Sam Bankman-Fried – ismertebb nevén SBF – volt a kriptoipar egyik legnagyobb sztárja, ám most számadással néz szembe az FTX, az általa vezetett kriptotőzsde csődje miatt. Birodalma napok alatt, meglehetősen látványos módon hullott darabjaira.
Bankman-Fried 2017-ben indította el az Alameda Research nevű, digitális eszközökre összpontosító kvantitatív kereskedési céget, majd 2019-ben az FTX nevű tőzsdét. Egészen a közelmúltig az FTX 32 milliárd dolláros értékeléssel rendelkezett, az amerikai részlegét 8 milliárd dollárra taksálták, az Alameda pedig egyetlen év alatt 1 milliárd dolláros profitot hozott. A dolgok azóta alaposan megváltoztak.
A VOX beszámolója szerint az Alameda Research kétes könyveléséről és pénzügyi helyzetéről szóló szivárogtatásnak és a konkurens tőzsde, a Binance néhány ügyes manőverének köszönhetően a befektetők tömegesen kezdték kivonni a pénzüket az FTX-ből. Az FTT, a vállalat által kibocsátott token értéke zuhant. Az FTX kénytelen volt mentőövet kérni. Bankman-Fried számtalan ügyfél megtakarítását tette tönkre, és közben talán csalást is elkövetett.
Az FTX felépítése során Bankman-Fried a hatékony altruizmus (EA) mozgalom egyik legfényesebb csillaga volt. Az FTX Foundation’s Future Fund nevű alapon keresztül Bankman-Fried milliókat osztott szét olyan embereknek és szervezeteknek, akiknek ötleteik voltak a jövő javítására. Filantróp tevékenysége mellett Bankman-Fried az OpenSecrets adatai szerint 2022-ben Soros György után a demokraták második legnagyobb egyéni adományozója volt.
A kriptokatasztrófák évkönyveiben Bankman-Fried története az egyik leghírhedtebbé válhat. Bankman-Friednek minden korábbinál gyorsabb hírnévromlással kell szembenéznie. Jelenleg sokkal több kérdés van azzal kapcsolatban, hogy mi történt az FTX-szel, mint válasz. Visszakapják-e a számlatulajdonosok a pénzüket? Vajon Bankman-Fried fog-e büntetőjogi következményekkel szembesülni? Mi lesz azokkal, akik elfogadták az adományait? Itt a vég kezdete a kriptó számára?
Több hírügynökség jelentése szerint az amerikai igazságügyi minisztérium és a szövetség tőzsdefelügyelet (SEC) is vizsgálja az FTX-et. És ahogyan várható volt, a pénzügyi és politikai körökben lévő barátai, tisztelői is gyorsan elkezdtek elhatárolódni a kriptokirálynak nevezett férfitől.