Az AMD csütörtökön egy új mesterséges intelligencia chipet mutatott be, amely közvetlenül az Nvidia adatközponti grafikus processzorait, az úgynevezett GPU-kat (egy eszköz grafikus feldolgozóegysége) veszi célba.
Az Instinct MI325X-nek, ahogy a chipet nevezik, még 2024 vége előtt megkezdődik a gyártása – közölte az AMD az új terméket bejelentő rendezvényen. Ha az AMD AI-chipjeire a fejlesztők és a felhőóriások úgy tekintenek, mint az Nvidia közeli helyettesítőire, az árnyomás alá helyezheti az Nvidia árképzését, amely nagyjából 75%-os bruttó árréssel rendelkezett, miközben GPU-jai iránt nagy volt a kereslet az elmúlt évben számol be a CNBC.
A fejlett generatív AI, mint például az OpenAI ChatGPT, hatalmas, GPU-kkal teli adatközpontokat igényel a szükséges feldolgozáshoz, ami több vállalat számára teremtett igényt az AI-chipek biztosítására. Az elmúlt években az Nvidia uralta az adatközpontok GPU-piacának nagy részét, de az AMD történelmileg a második helyen áll. Az AMD most arra törekszik, hogy részesedést vegyen el a Szilícium-völgyi riválisától, vagy legalábbis nagy szeletet hasítson ki a piacból, amely az AMD szerint 2028-ra 500 milliárd dollárt fog érni.
„A mesterséges intelligencia iránti kereslet tovább lendült, és valójában meghaladta a várakozásokat. Egyértelmű, hogy a beruházások üteme mindenhol tovább nő” – mondta Lisa Su, az AMD vezérigazgatója az eseményen, ahol az AMD nem fedte fel az Instinct GPU-k új nagy felhő- vagy internetes ügyfeleit, de a vállalat korábban már nyilvánosságra hozta, hogy mind a Meta, mind a Microsoft is vásárolja az AI GPU-it, és az OpenAI is használja azokat bizonyos alkalmazásokhoz. A vállalat nem hozta nyilvánosságra az Instinct MI325X árazását sem, amelyet jellemzően egy komplett szerver részeként értékesítenek.
Az MI325X bevezetése az Nvidia hamarosan megjelenő Blackwell chipjeivel fog szemben állni, amelyeket az Nvidia elmondása szerint a jövő év elején kezdenek el jelentős mennyiségben szállítani. Az AMD legújabb adatközponti GPU-jának sikeres bevezetése felkeltheti azon befektetők érdeklődését, akik további olyan vállalatokat keresnek, amelyek sorban állnak, hogy profitáljanak az AI-boomból. Az AMD 2024-ben eddig csak 20%-kal nőtt, míg az Nvidia részvényei több mint 175%-ot emelkedtek. Amiben annak is szerepe van, hogy a legtöbb iparági becslés szerint az Nvidia birtokolja az adatközponti AI-chipek piacának több mint 90%-át.
Az AMD legnagyobb akadálya a piaci részesedés megszerzésében az, hogy a rivális chipjei saját programozási nyelvet, a CUDA-t használják, ami a mesterséges intelligencia fejlesztők körében vált szabványossá. Ez lényegében az Nvidia ökoszisztémájába zárja a fejlesztőket. Válaszul az AMD a héten közölte, hogy javítja a konkurens szoftverét, a ROCm-t, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztői könnyedén átállíthassák több AI-modelljüket az AMD chipjeire, amelyek olyan AI-gyorsítót tartalmaznak, amelyek akkor versenyképesebbek, amikor az AI-modellek tartalmat hoznak létre vagy előrejelzéseket készítenek. Ez részben annak köszönhető, hogy az AMD fejlett memóriát használ a chipjén, ami lehetővé teszi, hogy a Meta Llama AI-modelljét gyorsabban kiszolgálja, mint egyes Nvidia chipek és az Intel ellen is felveszi a harcot
Míg az AI-gyorsítók és a GPU-k a félvezetőipar legintenzívebben figyelt részévé váltak, az AMD fő üzletága a központi processzorok, vagyis a CPU-k voltak, amelyek a világ szinte minden szerverének a középpontjában állnak. Ezt mutatja, hogy miközben az AMD adatközponti forgalma a júniusi negyedévben több mint kétszeresére, 2,8 milliárd dollárra nőtt az elmúlt évben, az AI-chipek csak mintegy 1 milliárd dollárt tettek ki – közölte a vállalat júliusban.
Az új CPU-k az AMD szerint különösen alkalmasak az AI-munkaterhelések adatainak betáplálására. „A mai AI valójában a CPU-képességről szól, és ezt az adatelemzésben és sok ilyen típusú alkalmazásban láthatjuk” – mondta az AMD vezérigazgatója.
Érsek M. Zoltán