Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Profitadót akar az Európai Bizottság az energiaipari vállalatokra
No menu items!

Profitadót akar az Európai Bizottság az energiaipari vállalatokra

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke olyan jogalkotási javaslatot terjesztett elő, amely 140 milliárd dollár értékű profitadó kivetését irányozza elő az energiaipari vállalatokra, hogy enyhítse a gazdaságokat és a háztartásokat idén télen fenyegető, megugró gáz- és villamosenergia-árak hatásait.

Az Európai Unió helyzetéről szóló, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elmondott beszédében von der Leyen felvázolta az európai energiapiac strukturális reformját, amely az ukrajnai orosz inváziót követően komoly nyomás alá került.

Ezekben az időkben a nyereséget meg kell osztani és azokhoz kell juttatni, akiknek a legnagyobb szükségük van rá” – mondta von der Leyen, kifejtve, hogy a számlák kifizetése “vállalkozások és háztartások millióinak szorongásává vált“, miután a gázárak az elmúlt két évben tízszeresére emelkedtek.

Beszéde azt követően hangzott el, hogy Oroszország a hónap elején közölte, hogy nem nyitja meg újra az Európát ellátó Északi Áramlat-1 gázvezetéket. Ez a legutóbbi az ellátáscsökkentések sorában, amiért Moszkva az ukrajnai invázió miatt bevezetett nyugati szankciókat okolja.

Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az alacsony költséggel villamos energiát termelő vállalatok bevételeit korlátozzák, ami “több mint 140 milliárd eurót fog bevonni a tagállamok számára, hogy közvetlenül tompítsák a csapást”.

A fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatoknak is “válsághozzájárulást” kell majd fizetniük “hatalmas profitjuk” miatt – jelentette ki von der Leyen.

Az uniós energiaügyi miniszterek szeptember 30-án ülnek össze, hogy megvitassák a bizottság javaslatait.

A dpa hírügynökség által látott törvénytervezet megawattóránként (MWh) 180 eurós bevételi plafont szabna ki azokra a vállalatokra, amelyek a gáznál olcsóbb forrásokból – köztük megújuló energiaforrásokból, nukleáris energiából vagy szénből – termelnek áramot.

Ursula von der Leyen

A korábbi javaslataitól való fontos eltérésként von der Leyen elvetette a földgáz árának korlátozására vonatkozó elképzelést, de ígéretet tett arra, hogy “tovább dolgozik az alacsonyabb gázárakért“.

Le kell választanunk a gáz domináns befolyását a villamos energia áráról” – mondta, és ehelyett a villamosenergia-piac “mélyreható és átfogó reformját” javasolta.

Az EU-ban a magas gázárak miatt meredeken emelkedtek az áramárak, mivel az áram árát az előállításához szükséges legdrágább energiaforrás határozza meg.

Az uniós javaslattervezetben az is szerepel, hogy az országoknak kötelezően csökkenteniük kell a téli villamosenergia-fogyasztást, hogy Európa elegendő üzemanyaggal rendelkezzen a hidegebb hónapokra.

Beszédében von der Leyen azt is elmondta, hogy az Európai Bizottság engedélyezné az európai vállalkozásoknak nyújtott ideiglenes állami támogatásokat, hogy ellensúlyozza az ingadozó energiapiacok hatásait.

Az európai gazdaságot érintő kihívások tágabb összefüggéseire kitérve hangsúlyozta, hogy a blokknak biztosítania kell a lítium és más ritkaföldfémek saját ellátását, mert “hamarosan ezek fontosabbak lesznek, mint az olaj és a gáz“. (Al Jazeera)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.