Kezdőlap Zöld üzlet Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé
No menu items!

Oroszország háborúja nagy lépést jelent a tiszta energia előretörése felé

Illusztráció: Freepik

Oroszország ukrajnai inváziója hozzájárult a tiszta energiába történő beruházások fellendüléséhez, amelyek összege immár jelentősen meghaladja a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokat – közölte friss jelentésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).

A dokumentum szerint a tiszta energiába történő beruházások idén elérik az 1,7 milliárd dollárt, mivel a befektetők a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek, az atomenergia, a hálózatok, a tárolás és más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák felé fordulnak. Ezzel szemben a szénbe, a gázba és az olajba történő beruházások valamivel több mint 1 milliárd dollárra emelkednek – közölte az IEA.

A párizsi székhelyű ügynökség megállapította, hogy a tiszta energiába történő beruházásokat számos tényező ösztönözte, többek között az erős gazdasági növekedés és a fosszilis tüzelőanyagárak ingadozása, valamint az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak fokozódása Oroszország ukrajnai inváziója után.

Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a Guardian beszámolója szerint elmondta: “A tiszta energia gyorsan fejlődik, gyorsabban, mint azt sokan gondolnák. Ez világosan látszik a beruházási trendeken, ahol a tiszta technológiák egyre távolodnak a fosszilis tüzelőanyagoktól.

Fatih Birol

Nagyon egyszerűen, de nagyon szembeötlő módon: öt évvel ezelőtt a globális energiaipari beruházások 2 milliárd dollárra rúgtak, amelyből 1 milliárd dollár a tiszta energiára, 1 milliárd dollár pedig a fosszilis tüzelőanyagokra ment el. Ma már 1 milliárd dollár a fosszilis tüzelőanyagokra és 1,7 milliárd dollár a tiszta energiára megy. Ez egy drámai változás, amelynek következményei lesznek az energiapiacokra és az éghajlatváltozásra. Véleményem szerint ez nagyon izgalmas.” – részletezte.

A tiszta energia boomja különösen a napenergia-beruházásokban mutatkozik meg, mondta Birol. “A történelem során először fordult elő, hogy a napenergia-beruházások összege nagyobb, mint az olajtermelésre fordított összeg. Lehet, hogy ez szimbolikus, de nagyon fontos” – fejtette ki.

A tiszta energiába történő beruházások az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, mivel a kormányok és a befektetők igyekeztek kihasználni a megújuló energiaforrások, például a szél- és napenergia alacsony költségeit.

Ezzel szemben a fosszilis tüzelőanyagokba történő beruházások a Covid-19 járvány idején zuhantak, amikor a súlyos utazási korlátozások miatt a közlekedési üzemanyagok iránti kereslet zuhant, ami az energiahordozók árának összeomlásához vezetett.

Az IEA jelentése rámutat, hogy a tiszta energiába történő beruházások jóval a gázra, szénre és olajra fordított kiadásokon túl is felgyorsultak, mivel a kormányok egyre inkább aggódnak a biztonságos, hazai energiaforrások fejlesztése miatt.

A dokumentum ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az ukrajnai háború miatt az upstream olaj- és gázipari beruházások is megnövekedtek, amelyek 2023-ban várhatóan 7%-kal emelkednek, visszatérve a 2019-es szintre.

Ezzel párhuzamosan a globális szénkereslet 2022-ben – részben a rekordmagas gázáraknak köszönhetően – minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami az idei évre becsült szénberuházásokat a 2030-as globális éghajlati célokhoz igazodó szint közel hatszorosára sarkallta.

Birol szerint a megújuló energiaforrások elterjedésének legfontosabb akadálya továbbra is az, hogy a projektek nem tudnak csatlakozni a villamosenergia-hálózatokhoz.

Egy sor olyan projektet látunk Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában és Afrikában, ahol a hálózat a fő probléma. Ha nem tudjuk csökkenteni az engedélyezési időt, akkor nem leszünk képesek a megújuló energiaforrások gyors terjedésére” – mondta.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

Négy magyarországi szállodával bővül a Hilaris Hotels

Tovább folytatódik a Hilaris Hotels dinamikus növekedése: májusban négy új szálloda csatlakozik a lánchoz, tovább erősítve ezzel a lánc jelenlétét az észak-magyarországi és a balatoni régióban.
Hirdetés

Hírek

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.

1,8 tonnányi, a Velencei-tóban elpusztult halat szállítottak el

Kedd délig 1800 kilogrammnyi elhullott halat szállítottak el a Velencei-tó mellől.

A Magyar Telekom részvény-visszavásárlást indít

A Magyar Telekom május 19-től kezdődően részvény-visszavásárlási tranzakciókat tervez végrehajtani a Budapesti Értéktőzsdén legfeljebb 39,1 milliárd forint értékben - közölte a cég a tőzsde honlapján szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit