Fél százalékponttal, az eddigi 1,25 százalékról 1,75 százalékra emelte alapkamatát a Bank of England. A brit jegybank monetáris tanácsa a kamatdöntés bejelentésével egy időben közölte: felülvizsgált előrejelzése szerint a brit gazdaság az idei negyedik negyedévtől recesszióba kerül, és a recesszió a jövő év egészére áthúzódik.
A kilenctagú monetáris tanács 8-1 arányban voksolt az 50 bázispontos emelésre; egy tanácstag arra szavazott, hogy az alapkamat a szigorítási ciklus eddigi ütemének megfelelően 25 bázisponttal emelkedjen.
A brit jegybank alapkamata legutóbb több mint 27 évvel ezelőtt, 1995 februárjában emelkedett egyetlen lépésben fél százalékponttal.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – december 16-án kezdte jelenlegi szigorítási ciklusát az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról.
Az évtizedek óta nem tapasztalt ütemű kamatemelési hullám fő hajtóereje az ugyancsak több évtizede nem mért sebességű infláció.
A brit statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint a brit fogyasztói árindex (CPI) júniusban 9,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi szintnél. Májusban 9,1 százalékos éves inflációt mértek Nagy-Britanniában.
A júniusi tizenkét havi inflációs ütem a legmagasabb volt azóta, hogy az éves nagy-britanniai infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött.
Csütörtöki pénzügypolitikai jelentésében a Bank of England közölte: új, felülvizsgált előrejelzése szerint az idei negyedik negyedévben az éves összevetésű infláció valamivel 13 százalék fölé gyorsul.
A jegybank hangsúlyozza: ez 3 százalékponttal gyorsabb tizenkét havi infláció lenne az előző, májusban kiadott pénzügypolitikai jelentésben erre az időszakra valószínűsített ütemnél. A Bank of England inflációs célja 2 százalék.
A monetáris tanács szerint a felfelé ható inflációs nyomás elsődleges hajtóerejét az eddig vártnál is valószínűleg gyorsabban emelkedő háztartási energiahordozó-árak adják. Ennek oka az, hogy a határidős nagybani földgázárak nagyon megugrottak a májusi pénzügypolitikai jelentés összeállítása óta, mindenekelőtt az Európába irányuló orosz földgázszállítások visszafogása és az ellátás további szűkítésének kockázata miatt – áll a brit jegybank csütörtöki elemzésében.
A Bank of England kiemeli: a 2022 végére szóló határidős fölgázszállítási tranzakciók fontban számolt ára május óta csaknem a kétszeresére emelkedett.
A brit jegybank új előrejelzése szerint ebben a környezetben a háztartások adózott reáljövedelme várhatóan meredek ívben zuhan, és a brit gazdaság 2022 negyedik negyedévétől recesszióba kerül.
A pénzügypolitikai jelentés azt valószínűsíti, hogy a brit hazai össztermék (GDP) 2022 negyedik negyedéve és 2023 negyedik negyedéve között minden egyes negyedévben visszaesik.
A Bank of England alapeseti prognózisa szerint a brit GDP-érték a legutóbb mért csúcs és a recesszió várható mélypontja között 2,25 százalékkal csökken.