Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán
No menu items!

Teljes a káosz az élelmiszerek világpiacán

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak. Illusztrácó: Bigstock

Júniusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, de még mindig történelmi csúcsok közelében vannak az orosz-ukrán háború miatt. Ráadásul a Nomura egyik vezető közgazdásza szerint Ázsiában még várat magára az élelmiszerárak robbanása, amely valószínűleg a júliustól szeptemberig tartó negyedévben fog bekövetkezni.

Sonal Varma, a japán bank ázsiai piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a CNBC-nek elmondta, hogy az élelmiszerárak ázsiai változásai általában elmaradnak a globális mozgásoktól, mivel a kormányok támogatásokat és árszabályozást vezetnek be az árak átmeneti enyhítésére.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe júniusban 2,3 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest. Az árindex a növényi olajok, a gabonafélék és a cukor nemzetközi árának csökkenése miatt lett alacsonyabb, de még így is 23,1 százalékkal magasabban áll, mint egy évvel ezelőtt.

A FAO-index júniusban 154,2 ponton mozgott – a bázisidőszakot a 2014 és 2016 közötti átlagárak jelentik -, alig valamivel a márciusi 159,7 pontos érték alatt, amelyben már benne volt ukrajnai orosz invázió hatása.

Ázsiára gyakorolt hatás

A Nomura szakértője szerint az idei év második felében valószínűleg Szingapúrban, Dél-Koreában, a Fülöp-szigeteken és Indiában emelkednek majd a legnagyobb mértékben az élelmiszerárak.

Egy júniusban közzétett jegyzetben Varma és szakértői csapata azt írta: a nettó élelmiszerimport a Fülöp-szigetek bruttó hazai termékének (GDP) több mint 2 százalékát teszi ki, ami a második legmagasabb Ázsiában (Japánon kívül) Hongkong után. Az élelmiszerek az ország fogyasztói árindexének kosarában is magas, közel 35 százalékos részesedést képviselnek.

Dél-Korea és Szingapúr szintén veszélyben van, mivel nagymértékben függnek az élelmiszerimporttól.

És bár India búza és rizs tekintetében önellátó, az országban jelenleg is tartó hőhullám, a monszun késése és más élelmiszerek, például a hús és a tojás árának emelkedése valószínűleg felfelé fogja hajtani az árakat.

Varma szerint ahelyett, hogy exporttilalmakat vezetnének be, amelyek torzítják az élelmiszerárakat, a kormányoknak “a költségvetési támogatás célzott formáit” kellene alkalmazniuk, hogy segítsenek az alacsony jövedelmű embereken ebben a helyzetben.

Az alacsonyabb jövedelmű háztartások jellemzően fogyasztásuk nagy részét élelmiszerre költik, ezért fontosabb, hogy megvédjük őket” – mondta.

A búza közel felével drágult egy év alatt

A FAO élelmiszerár-indexe szerint a gabonafélék ára – amely kategóriába a búza tartozik – júniusban 4,1 százalékkal csökkent májushoz képest, de még mindig 27,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A búza ára júniusban 5,7 százalékkal csökkent, de az orosz-ukrán háború miatt még mindig 48,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzaexport 28,47 százalékát adta 2020-ban.

A FAO szerint az alacsonyabb búzaárak a jobb termésviszonyoknak, az északi féltekén az új betakarításokból származó szezonális rendelkezésre állásnak és az Oroszországból származó több exportnak voltak köszönhetőek.

A növényi olaj ára esett a legnagyobb mértékben, 7,6 százalékkal az előző hónaphoz képest. A pálmaolaj ára a globális kínálat növekedésével csökkent, míg a napraforgó- és szójaolaj iránti kisebb kereslet szintén csökkentette az árakat. A cukor ára 2,6 százalékkal csökkent májusról júniusra, mivel a kínálat nőtt, a kereslet pedig csökkent.

Rekordmagasan a hús ára

A hús és a tejtermékek fogyasztóinak kevesebb okuk volt az örömre.

A húsárak júniusban rekordmagasságot értek el, májushoz képest 1,7 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 12,7 százalékkal emelkedtek, mivel a háború miatt a kínálat továbbra is szűkült. Az északi féltekén kitört madárinfluenza szintén hatással volt a húsárakra.

A tejtermékek 4,1 százalékkal drágultak májushoz képest, és 24,9 százalékkal drágábbak voltak, mint tavaly júniusban. A FAO szerint a sajtárak emelkedtek a legnagyobb mértékben a készletfelhalmozás és az európai hőhullám miatt.

A FAO figyelmeztetett, hogy bár az élelmiszerárak júniusban csökkentek, “továbbra is fennállnak azok a tényezők, amelyek miatt a globális árak eleve magasak voltak“.

Ezek közé tartozik “az erős globális kereslet, a kedvezőtlen időjárás néhány jelentős országban, a magas termelési és szállítási költségek, valamint a COVID-19 miatt bekövetkezett ellátási lánc zavarok, amelyeket súlyosbítanak az Ukrajnában zajló háborúból eredő bizonytalanságok” – közölte Maximo Torero Cullen, a FAO vezető közgazdásza.

Az élelmiszerárak idővel valószínűleg nem fognak jelentősen csökkenni – mondta Varma a Nomurától.

A kereslet néhány ilyen termék iránt viszonylag rugalmatlan” – mondta, hozzátéve, hogy egy recesszió nem fog “lényeges árcsökkenést” okozni.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...