Minél gazdagabb egy ország, a benne élő felnőttek annál boldogabbak, ám a fiatalok esetében ennek éppen az ellenkezője igaz. Az egyik ok, hogy a jólét növekedésével a szülők és a tanárok oktatási elvárásai is nőnek – állítják kutatók.
A gazdag országokban élők elégedettebbek, mint a szegény országokban élők. Ebben a tudósok egyetértenek, több tanulmány is megállapította ezt az összefüggést. Most azonban két közgazdász meglepő következtetésre jutott: minél gazdagabb egy ország, annál boldogtalanabbak a fiatalok – írja a Spiegel.
Robert Rudolf és Dirk Bethmann, a szöuli Koreai Egyetem munkatársai nemrég publikálták ezt az összefüggést a Journal of Happiness Studies című folyóiratban megjelent tanulmányukban. Ehhez 72 ország közel félmillió 15 éves fiataljának adatait hasonlították össze. Az adatok olyan diákfelmérésekből származnak, amelyeket 2018-ban gyűjtöttek a Pisa-tanulmány részeként. A tanulmány szerint a fiatalok életelégedettsége csökken, ha az egy főre jutó jövedelem nő.
A két szerző az eredményt annak tulajdonítja, hogy a stressz annál nagyobb a fiataloknál, minél gazdagabb az országuk. Ez egy olyan paradoxon, amelyet eddig tudományosan nem ismertek.
“A szülők befektetése gyermekeik oktatásába a magas jövedelmű országokban a legmagasabb, ahogy a tanárok és a szülők elvárásai is a gyermekek kognitív erőfeszítéseivel kapcsolatban”
– írják a szerzők.
A tanulás intenzitása magasabb, mint a kevésbé jómódú országokban, állítják. A közepes jövedelmű országokban az oktatási követelmények “általában alacsonyak“, és az ottani fiatalok “magas szintű jólétet” tapasztalnak.
Az eredményekből azonban nem lehet arra következtetni, hogy a szegény országok fiataljai a legboldogabbak. Az alacsony gazdasági erejű országok azért nem szerepelnek a tanulmányban, mert nincsenek róluk adatok. Csak a közepes és magas jövedelmű országokat hasonlították össze.
“A németországi felnőttek a vártnál magasabb életelégedettséggel rendelkeznek” – mondta Robert Rudolf, a tanulmány szerzője. Ez azonban nem vonatkozik a német fiatalokra. Érdekesek a törökországi és a nagy-britanniai rendkívül boldogtalan fiatalok is – tette hozzá. A Brexit Nagy-Britanniában, illetve a növekvő tekintélyelvűség Törökországban negatívan hatott az ott élő fiatalok érzékenységére 2018-ban, a minták felvétele idején.