Kezdőlap Világgazdaság Olasz válság: Draghi, alias Super Mario a megmentő
No menu items!

Olasz válság: Draghi, alias Super Mario a megmentő

Mario Draghi személyében vélik megtalálni az új szakértői kormány vezetőjétOlaszországban

Olaszország politikai és gazdasági válságban van. A kormány megbukott, új választások kiírása segítene, ugyanis a most “helyzetben lévő pártok” egyelőre nem jutnak egyezségre az új miniszterelnök személyéről. A Repubblica szerint Mario Draghi, az Európa Központi Bank (EKB) korábbi elnöke jelentheti a megoldást a voksolás elkerülésére. 

Draghi, alias Super Mario

A 73 éves közgazdász az olasz Nemzeti Bank, a Banca d’Italia elnökeként kapta a megtisztelő becenevet. Monetáris politikájával nagyban segítette Itália talpon maradását a 2008-2009-es világgazdasági krízis és az abból lett európai adósságválság idején.

Legnagyobb előnye, hogy a kicsinyes politikai játszmák felett áll. Reputációjánál, karrierjénél és koránál fogva nem vezetik hatalmi ambíciók – véli a Repubblica. A balliberális napilap volt az, amely megszellőztette a közgazdász nevének felmerülését lehetséges miniszterelnökként.

A szerkesztőségi cikk szerint az EKB elnökeként megtanulta a kompromisszumkötés művészetét, amelyre miniszterelnökként egy vélhetően hárompárti koalícióra támaszkodva nagy szüksége lenne. A monetáris kérdésekben sokszor gyökeresen ellentmondó álláspontot képviselő északi és déli államok támogatását úgy tudta  megnyerni, hogy hű maradt közgazdásági elveihez. Márpedig ezek nagyon karakteresek. Mégsem ragaszkodott hozzájuk bigottan. Mindig igazodik az aktuális gazdasági helyzethez. Ezt mutatja az olasz és az európai jegybankelnöki tevékenysége is.

Amikor 2009-ben a világgazdasági krízis és az adósságválság hatására az olasz GDP 6 százalékkal esett vissza, meggyőzte a bankokat, hogy „nagyvonalúan hitelezzék a fejleszteni akaró vállalkozásokat”. Azt azonban ellenezte, sőt megakadályozta, hogy a pénzügyminisztérium törvényben kapjon beszólási jogot a kereskedelmi bankok hitelpolitikájába. A Repubblica szerint attól tartott, hogy a politikusok nyomására kellett volna a bankoknak egyébként hitelképtelen cégeknek pénzt adniuk, veszélyeztetve ezzel saját stabilitásukat.

Draghi, az euró zóna megmentője

EKB elnöksége 2011 és 2019 között szintén a válság jegyében telt. Draghi unortodox intézkedéseivel megakadályozta uniós tagállam államcsődjét és ezzel az eurózóna összeomlását.

Gazdaságtörténelmet írt, amikor 2012-ben egy tőmondattal állította meg a válság eszkalálódását: „Whatever it takes” – hangzottak elhíresült szavai. „Mindent meg fogok tenni az euró és az övezet országainak védelme érdekében, és higgyék el, amit én EKB elnökként meg tudok tenni, az elég.” A piacok hittek az olasz szakembernek, aki tartotta a szavát. Az olcsó pénz politikájával megmentette az eurót és a bajba jutott tagországokat. Az EKB annyi pénz nyomott, amennyi elég volt az eladósodott déli államok  eladhatatlan, vagy csak finanszírozhatatlanul magas kamatfelárral eladható állampapírjainak felvásárlásához.

Utolsó elnöki hónapjait alatt sem volt tétlen. A rekord alacsony alapkamatra tekintettel azt propagálta, hogy a tagállamok akár nagyobb költségvetési hiány és infláció árán is állami beruházásokkal és élénkítő csomagokkal pörgessék fel a recesszió felé csúszó gazdaságaikat. Infrastrukturális és oktatási beruházások esetében különösen támogatta a hitelből finanszírozott gazdaságélénkítés. A koncepció legnagyobb ellenlovasa, a koronavírus-válság előtt évekig hiány nélküli költségvetést és államadósság-csökkentést felmutató Németország volt. Az EU legnagyobb országának ellenállása mellett is sikerüket az olasz közgazdásznak a tagállamok többségét meggyőznie a koncepciójáról.

Draghi, akire funkció nélkül is odafigyel a világ

„Bibliai léptékű katasztrófa” – foglalta össze a népegészségügyi és a gazdasági helyzetet az egész világon olvasott gazdasági napilap, a Financial Times (FT) hasábjain 2020 márciusa végén. A gazdaság megmentéséért folytatott harcot háborúnak nevezte, amelyben minden eszköz megengedett. Felszólította a világ kormányait, hogy minden erőforrásukat mozgassák meg a gazdaság további leépülése ellen. „Cselekedni, cselekedni, cselekedni! Tekintet nélkül az államadóságra!” – hívott fel Draghi.

Szokatlan szavak egy szakembertől, aki EKB elnökként laza monetáris politika mellett is a költségvetési fegyelem híve volt és megkövetelte az adósságcsökkentést a tagállamoknak nyújtott segítségért cserébe – jegyezte meg a konzervatív olasz napilap, a Corrierre della sera elemző összeállításában.

Az EU és a tagállamok Draghi intelmei szellemében cselekszek. Gigantikus mentőcsomagokat fogadtak el. A szakember ezzel is bizonyította, hogy szavára odafigyel a világ. Funkció nélkül is meghatározó szerepet játszott a tagállamok és az EU fiskális és a monetáris politikája irányának meghatározásában.

Draghi, egy szakértői kormány vezetője?

Egyre többen szakértői kormány vesztőjeként látják a közgazdászt, amilyen Mario Monti kabinetje volt 2011 és 2013 között. A szintén közgazdász Montinak legalább akkora szerepe volt a súlyos recesszióval küzdő olasz gazdaság növekedési pályára állításban, mint a Banca d’Italia elnökének. A Draghi-kabinet leggyengébb pontja ugyan az lenne, mint Monti kormányának volt – véli a Repubblica. Egy válság közepette kellene nehéz, polarizáló döntéseket hoznia választói felhatalmazás nélkül. Ez 2013-ban Monti bukásához vezetett.

Petrus Szabolcs

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet