra ösztönözték Oroszországot, hogy kiépítse saját fizetési hálózatát, amely most, a Visa és a Mastercard kivonulása után is zökkenőmentesen működik.

Bár a Visa és a Mastercard március eleji Oroszországból való kivonulását sokan jelentős lépésnek tekintették a Nyugaton, a valóság más képet mutat. A legtöbb orosz fogyasztó ugyanis egy pillanatra sem veszítette el annak a lehetőségét, hogy Mastercard vagy Visa márkájú kártyájával fizessen az országon belül – írja a The Wall Street Journal.

A Nilson Report című szaklap szerint 2020 végén nagyjából 197 millió Mastercard és Visa kártya volt Oroszországban. A színfalak mögött azonban a kártyák nem az amerikai hálózatok rendszereire támaszkodnak az oroszországi fizetések feldolgozásához. Évek óta egy saját fejlesztésű rendszert használnak, amelyet az orosz központi bank felügyel.

A Nemzeti Fizetési Kártyarendszer – orosz rövidítéssel NSZPK – működteti az oroszországi kártyatranzakciókat támogató pénzügyi rendszert, még a Visa és Mastercard logóval ellátott kártyák esetében is.

A rendszer része volt Moszkva nyolcéves erőfeszítéseinek, hogy elszigetelje az orosz gazdaságot a nyugati pénzügyi nyomástól. A Kreml agresszívan népszerűsítette Oroszország saját kártyatársaságát, a Mirt, amely az NSZPK infrastruktúrájára épül. A Mir honlapja szerint a 2015-ös indulás óta több mint 100 millió kártyát bocsátottak ki.

Az orosz fizetési rendszer rugalmassága ritka győzelem Vlagyimir Putyin elnök számára a Nyugattal vívott pénzügyi háborúban. Ugyanakkor Oroszországnak nem sikerült megtörnie a nyugati importtól való függőségét, így az országnak továbbra is égető szüksége van a gyártáshoz szükséges kulcsfontosságú alkatrészekre. A háború előtt Oroszország 630 milliárd dollárnyi tartalékot halmozott fel, hogy meg tudja védeni a rubelt, de ezt az erőfeszítést aláásta, amikor az USA és az Európai Unió befagyasztotta az orosz központi bank eszközeit.

De a Visa és a Mastercard kivonulásának volt negatív következménye is az oroszok számára: sok esetben a kártyáik most már nem működnek az országon kívül.

A Mir hálózata Oroszországon kívül csak néhány országra terjed ki, amelyek többsége volt szovjet köztársaság. A TASZSZ állami hírügynökség jelentése szerint orosz tisztviselők az elmúlt napokban tárgyalásokat folytattak a kiterjesztésről Venezuelára és Iránra. Egyes orosz bankok azt mondták, hogy partnerséget vizsgálnak a kínai UnionPay-jel, hogy olyan kártyákat bocsássanak ki, amelyeket ügyfeleik szélesebb körben használhatnak.

Mégis az, hogy az oroszok nem tudják használni kártyáikat készpénzfelvételre vagy külföldi vásárlásra, összhangban van a Kreml azon céljával, hogy az országban tartsa a vagyont.

Néhány elmenekült orosz szerint a Visa és a Mastercard távozása Putyin kezére játszott.

A Visa, a Mastercard és más fizetési vállalatok vezetői egy februári telefonbeszélgetésen, amelyen a lehetséges oroszországi szankciókat vitatták meg, az ügyet ismerő személyek szerint az amerikai pénzügyminisztérium tisztviselőinek elmondták, hogy a cégek kivonulása nem lenne különösen fájdalmas. A szankciók – mint mondták – egyszerűen csak több tranzakciót terelnének a Mirre.

A Visa és a Mastercard képviselői ezidáig nem kívántak nyilatkozni az ügyben.

Mindenesetre a Mir-kártyák kibocsátása fellendült a külföldi kártyaóriások kivonulása után. A Roszbank arról számolt be, hogy a Mir hálózatán futó betéti kártyák iránti kereslet több mint kétszeresére nőtt január és március között a tavalyi év azonos időszakához képest.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: februárban 8,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet