A bürokrácia és a szakképzett munkaerő hiánya Németországban is drámai jövőképpel fenyeget a kis-és középvállalkozásokat szövetségi szinten tömörítő szövetség, a Bundesverbands Mittelständische Wirtschaft (BVMW) riasztó felmérése szerint.
A BVMW tanulmányból kiderül, hogy a megkérdezett vállalatok közel negyede komolyan fontolgatja, hogy megszűnik. A KaWe Kurir információi szerint ennél is megdöbbentőbb, hogy több mint ötödük azt is fontolgatja, hogy külföldre költözik.
Az egzisztenciális megfontolások fő oka a német KKV-k szerint a bürokrácia és a szakképzett munkaerő tomboló hiánya. A megkérdezettek csaknem egyharmada tatja túlságosan leterhelőnek és erősen korlátozónak a működéséhez kapcsolódó szabályozást. A válaszadók több, mint negyede szerint a magas adók és illetékek is terhet jelentenek a németországi vállalkozói kedvre.
Emellett a szakképzett munkaerő már amúgy is akut hiánya a megkérdezettek bő negyedét érinti, akik kétségbeesetten keresik erre a megoldást.
A megkérdezett középvállalatok kiemelten fontosnak tartják azt, hogy kiszámítható keretfeltételek között tevékenykedhessenek, amit most rendkívül kiábrándítónak tartanak. Csak mintegy 40 százalékuk értékeli pozitívan a németországi infrastruktúrát, míg alig több mint egyharmaduk dicséri a politikai stabilitást.
Ezek a riasztó számok pedig borús fényt vetnek a német kkv-k jövőjére. Markus Jerger, a BVMW szövetségi ügyvezető igazgatója szerint a felmérés eredményei “többet jelentenek egy figyelmeztető jelzésnél”.. A szakember arra figyelmeztet, hogy senkinek sem szabad közömbösnek lennie annak kapcsán, hogy a tradícionális és mélyen gyökerező német vállalkozói szektor szereplői a feladást vagy a külföldre költözést fontolgatják.
A szakértők ezért súlyos következményekre figyelmeztetnek, ha a politikusok nem cselekszenek azonnal. Mivel a kis – és középvállalkozások a német gazdaság gerincét jelentik, ha pedig ezek a cégek meginganak, az az egész gazdasági rendszert destabilizálhatja.
A német állami tulajdonú KfW befektetési és fejlesztési bank középvállalkozások generációváltására vonatkozó adatai szerint Németországban 2025-ig igencsak aggasztó tendencia figyelhető meg: mintegy 465 000 középvállalat szünteti be a tevékenységét, amit a legnagyobb német nyelvű gazdasági magazin, a Handelsblatt már 2022 júliusában előrevetített.
Ennek a nyugtalanító forgatókönyvnek a fő oka az, hogy ezeknek a cégeknek a tulajdonosai elérik a nyugdíjkorhatárt, és nem találnak megfelelő utódokat, ami a német középvállalatok számára szintén fenyegető helyzetet teremt.
Szakértők szerint ráadásul az idő fogy: Németországnak újra kell gondolnia elavult bürokráciáját, adókedvezményeket kell kínálnia, és sürgős lépéseket kell tennie a szakképzett munkaerő hiányának kezelésére is.
Ellenkező esetben a német gazdaság olyan szomorú fejleménynek lehet tanúja, amikor a kis- és középvállalkozási hagyományaira büszke Németország KKV-it külföldre telepítik át.
Érsek M. Zoltán