A közeljövőben adják át a hatodik regionális, akkreditált KNX labort, amely a Legrand Magyarország Zrt. segítségével került kialakításra. Károlyi László vezérigazgató a közelmúltban rendezett EuroSkills és az EIT Innovators Award tapasztalatai kapcsán állítja: a jövőben az lehet sikeres, aki több szakma eredményeit képes ötvözni.
A Legrand támogatásával került megvalósításra az a KNX labor, melyet hamarosan Szegeden adnak át. 2016 óta már 5 magyarországi város (Győr, Székesfehérvár, Keszthely, Debrecen és Csepel) szakképzési oktatási központjában nyitottak KNX labort, melyek kiépítésében a Legrand vállalt szerepet. Ezekben a legmodernebb felszereltségű laborokban a jövő villanyszerelői a legfejlettebb eszközöket és technológiákat ismerhetik meg.
Károlyi László, a Legrand Magyarország Zrt. vezérigazgatója szerint a gyakorlati tudásbázisnak számító laborok szerepe azért fontos, mert az iskolarendszer – adottságánál fogva – lassabban követi a rohamléptékű technológiai fejlődést. Ezek megismerése nélkül viszont a fiatal szakemberek már az iskolapadból kilépve elavult tudással rendelkeznek, és évekbe telhet, mire teljes értékű munkaerőnek számítanak. A hazai kutató-fejlesztőközponttal is rendelkező leányvállalat ezért a kezdetektől támogatja a szakmai oktatást: interaktív e-tananyagukkal elnyerték a Német-Magyar Ipar és Kereskedelmi Kamara innovációs díját is.
A vezérigazgató hangsúlyozta: az okos technológiák előretörésével a villanyszerelő szakma is teljesen megváltozott: megjelenek az olyan programozható eszközök, amelyek beüzemelése informatikai ismeretek nélkül már nem oldható meg. Ezért is külön gondot okoz, hogy a mára hiányszakmává vált villanyszerelő szakmában igen rosszul alakul az életkorfa: az elmúlt évtizedekben alacsony presztizsnek örvendő szakmában rendkívül kevés a középkorú mesterek aránya.
Károlyi László, aki az Európa legkiválóbb fiatal szakembereit felsorakoztató EuroSkills 2018 versenyen díjátadójaként, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet, Innoveit2018 innovációs versenyén pedig zsűritagként kapott szerepet, a két esemény legfontosabb tanulságának azt tartja, hogy mára egyre nagyobb szerepet kap a különféle szakterületek – akár egymástól gyökeresen eltérő – sikeres megoldásainak fúziója. Ezt igazolták a legsikeresebb innovációs pályázatok, amelyek között akadt, amelyik az úgynevezett Crenchmarking©alapjául szolgáló crossover megoldással garantálja a bauxit beton újfajta hasznosítását, míg egy másik pályamunka keretében egy olyan élelmiszer-biztonsági eszközt mutattak be, amely egy halmintát egy távoli eszközön, egy mobil applikáción keresztül képes pillanatok alatt kielemezni. A fődíjas pályázat pedig az a megoldás lett, amely egy mobilapplikáció segítségével az Alzheimer-kór korai felismerését szolgálja.