Hirdetés
Kezdőlap Hírek Sanghaj szakított Prágával
No menu items!

Sanghaj szakított Prágával

A cseh főváros testvérvárosi egyezményt írt alá a tajvani Tajpejjel, ezért Sanghaj minden hivatalos kapcsolatot megszakított Prágával.

A sanghaji kormányzat szigorú hangvételű közleményében úgy fogalmaz: “a prágai városvezetés Tajvant és más, Kína központi érdekeit érintő kérdéseket illetően is több alkalommal tett elhibázott lépéseket, melyekkel durván beavatkozott Kína belügyeibe, és nyíltan megkérdőjelezte az egy Kína elvét“.

A két város közötti hivatalos kapcsolatok azonnali hatállyal történő megszakítását a sanghaji vezetés azzal indokolta, hogy a fentiek fényében a kapcsolatok politikai feltételei és alapjai már nem állnak fenn.

A döntéssel egyidejűleg Sanghaj arra szólította fel Prágát, hogy minél előbb ismerje el a hibáit, és tegyen lépéseket azok negatív hatásainak megszüntetésére, továbbá térjen vissza az egy Kína elvéhez.

Zdenek Hrib

Zdenek Hrib prágai polgármester hétfőn írt alá testvérvárosi egyezményt, valamint további, kulturális és turisztikai megállapodásokat Ko Ven-je tajpeji polgármesterrel.

A cseh-kínai kapcsolatok szorosabbá válása elé nem először gördít akadályt a prágai városvezetés,  a főpolgármester ugyanis nem hajlandó engedni egyes, Kína szempontjából érzékenynek számító kérdésekben. Hrib 2018 novembere óta irányítja a cseh fővárost, amely vezetése alatt tavaly októberben megszüntette testvérvárosi kapcsolatát Pekinggel. A prágai polgármester a döntést azzal indokolta, hogy a 2016-ban aláírt testvérvárosi egyezményben foglaltak szerint Prágának ki kellett volna állnia Tibet és Tajvan függetlensége ellen.

Hrib egy vasárnap megjelent interjúban a Welt am Sonntag című német hetilapnak úgy nyilatkozott: nem biztat senkit arra, hogy szakítsa meg a diplomáciai vagy gazdasági kapcsolatait Kínával, ugyanakkor véleménye szerint az európai demokráciáknak jól át kell gondolniuk, hogy akarnak-e együttműködni egy ilyen “megbízhatatlan partnerrel“.

Milos Zeman

Bár Milos Zeman cseh államfő korábban határozottan arra törekedett, hogy szorosabbra fűzze Csehország kapcsolatait a világ második legnagyobb gazdaságával, a cseh Blesk című lap szerint Zeman a kínai fél részéről beváltatlan befektetési ígéretek miatti csalódottságára hivatkozva nem fog részt venni áprilisban a Pekingben rendezendő 17+1-es csúcstalálkozón. Csehországot a közép- és kelet-európai országok valamint Kína vezetőinek találkozóján – melynek házigazdája idén először Hszi Csin-ping kínai elnök lesz – Jan Hamacek miniszterelnök-helyettes képviseli majd.

Tajvannak 1949 óta saját politikai irányítása van, de Peking az “egy Kína elv” alapján saját területének tekinti. A szigeten szombaton tartottak elnökválasztást, amelyen Caj Jing-ven leköszönő elnök, a függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) jelöltje rekordarányú győzelmet aratott. Az eredményt széles körben Caj pekingi vezetéssel szembeni határozott kiállásának tulajdonítják.

Caj Jing-ven

Tajpej és Peking között fagyossá vált a kapcsolat azt követően, hogy a Caj vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az “egy Kína” elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekezett korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmazott Tajvannal szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

Az elnökválasztás eredményének tükrében a kínai központi vezetés ráadásul megerősítette állásfoglalását az egy Kína elvét illetően, és a nemzetközi közösségét is ennek betartására szólította fel.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyolc magyar energetikai beruházást támogat az EP szakbizottsága

Az új PCI-listán legfőképpen áramhálózati fejlesztések, valamint a hidrogéntermelést és a szén-dioxid szállítását lehetővé tevő projektek szerepelnek

Devizapiac – Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Újabb fejlesztések erősítik az Őrségi Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatát

A tájegységi elérés növelése érdekében ismeretterjesztő újság kiadását is tervezik több számban a projekt megvalósítási időszaka alatt.

Idén tovább nőnek az őstermelők adókedvezményei

Az agrártámogatási rendszer számos eleme mind a közvetlen, mind pedig a fejlesztési támogatások vonatkozásában ezt szolgálja.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Új irányítási modell a 4iG csoportnál

Az összesen négy stratégiai üzletág önálló menedzsmentet és szervezeti kereteket, döntési kompetenciákat és felelősséget kap, miközben továbbra is illeszkednek a csoportszintű stratégiai célrendszerbe.

Ezredik útvonalát indítja a Wizz Air

A légitársaság tavaly novemberben állította forgalomba 250. repülőgépét, idén januárban köszöntötte 500 milliomodik nemzetközi, tavaly év végén pedig 60 milliomodik magyar utasát.

Nyílik az olló: egyre szélesebb rétegnek okozhat gondot a hitelfelvétel

Hamarosan akár 200 ezer forint fölé emelkedhet a legkisebb elvárt jövedelem a személyi kölcsön igénylésnél, vagyis legalább ekkora keresetet kell igazolni ahhoz, hogy be lehessen adni az igénylést. A legtöbb bank jövedelmi feltételei évek óta lekövetik az aktuális minimálbért, ez azonban több társadalmi csoport számára is hátrányt jelenthet.

Egyhangúlag döntött az alapkamat tartásáról az MNB Monetáris Tanácsa decemberben

a 2026 eleji vállalati átárazások alakulása bizonytalanságot jelent az inflációs kilátásokra. Emellett a devizapiaci stabilitás fennmaradása továbbra is kulcsfontosságú az árstabilitás elérése szempontjából.

Újabb 500 helyszínen folytatódik az Iskolában az Erdő Program

Töretlen az Iskolában az Erdő Program népszerűsége, melynek során köznevelési intézmények pályázhattak a 6-14 éves diákok számára erdei iskolai tematikus foglalkozások lebonyolítására.

Gyorsan terjeszkedik a magyar autópiacon a kínai Omoda&Jaecoo

A két ikermárka magyarországi debütálása azt mutatja, hogy a magyar piac nyitott a progresszív, innovációvezérelt és karakteres autómárkákra

A Grönland dilemma: nemzetközi jog kontra geopolitika

Folyik a kötélhúzás Grönland körül. A gazdasági érdekek és...
Hirdetés

Gazdaság

Az adóhatóság a kriptoeszköz-szolgáltatók új adatszolgáltatási kötelezettségeire figyelmeztet

A NAV-hoz 15 napon belül kell bejelenteni azt is, ha a regisztráció során megadott adatok megváltoznak.

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...