Kezdőlap Világgazdaság Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán
No menu items!

Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak. Illusztrácó: Bigstock

Júniusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, de még mindig történelmi csúcsok közelében vannak az orosz-ukrán háború miatt. Ráadásul a Nomura egyik vezető közgazdásza szerint Ázsiában még várat magára az élelmiszerárak robbanása, amely valószínűleg a júliustól szeptemberig tartó negyedévben fog bekövetkezni.

Sonal Varma, a japán bank ázsiai piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a CNBC-nek elmondta, hogy az élelmiszerárak ázsiai változásai általában elmaradnak a globális mozgásoktól, mivel a kormányok támogatásokat és árszabályozást vezetnek be az árak átmeneti enyhítésére.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe júniusban 2,3 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest. Az árindex a növényi olajok, a gabonafélék és a cukor nemzetközi árának csökkenése miatt lett alacsonyabb, de még így is 23,1 százalékkal magasabban áll, mint egy évvel ezelőtt.

A FAO-index júniusban 154,2 ponton mozgott – a bázisidőszakot a 2014 és 2016 közötti átlagárak jelentik -, alig valamivel a márciusi 159,7 pontos érték alatt, amelyben már benne volt ukrajnai orosz invázió hatása.

Ázsiára gyakorolt hatás

A Nomura szakértője szerint az idei év második felében valószínűleg Szingapúrban, Dél-Koreában, a Fülöp-szigeteken és Indiában emelkednek majd a legnagyobb mértékben az élelmiszerárak.

Egy júniusban közzétett jegyzetben Varma és szakértői csapata azt írta: a nettó élelmiszerimport a Fülöp-szigetek bruttó hazai termékének (GDP) több mint 2 százalékát teszi ki, ami a második legmagasabb Ázsiában (Japánon kívül) Hongkong után. Az élelmiszerek az ország fogyasztói árindexének kosarában is magas, közel 35 százalékos részesedést képviselnek.

Dél-Korea és Szingapúr szintén veszélyben van, mivel nagymértékben függnek az élelmiszerimporttól.

És bár India búza és rizs tekintetében önellátó, az országban jelenleg is tartó hőhullám, a monszun késése és más élelmiszerek, például a hús és a tojás árának emelkedése valószínűleg felfelé fogja hajtani az árakat.

Varma szerint ahelyett, hogy exporttilalmakat vezetnének be, amelyek torzítják az élelmiszerárakat, a kormányoknak “a költségvetési támogatás célzott formáit” kellene alkalmazniuk, hogy segítsenek az alacsony jövedelmű embereken ebben a helyzetben.

Az alacsonyabb jövedelmű háztartások jellemzően fogyasztásuk nagy részét élelmiszerre költik, ezért fontosabb, hogy megvédjük őket” – mondta.

A búza közel felével drágult egy év alatt

A FAO élelmiszerár-indexe szerint a gabonafélék ára – amely kategóriába a búza tartozik – júniusban 4,1 százalékkal csökkent májushoz képest, de még mindig 27,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A búza ára júniusban 5,7 százalékkal csökkent, de az orosz-ukrán háború miatt még mindig 48,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzaexport 28,47 százalékát adta 2020-ban.

A FAO szerint az alacsonyabb búzaárak a jobb termésviszonyoknak, az északi féltekén az új betakarításokból származó szezonális rendelkezésre állásnak és az Oroszországból származó több exportnak voltak köszönhetőek.

A növényi olaj ára esett a legnagyobb mértékben, 7,6 százalékkal az előző hónaphoz képest. A pálmaolaj ára a globális kínálat növekedésével csökkent, míg a napraforgó- és szójaolaj iránti kisebb kereslet szintén csökkentette az árakat. A cukor ára 2,6 százalékkal csökkent májusról júniusra, mivel a kínálat nőtt, a kereslet pedig csökkent.

Rekordmagasan a hús ára

A hús és a tejtermékek fogyasztóinak kevesebb okuk volt az örömre.

A húsárak júniusban rekordmagasságot értek el, májushoz képest 1,7 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 12,7 százalékkal emelkedtek, mivel a háború miatt a kínálat továbbra is szűkült. Az északi féltekén kitört madárinfluenza szintén hatással volt a húsárakra.

A tejtermékek 4,1 százalékkal drágultak májushoz képest, és 24,9 százalékkal drágábbak voltak, mint tavaly júniusban. A FAO szerint a sajtárak emelkedtek a legnagyobb mértékben a készletfelhalmozás és az európai hőhullám miatt.

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, “továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak“.

Ezek közé tartozik “az erős globális kereslet, a kedvezőtlen időjárás néhány jelentős országban, a magas termelési és szállítási költségek, valamint a COVID-19 miatt bekövetkezett ellátási lánc zavarok, amelyeket súlyosbítanak az Ukrajnában zajló háborúból eredő bizonytalanságok” – közölte Maximo Torero Cullen, a FAO vezető közgazdásza.

Az élelmiszerárak idővel valószínűleg nem fognak jelentősen csökkenni – mondta Varma a Nomurától.

A kereslet néhány ilyen termék iránt viszonylag rugalmatlan” – mondta, hozzátéve, hogy egy recesszió nem fog “lényeges árcsökkenést” okozni.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.