A gazdálkodók értékesítési pozíciójának erősítése érdekében az Agrárminisztérium létrehozta a termelői integrációs szervezet intézményét – közölte Nagy István agrárminiszter.
Az intézkedésnek köszönhetően csökkenhet a gazdák kiszolgáltatottsága és javulhat a jövedelmezőségük – tette hozzá.
A miniszter arra emlékeztetett, hogy Magyarország mezőgazdasági termelőinek többsége viszonylag kicsi, egymástól elkülönülten végzi tevékenységét. A gazdaságok termékeiket legtöbbször jóval jelentősebb piaci súllyal rendelkező vállalkozások számára egyedileg értékesítik. Ez a méretbeli különbség gyakran egyoldalú kiszolgáltatottságot jelent a gazdák számára a termékeik értékesítése érdekében folytatott tárgyalások során.
Az eladási lehetőségek erősítésének új eszközeként, az agrárminiszter elismeri azokat a termelői integrációs szervezeteket (TISZ), amelyek akkora tagsággal és termelési volumennel rendelkeznek, hogy eredményesen léphetnek fel a piaci alkufolyamatokban.
A főszabály szerint elismerhető az a legalább 10 tagból álló szervezet, amely egy adott régió termelésének minimum 1 százalékát adja.
A szakmai szervezetek bevonásával kialakított elismerési feltételek figyelembe veszik az egyes ágazatok sajátosságait is – tette hozzá Nagy István.
Kifejtette: a TISZ anélkül tárgyalhat a kereskedőkkel vagy feldolgozókkal a termékek közös értékesítéséről, vagy egységes árról, hogy az egyes termelők áruja a TISZ tulajdonába kerülne. Az államilag elismert TISZ ráadásul felmentést kap egyes uniós szinten szabályozott versenyjogi előírások alól.
A TISZ ezen felül segítséget nyújthat tagjainak a megtermelt áruk közös szállításában, tárolásában, raktározásában, de akár az ehhez kapcsolódó marketingben, minőségbiztosításban és informatikában is – hangsúlyozta a tárcavezető.
Az Agrárminisztérium várja azon gazdálkodói csoportok érdeklődését, valamint szervezetek elismerési kérelmét, amelyek a tej- és zöldség-gyümölcs ágazatokban már létrejött, és sikeresen működő szervezetek példájából kiindulva lehetőséget látnak ebben az új integrációs formában. Az érdeklődők a [email protected] e-mail címre írva kérhetnek tájékoztatást – közölte az Agrárminisztérium.