Kezdőlap Világgazdaság Nincs Mastercard és Visa, de a saját fejlesztésű Mir így is biztosítja...
No menu items!

Nincs Mastercard és Visa, de a saját fejlesztésű Mir így is biztosítja az orosz bankkártyák működését

A Mir a 2015-ös indulás óta több mint 100 millió kártyát bocsátott ki. Fotó: Bigstock

A nyugati szankciók az orosz pénzügyi rendszer szinte minden részét megzavarták, de van egy kivétel: a Krím annektálása miatt hozott korábbi szankciók arra ösztönözték Oroszországot, hogy kiépítse saját fizetési hálózatát, amely most, a Visa és a Mastercard kivonulása után is zökkenőmentesen működik.

Bár a Visa és a Mastercard március eleji Oroszországból való kivonulását sokan jelentős lépésnek tekintették a Nyugaton, a valóság más képet mutat. A legtöbb orosz fogyasztó ugyanis egy pillanatra sem veszítette el annak a lehetőségét, hogy Mastercard vagy Visa márkájú kártyájával fizessen az országon belül – írja a The Wall Street Journal.

A Nilson Report című szaklap szerint 2020 végén nagyjából 197 millió Mastercard és Visa kártya volt Oroszországban. A színfalak mögött azonban a kártyák nem az amerikai hálózatok rendszereire támaszkodnak az oroszországi fizetések feldolgozásához. Évek óta egy saját fejlesztésű rendszert használnak, amelyet az orosz központi bank felügyel.

A Nemzeti Fizetési Kártyarendszer – orosz rövidítéssel NSZPK – működteti az oroszországi kártyatranzakciókat támogató pénzügyi rendszert, még a Visa és Mastercard logóval ellátott kártyák esetében is.

A rendszer része volt Moszkva nyolcéves erőfeszítéseinek, hogy elszigetelje az orosz gazdaságot a nyugati pénzügyi nyomástól. A Kreml agresszívan népszerűsítette Oroszország saját kártyatársaságát, a Mirt, amely az NSZPK infrastruktúrájára épül. A Mir honlapja szerint a 2015-ös indulás óta több mint 100 millió kártyát bocsátottak ki.

Az orosz fizetési rendszer rugalmassága ritka győzelem Vlagyimir Putyin elnök számára a Nyugattal vívott pénzügyi háborúban. Ugyanakkor Oroszországnak nem sikerült megtörnie a nyugati importtól való függőségét, így az országnak továbbra is égető szüksége van a gyártáshoz szükséges kulcsfontosságú alkatrészekre. A háború előtt Oroszország 630 milliárd dollárnyi tartalékot halmozott fel, hogy meg tudja védeni a rubelt, de ezt az erőfeszítést aláásta, amikor az USA és az Európai Unió befagyasztotta az orosz központi bank eszközeit.

De a Visa és a Mastercard kivonulásának volt negatív következménye is az oroszok számára: sok esetben a kártyáik most már nem működnek az országon kívül.

A Mir hálózata Oroszországon kívül csak néhány országra terjed ki, amelyek többsége volt szovjet köztársaság. A TASZSZ állami hírügynökség jelentése szerint orosz tisztviselők az elmúlt napokban tárgyalásokat folytattak a kiterjesztésről Venezuelára és Iránra. Egyes orosz bankok azt mondták, hogy partnerséget vizsgálnak a kínai UnionPay-jel, hogy olyan kártyákat bocsássanak ki, amelyeket ügyfeleik szélesebb körben használhatnak.

Mégis az, hogy az oroszok nem tudják használni kártyáikat készpénzfelvételre vagy külföldi vásárlásra, összhangban van a Kreml azon céljával, hogy az országban tartsa a vagyont.

Néhány elmenekült orosz szerint a Visa és a Mastercard távozása Putyin kezére játszott.

A Visa, a Mastercard és más fizetési vállalatok vezetői egy februári telefonbeszélgetésen, amelyen a lehetséges oroszországi szankciókat vitatták meg, az ügyet ismerő személyek szerint az amerikai pénzügyminisztérium tisztviselőinek elmondták, hogy a cégek kivonulása nem lenne különösen fájdalmas. A szankciók – mint mondták – egyszerűen csak több tranzakciót terelnének a Mirre.

A Visa és a Mastercard képviselői ezidáig nem kívántak nyilatkozni az ügyben.

Mindenesetre a Mir-kártyák kibocsátása fellendült a külföldi kártyaóriások kivonulása után. A Roszbank arról számolt be, hogy a Mir hálózatán futó betéti kártyák iránti kereslet több mint kétszeresére nőtt január és március között a tavalyi év azonos időszakához képest.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres a vállalati e-autó program, több mint 6000 pályázóval kötöttek már támogatási szerződést

Meghaladta a hatezret a támogatási szerződéssel rendelkező cégek száma a közlekedés zöldítését ösztönző pályázaton. A gazdasági társaságoknak eddig összesen 26,8 milliárd forintot ítéltek oda a felhívás 30 milliárdos keretösszegéből

3,9 százalékos volt az első negyedévben a GDP-arányos hiány

A központi kormányzat hiánya 1088 milliárd forintot mutatott, míg a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok 180 és 84 milliárd forintos többlettel rendelkeztek. A kormányzati szektor bevétele 8639 milliárd, kiadása 9463 milliárd forint volt az első negyedévében.

MLBKT: júniusban csökkent a beszerzésimenedzser-index

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra csökkent a májusi 49,8-es értékről

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat
Hirdetés

Hírek

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg