A héten feszültségek alakultak ki a Kreml és az orosz katonai magáncég, a Wagner-csoport vezetője között, mivel Vlagyimir Putyin elnök a jelek szerint állást foglalt az orosz zsoldosok és a védelmi minisztérium között régóta húzódó vitában.
Köztudott, hogy a Wagner-csoport szókimondó főnöke, Jevgenyij Prigozsin és az orosz védelmi minisztérium között nincs szerelem: Prigozsin nyíltan és többször is kritizálta a minisztérium legmagasabb rangú tisztviselőit, köztük Szergej Sojgu védelmi minisztert is. Nem egyszer káromkodással teli szónoklatokban bírálta Oroszország ukrajnai katonai stratégiáját.
Emellett vezető védelmi tisztviselőket vádolt meg árulással és azzal is, hogy szándékosan visszatartják a lőszert a Wagner-csoport számára, amely hónapokig harcolt Bahmutban, a heves ukrajnai harcok epicentrumában.
Ám eddig Prigozsin nagyon óvatos volt, hogy ne fogalmazzon meg nyilvános kritikát a Kreml és Putyin felé, mivel az elnök egyik régi munkatársa és támogatója.
Most azonban úgy tűnik, hogy Prigozsin és az orosz vezetés között feszültségek alakulnak ki, ami bizonytalan helyzetbe hozza őt az orosz elnökkel szemben.
Bár a Wagnernek megvolt a maga haszna Ukrajnában (és vitathatatlanul olyan sikereket tudott felmutatni, amelyeket az orosz reguláris hadsereg nem), az orosz védelmi minisztérium igyekezett visszaszorítani a csoport befolyását, különösen Prigozsinét.
A legutóbbi lépés a zsoldoscsoport megfékezésére múlt szombaton történt, amikor Sojgu bejelentette, hogy az “önkéntes formációknak” és a katonai magáncégeknek július 1-jéig közvetlenül a minisztériummal kell szerződést kötniük.
A minisztérium azt közölte, hogy “ezzel az önkéntes formációk megkapják a szükséges jogi státuszt, közös megközelítéseket teremtenek az átfogó támogatás megszervezéséhez és a feladataik teljesítéséhez“.
Prigozsin a bejelentésre a rá jellemző dacossággal reagált, vasárnap kijelentve, hogy “a Wagner nem fog semmilyen szerződést aláírni Sojguval“, hozzátéve, hogy a parancs nem vonatkozik a Wagner-csoportra.
De aztán a katonai magáncégekkel kötött szerződések érvényesítésére irányuló lépést Putyin kedden kifejezetten támogatta. Az elnök azt mondta, hogy a törvényt úgy akarja megváltoztatni, hogy legalizálja a tevékenységüket.
“Ez az egyetlen módja a szociális garanciák biztosításának (a zsoldos harcosok számára), mivel (jelenleg) nincs szerződésük az állammal és nincs szerződésük a védelmi minisztériummal” – mondta Putyin a CNBC beszámolója szerint.
Figyelemre méltó, hogy Putyin megjegyzései ellenére Prigozsin ismét elutasította, hogy bármilyen szerződést aláírjon. Szerdán azt mondta, hogy “amikor elkezdtünk részt venni ebben a háborúban, senki sem mondta, hogy kötelesek leszünk a védelmi minisztériummal megállapodásokat kötni” – mondta a Telegramon.
Hozzátette, hogy “a Wagner harcosai közül senki sem hajlandó újra a szégyen útjára lépni. És ezért senki sem fog szerződéseket aláírni“.
Prigozsin továbbá kijelentette, bízik abban, hogy sikerül olyan kompromisszumot találni, amely elkerülhetővé teszi a védelmi minisztériummal való szerződéskötést, de elemzők szerint a zsoldosfőnök ingatag lábakon áll, amikor látszólag dacol Putyinnal.
Prigozsin egyre nagyobb figyelmet kapó személyiséggé válik: májusban került be először a független Levada Központ indexébe, amely az orosz emberek közszereplőkbe vetett bizalmát vizsgálja, és 4%-os értékelést adott neki. Ezzel ugyanarra a bizalmi szintre került, mint Dmitrij Medvegyev volt elnök és Gennagyij Zjuganov kommunista pártelnök.
Andrej Kolesznyikov, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa szerint Prgozsin egyre sebezhetőbbé válhat, ahogy egyre nagyobb ismertségre tesz szert, és Putyin lehetséges kihívójának tekintik.
“Prigozsin független politikát játszik, emeli a tétet, és menet közben teszteli a rendszer érzékenységét. De mind technikailag, mind fizikailag ez csak addig lehetséges, amíg ez Putyin számára hasznos” – mondta Kolesznyikov a Carnegie Politika című lapban megjelent kommentárjában.
Megjegyezte azonban, hogy “a jelenlegi politikai rendszerben Prigozsin csak addig lehet az elit ellen – és ennek következtében népszerű -, amíg Putyin mellett áll. Putyin könnyedén el tudná intézni, hogy a Wagner-főnök eltűnjön az információs térből (és valójában más terekből is)” – mondta.