Kezdőlap Világgazdaság Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán
No menu items!

Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak. Illusztrácó: Bigstock

Júniusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, de még mindig történelmi csúcsok közelében vannak az orosz-ukrán háború miatt. Ráadásul a Nomura egyik vezető közgazdásza szerint Ázsiában még várat magára az élelmiszerárak robbanása, amely valószínűleg a júliustól szeptemberig tartó negyedévben fog bekövetkezni.

Sonal Varma, a japán bank ázsiai piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a CNBC-nek elmondta, hogy az élelmiszerárak ázsiai változásai általában elmaradnak a globális mozgásoktól, mivel a kormányok támogatásokat és árszabályozást vezetnek be az árak átmeneti enyhítésére.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe júniusban 2,3 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest. Az árindex a növényi olajok, a gabonafélék és a cukor nemzetközi árának csökkenése miatt lett alacsonyabb, de még így is 23,1 százalékkal magasabban áll, mint egy évvel ezelőtt.

A FAO-index júniusban 154,2 ponton mozgott – a bázisidőszakot a 2014 és 2016 közötti átlagárak jelentik -, alig valamivel a márciusi 159,7 pontos érték alatt, amelyben már benne volt ukrajnai orosz invázió hatása.

Ázsiára gyakorolt hatás

A Nomura szakértője szerint az idei év második felében valószínűleg Szingapúrban, Dél-Koreában, a Fülöp-szigeteken és Indiában emelkednek majd a legnagyobb mértékben az élelmiszerárak.

Egy júniusban közzétett jegyzetben Varma és szakértői csapata azt írta: a nettó élelmiszerimport a Fülöp-szigetek bruttó hazai termékének (GDP) több mint 2 százalékát teszi ki, ami a második legmagasabb Ázsiában (Japánon kívül) Hongkong után. Az élelmiszerek az ország fogyasztói árindexének kosarában is magas, közel 35 százalékos részesedést képviselnek.

Dél-Korea és Szingapúr szintén veszélyben van, mivel nagymértékben függnek az élelmiszerimporttól.

És bár India búza és rizs tekintetében önellátó, az országban jelenleg is tartó hőhullám, a monszun késése és más élelmiszerek, például a hús és a tojás árának emelkedése valószínűleg felfelé fogja hajtani az árakat.

Varma szerint ahelyett, hogy exporttilalmakat vezetnének be, amelyek torzítják az élelmiszerárakat, a kormányoknak “a költségvetési támogatás célzott formáit” kellene alkalmazniuk, hogy segítsenek az alacsony jövedelmű embereken ebben a helyzetben.

Az alacsonyabb jövedelmű háztartások jellemzően fogyasztásuk nagy részét élelmiszerre költik, ezért fontosabb, hogy megvédjük őket” – mondta.

A búza közel felével drágult egy év alatt

A FAO élelmiszerár-indexe szerint a gabonafélék ára – amely kategóriába a búza tartozik – júniusban 4,1 százalékkal csökkent májushoz képest, de még mindig 27,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A búza ára júniusban 5,7 százalékkal csökkent, de az orosz-ukrán háború miatt még mindig 48,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzaexport 28,47 százalékát adta 2020-ban.

A FAO szerint az alacsonyabb búzaárak a jobb termésviszonyoknak, az északi féltekén az új betakarításokból származó szezonális rendelkezésre állásnak és az Oroszországból származó több exportnak voltak köszönhetőek.

A növényi olaj ára esett a legnagyobb mértékben, 7,6 százalékkal az előző hónaphoz képest. A pálmaolaj ára a globális kínálat növekedésével csökkent, míg a napraforgó- és szójaolaj iránti kisebb kereslet szintén csökkentette az árakat. A cukor ára 2,6 százalékkal csökkent májusról júniusra, mivel a kínálat nőtt, a kereslet pedig csökkent.

Rekordmagasan a hús ára

A hús és a tejtermékek fogyasztóinak kevesebb okuk volt az örömre.

A húsárak júniusban rekordmagasságot értek el, májushoz képest 1,7 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 12,7 százalékkal emelkedtek, mivel a háború miatt a kínálat továbbra is szűkült. Az északi féltekén kitört madárinfluenza szintén hatással volt a húsárakra.

A tejtermékek 4,1 százalékkal drágultak májushoz képest, és 24,9 százalékkal drágábbak voltak, mint tavaly júniusban. A FAO szerint a sajtárak emelkedtek a legnagyobb mértékben a készletfelhalmozás és az európai hőhullám miatt.

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, “továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak“.

Ezek közé tartozik “az erős globális kereslet, a kedvezőtlen időjárás néhány jelentős országban, a magas termelési és szállítási költségek, valamint a COVID-19 miatt bekövetkezett ellátási lánc zavarok, amelyeket súlyosbítanak az Ukrajnában zajló háborúból eredő bizonytalanságok” – közölte Maximo Torero Cullen, a FAO vezető közgazdásza.

Az élelmiszerárak idővel valószínűleg nem fognak jelentősen csökkenni – mondta Varma a Nomurától.

A kereslet néhány ilyen termék iránt viszonylag rugalmatlan” – mondta, hozzátéve, hogy egy recesszió nem fog “lényeges árcsökkenést” okozni.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jogegységi döntés a Kúriától a devizahitelekkel kapcsolatos EU bírósági ítélet értelmezéséről

Jogegységi határozatot hozott a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa az Európai Unió Bíróságának legutóbbi, a devizahiteleket érintő C-630/23. számú ítéletének értelmezéséről.

Didim – Az Égei-tenger titkos ékszere, ahol az időtlen nyár vár rád

Az Égei-tenger partján, Aydın tartományában megbújó Didim igazi rejtett kincs Türkiye térképén. Ez a bájos tengerparti város a paradicsomi nyugalom megtestesítője: aranyló homokos strandjaival, lélegzetelállító természeti környezetével és lenyűgöző történelmével rabolja el a szíveket.

Új korszak kezdődik a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatánál

A természetvédelmi őrszolgálat fejlesztése kiemelt jelentőségű feladat, hiszen Magyarország természeti értékeinek, védett területeinek és élőhelyeinek megőrzése elképzelhetetlen az elkötelezett szakemberek helyszíni jelenléte és munkája nélkül. Ezért is fontos a most induló program, amelynek keretében a természetvédelmi őrszolgálat fejlesztésére 825 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága.

Gombabemutatóval bővült a garadnai Erdészeti Gyűjtemény

Új tárlattal bővült az ÉSZAKERDŐ Zrt. által üzemeltetett Lillafüredi Állami Erdei Vasút Garadna végállomásán található Erdészeti Gyűjtemény.
Hirdetés

Hírek

Jogegységi döntés a Kúriától a devizahitelekkel kapcsolatos EU bírósági ítélet értelmezéséről

Jogegységi határozatot hozott a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa az Európai Unió Bíróságának legutóbbi, a devizahiteleket érintő C-630/23. számú ítéletének értelmezéséről.

Új korszak kezdődik a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatánál

A természetvédelmi őrszolgálat fejlesztése kiemelt jelentőségű feladat, hiszen Magyarország természeti értékeinek, védett területeinek és élőhelyeinek megőrzése elképzelhetetlen az elkötelezett szakemberek helyszíni jelenléte és munkája nélkül. Ezért is fontos a most induló program, amelynek keretében a természetvédelmi őrszolgálat fejlesztésére 825 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága.

Indul a nyári szezonális ellenőrzés – országszerte zajlanak a vizsgálatok

Július 15-én elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeletet irányító Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára rendelt el. Az augusztus 30-ig tartó ellenőrzés-sorozaton a Nébih és a kormányhivatalok szakemberei a nyári lovas táborokat, a fröccsteraszokat, a grillezésre szánt húskészítmény előállítókat, az ásványvíz-palackozókat és szikvíz-előállítókat, valamint a helyi termelői piacokat vizsgálják.

Energiaszakértők a jövő otthonaiért – újabb képzés indul Bécsben

A bécsi székhelyű DIE UMWELTBERATUNG, azaz a Környezettanácsadó Szolgálat 2025 őszétől ismét elindítja alapképzését és haladó tanfolyamait energiatudatos szakemberek számára.

18 milliárd forintos közvilágítás-korszerűsítési pályázat indul 5000 lakos alatti településeknek

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre

A török tea – az együvé tartozás mindennapi rítusa

A török tea – çay, ahogy helyben mondják – nem pusztán ital. Vöröses árnyalata, tulipánformájú pohara és a hozzá tartozó mozdulatok olyan jelentésrétegeket hordoznak, amelyek túlmutatnak a koffeintartalmon.

Adatszolgáltatás július 20-ig az EPR alá tartozó gyártóknak

Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára.

Az Otthon Start kombinálható más államilag támogatott hitellel is

A szeptemberben induló Otthon Start Program hiteleit lehet kombinálni más államilag támogatott hitellel is, így a program még kedvezőbb
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,