Kezdőlap Fókuszban Növekedést várnak a létesítménygazdálkodók 
No menu items!

Növekedést várnak a létesítménygazdálkodók 

Illusztráció: Bigstock

A gazdasági és az energiaválság enyhülésének, a háborús helyzet stagnálásának, valamint a nemzetgazdaságok alkalmazkodó képességének köszönhetően optimisták és növekedést jósolnak a Létesítménygazdálkodási Vezetői Hangulatindex válaszadói, a LEO (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége) Benchmarking munkacsoportjának legfrissebb kutatása szerint.   

A LEO negyedéves hangulatjelentéshez a létesítménygazdálkodási szolgáltató szervezetek vezetői válaszoltak arra a kérdőívre, amelynek eredménye az ágazat piaci hangulatának bemutatása mellett a jövőbeni várakozásokról is képet ad. 

A 2023. II. negyedéves hangulatindex értéke egyértelmű növekedést vetít előre, ami elsősorban a komoly aggodalmakat kiváltó háborús helyzet stagnálásból és az ehhez kapcsolódó gazdasági-, és energiaválság enyhüléséből adódik. A válaszadók szerint a háború szinte már “megszokott” tényezővé válik, az ellátási láncok lassan helyreállnak, a kiugró energiaárak az európai gazdaságok gyors alkalmazkodásának köszönhetően gyorsan korrigáltak. A bizalom ily módon történő visszatérése a létesítménygazdálkodási (FM) szektor megrendelésállományára is jótékonyan hathat. 

Az erősödést prognosztizáló pozitív jövőképhez nagyban hozzájárult, hogy nem valósultak meg azok a negatív forgatókönyvek amelyek akár 50%-os árbevétel csökkenést prognosztizáltak. Az is derülátóbbá tette a várakozásokat, hogy az energiaárak időközben bekövetkezett visszaesése miatt, a fűtési költségek korábban várt, akár 10-szeres növekedése a legtöbb válaszadónál nem valósult meg. Az ingatlantulajdonosok pedig így újra elővették azokat a korábbi beruházási javaslatokat, amelyeket a krízishelyzetben elfektettek. A képet ugyanakkor árnyalja, hogy az elmúlt időszakot komoly mértékben befolyásoló kockázatok továbbra is negatívan befolyásolhatják a piaci működést. 

A válaszadók visszajelzése alapján az FM piacot befolyásoló folyamatok kapcsán az alábbi változásokra érdemes figyelni: 

  • annak ellenére, hogy az orosz-ukrán konfliktus energiára gyakorolt hatása enyhült, a szakértők a következő tél előtt álló kockázatokat hangsúlyozzák és az energiaárak újabb drasztikus növekedése sem zárható ki
  • az orosz-ukrán konfliktus és a magas energiaárak drasztikusan megemelték az építőanyag és alkatrész árakat, amely a megrendelésállomány szűkülését vonja maga után
  • az alapanyagárak jelentős mértékű növekedése az üzemeltetésben felhasznált eszközök, az ehhez szükséges alkatrészek, anyagok árát is drasztikusan megemeli
  • a munkaerőhiány és a magas infláció együttes hatásaként erős bérnyomás jellemzi az FM iparágat
  • miközben az ESG szabályok, tanúsítási elvárások kötelezővé tétele komoly adminisztrációs terhet jelenthet, ugyanakkor – elsősorban a környezetvédelmi elvárások teljesítése kapcsán – plusz megrendelésekhez segítheti a piaci szereplőket.

Rövid távon, összességében a magas infláció, a munkaerőhiány és az így jelentkező bérnyomás érinti legdrasztikusabban az FM piaci szereplőket. 

Mindennek ellenére a megkérdezett válaszadók, az általuk irányított vállalkozások 4 százalékos árbevétel növekedésére és a következő negyedévben várhatóan 1,71 százalékkal csökkenő kintlévőség állománnyal számolnak. Mivel egyelőre – szerencsére- nem látszik a korábban beharangozott gazdasági válság, ennek eredményeként, egyelőre a második negyedévi illetve a teljes éves üzleti terv sincs veszélyeztetve. Ugyanakkor a munkaerőhiány továbbra is jelentős, és a magas infláció miatt komoly bérnyomás nehezíti a gazdálkodást. 

Az ágazat szereplői enyhén pozitív várakozásának oka, hogy az ügyfelek a megrendelésekkel az év elején jellemzően kivárnak, az új év költségvetésének terhére az első jelentősebb opcionális munkák a 2. negyedévtől indulnak, miközben a válaszadók a szezonális okok (külterület gondozás) miatt is több eseti megrendelést várnak. Miközben az energiaválság komoly aggodalmak közt indult telét a nagy hidegek elmaradásának köszönhetően ez az ágazat is átvészelte, az elhúzódó, immár javában a második évében járó orosz – ukrán háború ugyan a tervezhetőséget továbbra sem teszi lehetővé – de ha minden így marad, ahogy van, akkor a második negyedév gazdálkodása is a már megszokott keretek között folytatódhat. Ez is közrejátszik abban, hogy a hangulati index eredménye szerint a következő negyedévben várhatóan 4,86 százalékkal nő a megkérdezett vezetők által irányított vállalkozások munkavállalói állománya. 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: Legyen erősebb az adatszolgáltatói fegyelem! 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektet az adatszolgáltatói fegyelem erősítésére, és közigazgatási eljárást kezdeményez azokkal a cégekkel szemben, amelyek nem tesznek eleget válaszadási kötelezettségüknek - közölte a hivatal. 

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Danubius Hotels vezér: a helyi értékekre, az egyediségre és a megújulásra építünk

Kovács Balázs a Danubius Zrt. vezérigazgatója Az egyediségre, a helyi...

KSH: az ipari termelői árak 0,7 százalékkal mérséklődtek

2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 3,9, az exportértékesítésé 8,3 százalékkal felülmúlták az előző év májusi értékeit.
Hirdetés

Hírek

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek

A Magyar Termék védjegy a cégeknek közösséget, a vevőknek megbízható minőséget ad

 A kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködések képessé teszik a vállalkozásokat arra, hogy leküzdjék az időről időre megjelenő gazdasági és egyéb kihívásokat.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg