Oroszország ukrajnai inváziója hozzájárult a tiszta energiába történő beruházások fellendüléséhez, amelyek összege immár jelentősen meghaladja a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokat – közölte friss jelentésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
A dokumentum szerint a tiszta energiába történő beruházások idén elérik az 1,7 milliárd dollárt, mivel a befektetők a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek, az atomenergia, a hálózatok, a tárolás és más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák felé fordulnak. Ezzel szemben a szénbe, a gázba és az olajba történő beruházások valamivel több mint 1 milliárd dollárra emelkednek – közölte az IEA.
A párizsi székhelyű ügynökség megállapította, hogy a tiszta energiába történő beruházásokat számos tényező ösztönözte, többek között az erős gazdasági növekedés és a fosszilis tüzelőanyagárak ingadozása, valamint az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak fokozódása Oroszország ukrajnai inváziója után.
Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a Guardian beszámolója szerint elmondta: “A tiszta energia gyorsan fejlődik, gyorsabban, mint azt sokan gondolnák. Ez világosan látszik a beruházási trendeken, ahol a tiszta technológiák egyre távolodnak a fosszilis tüzelőanyagoktól.”
“Nagyon egyszerűen, de nagyon szembeötlő módon: öt évvel ezelőtt a globális energiaipari beruházások 2 milliárd dollárra rúgtak, amelyből 1 milliárd dollár a tiszta energiára, 1 milliárd dollár pedig a fosszilis tüzelőanyagokra ment el. Ma már 1 milliárd dollár a fosszilis tüzelőanyagokra és 1,7 milliárd dollár a tiszta energiára megy. Ez egy drámai változás, amelynek következményei lesznek az energiapiacokra és az éghajlatváltozásra. Véleményem szerint ez nagyon izgalmas.” – részletezte.
A tiszta energia boomja különösen a napenergia-beruházásokban mutatkozik meg, mondta Birol. “A történelem során először fordult elő, hogy a napenergia-beruházások összege nagyobb, mint az olajtermelésre fordított összeg. Lehet, hogy ez szimbolikus, de nagyon fontos” – fejtette ki.
A tiszta energiába történő beruházások az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, mivel a kormányok és a befektetők igyekeztek kihasználni a megújuló energiaforrások, például a szél- és napenergia alacsony költségeit.
Ezzel szemben a fosszilis tüzelőanyagokba történő beruházások a Covid-19 járvány idején zuhantak, amikor a súlyos utazási korlátozások miatt a közlekedési üzemanyagok iránti kereslet zuhant, ami az energiahordozók árának összeomlásához vezetett.
Az IEA jelentése rámutat, hogy a tiszta energiába történő beruházások jóval a gázra, szénre és olajra fordított kiadásokon túl is felgyorsultak, mivel a kormányok egyre inkább aggódnak a biztonságos, hazai energiaforrások fejlesztése miatt.
A dokumentum ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az ukrajnai háború miatt az upstream olaj- és gázipari beruházások is megnövekedtek, amelyek 2023-ban várhatóan 7%-kal emelkednek, visszatérve a 2019-es szintre.
Ezzel párhuzamosan a globális szénkereslet 2022-ben – részben a rekordmagas gázáraknak köszönhetően – minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami az idei évre becsült szénberuházásokat a 2030-as globális éghajlati célokhoz igazodó szint közel hatszorosára sarkallta.
Birol szerint a megújuló energiaforrások elterjedésének legfontosabb akadálya továbbra is az, hogy a projektek nem tudnak csatlakozni a villamosenergia-hálózatokhoz.
“Egy sor olyan projektet látunk Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában és Afrikában, ahol a hálózat a fő probléma. Ha nem tudjuk csökkenteni az engedélyezési időt, akkor nem leszünk képesek a megújuló energiaforrások gyors terjedésére” – mondta.