Miközben az árstop utáni időszakban az élelmiszer vásárlása terén érdemes még inkább körültekintően keresni a megtakarítási lehetőségeket, a nyár vége és a kora ősz, az energia számla csökkentésére való felkészülésre nyújt kiváló időszakot.
Nézzük, hogy a szakemberek szerint mit is érdemes mindenképpen megtenni azért, hogy az energiaszámlánk kisebb legyen a tavalyinál?
1. Cseréljük le az otthoni izzókat LED-re.
2. Használjunk a természetes fényt, amikor csak lehet.
3. Szabályozzuk lámpatesteket fotocellával vagy időzítővel, hogy a kültéri lámpák csak szürkületkor működjenek.
4. Ne hagyjuk egész nap bekapcsolva az elektronikát: csak akkor kapcsoljuk be a számítógépet, a monitort, a nyomtatót és a faxot, amikor szükség van rá. Ne hagyjuk éjszakára bedugva a mobiltelefont, mert a töltés csak néhány órát vesz igénybe.
5. Ha szükséges és tehetjük, cseréljük megfelelően hőszigeteltre az ablakokat.
6. Kapcsoljuk le a lámpákat, amikor nincsenek használatban. A világítás a tipikus lakossági közüzemi számlák mintegy 12 százalékát teszi ki.
7. Telepítsünk programozható termosztátot, amely automatikusan beállítja a hőmérsékletet a család időbeosztása szerint.
8. Amikor a termosztátot nyáron a hűtés, télen a fűtés kapcsán a hőérzetünk szempontjából a legkellemesebb hőfokra állítjuk, gondoljunk arra is, hogy minden egyes foknyi plusz fűtés vagy hűtés 6-8 százalékkal növeli az energiafelhasználást.
9. A melegebb hónapokban húzzuk le a redőnyöket, árnyékolókat és függönyöket az otthonunk napos oldalán, hogy hűvösebb legyen a hőmérséklete, és – amennyiben van -, csökkenteni tudjuk a légkondicionáló használatát. A hűvösebb hónapokban pedig húzzuk vissza az árnyékolókat, hogy a nap melegíteni tudja az otthonunkat.
10. Mossuk hideg, vagy majdnem hideg vízben azokat a ruhákat, amelyeket nem muszáj meleg vízben kimosni úgy, mint például a gyerek foltos ruháit.
11. Szigeteljük az otthonunkat. A repedések, rések és szivárgások tömítésével és a szigeteléssel akár 10 százalék is megtakarítható az otthon fűtési és hűtési költségekből.
12. Rendszeresen tisztítsuk meg, vagy cseréljük ki otthon az összes készülék – például a klíma – légszűrőjét, mert a piszkos, telítődött szűrőkkel a rendszer a szükségesnél rosszabb hatásfokkal működik.
13. Főzéskor, amikor az étel elkészítése szempontjából az lehetséges, használjuk a mikrohullámú sütőt a tűzhely helyett.
14. Sütés közben ne kukkantsunk a sütőbe! Minden egyes alkalommal, amikor ez megtörténik, a a hőmérséklet jelentősen csökkenhet és a sütő több energiát használ fel a hőmérséklet visszaállításához.
15. Kapcsoljuk ki a sütőt néhány perccel a sütési idő lejárta előtt. Az étel tovább fog főni anélkül, hogy plusz áramot használna.
16. Olvasszuk le a hűtőszekrényt és fagyasztót, mielőtt vastag jégréteg keletkezik benne, mert csak így biztosíthatjuk annak hatékony működését.
17. A hűtőszekrények és a fagyasztók akkor működnek a leghatékonyabban, ha tele vannak, ezért érdemes a hűtőszekrényt és a fagyasztót a lehető legjobban feltöltött állapotban tartani (akár vizes palackok használatával). Ugyanakkor arra is érdemes figyelni, hogy a túltöltés se jó, mert az csökkenti a belső légáramlást és a készüléknek több energiát kell felhasználnia.
18. Ne hagyjuk a fürdőszobai vagy konyhai szellőzőventilátorokat a szükségesnél tovább futni.
19. Figyeljünk az elektromos készülékek elhelyezésére. Kerüljük, hogy a hőleadó készülékeket, például lámpákat vagy tévéket termosztát közelébe tegyünk.
20. Otthon is öltözzünk az időjárásnak megfelelően úgy, hogy feleslegesen ne kelljen nyáron a hűtést, télen a fűtést erősebbre venni.
Érsek M. Zoltán