Kezdőlap Mozaik Több oka is van: nem javul a cégek fizetőképessége
No menu items!

Több oka is van: nem javul a cégek fizetőképessége

Igaz némi javulás látható, de még mindig igen magas a későn fizetések és a hosszú távú kintlévőségek aránya – elemez Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója. Kifejtve: a magyar cégek fizetőképességének romlásában a legnagyobb szerepe a magas kamatszintnek az energiaköltségek és működési költségek emelkedésének, a gazdasági növekedés lassulásának, és az ellátási láncokban a covid óta keletkező problémáknak van.

A Covid óta hogyan változott a magyar cégek fizetési képessége, mennyire nőtt a kintlévőségek aránya?

– A Covid első évében a kintlévőségek minimális mértékben – 2 % – nőttek, azonban a 2021-2022-es években 20 %-ot meghaladó volt mindkét évben a növekedés, s így, 2020-hoz viszonyítva, 2022-re az 50 %-ot is meghaladta a kintlévőségek összege.

Ebben az időszakban a fizetési nehézségek kapcsán, az átlagot meghaladó mértékben érintett nemzetgazdasági ágazatok a bányászat, villamosenergia, szállítás, raktározás, valamint a szálláshely-szolgáltatás és ingatlanügyletek voltak.

– Mennyire változott a helyzet az utóbbi évben?

Tavaly, akár fogalmazhatunk úgy is, hogy javult a helyzet. A kintlévőségekhez kapcsolódó követelés tömeg 2022-höz viszonyítva 6 %-ot meghaladó mértékben csökkent. De ez még így is 45 %-ot meghaladóan magasabb szint 2020-hoz viszonyítva.

A csökkenés valószínűsíthetően kapcsolódik a hitelkamatlábak növekedése miatti hitelfelvétel csökkenéshez, illetőleg 2023-ra a cégek összárbevétele is csökkent, ami a kintlévőség tömegére is hatással lehet.

– Melyik ágazatok vannak jobb és melyek rosszabb helyzetben?

– Amennyiben a nem, vagy késve fizető követelés volumennövekedését vesszük alapul, úgy három nemzetgazdasági ágban is 2 ezer milliárdot meghaladó követelés növekedés valósult meg 2020-ról 2023-ra, ezek a feldolgozóipar, villamosenergia és a kereskedelem.

Kedvező jel viszont, hogy akadtak olyan szektorok is, amelyekben az átlagnál erőteljesebben csökkent a kintlévőségek aránya. Ezek a bányászat, villamosenergiaipart, ingatlanügyleteket és a feldolgozóipar.

Csorbai Hajnalka

Melyek azok a gazdasági hatások, amelyek a legjobban befolyásolják most a kintlévőségeket?

– Kamatszint: A magas kamatszintek drágítják a hitelfelvételt, ami főleg a vállalati szektornál okozhat problémát, mivel a hitelek drágulásával csökken a pénzügyi mozgástér, és növekszik a nemteljesítő hitelek (NPL-ek) aránya.

– Energiaköltségek és működési költségek emelkedése: Az energiaárak ingadozása, különösen az ipari szereplők számára, jelentősen növeli a költségeket. Ez a magasabb költségstruktúra szűkíti a vállalatok likviditási tartalékait, ami késedelmes fizetéseket eredményezhet.

– Gazdasági növekedés lassulása: A nemzetközi gazdasági lassulás, különösen az EU-ban, Magyarország gazdaságára is hatással van. A gyengébb exportkereslet és a belső fogyasztás lassulása miatt sok vállalat kevesebb bevételhez jut, ami negatívan befolyásolja a kintlévőségek rendezésének ütemét.

– Ellátási lánc problémák: Az ellátási láncok bizonytalansága, amelyet részben a globális gazdasági helyzet, részben az energiaválság és geopolitikai tényezők okoznak, késleltetheti a szállítmányokat és növelheti a költségeket, ami tovább nyomást gyakorol a vállalatok cash flow-jára.

– Forint árfolyamának ingadozása: A forint árfolyamának gyengülése az importárakra hatással van, és különösen az importáló vállalatok költségeit növeli, ami szintén befolyásolja fizetési képességüket és likviditásukat.

– Melyek az átlagos fizetési határidők? A nagy cégek mennyire használják az erejüket ebben?

– Az, hogy a nagy cégek mennyire használják ki erejüket az függ a termelés, szolgáltatás jellegétől, a versenytársak számától, és sok egyéb tényezőktől.

Viszont a követelések forgási sebessége is támpontot ad arra, hogy a fizetési határidők a követelések esetében milyen gyorsan következnek be. Nem kérdéses és minden egyes nemzetgazdasági ágra igaz, hogy a 100 millió forintot meghaladó árbevételű cégek csoportja nagyságrendekkel rövidebb idő alatt hajtja be követeléseit, mint a kis cégek. A milliárdon felüli árbevétellel bírók a leghatékonyabbak a követelés behajtásában.

A számok ugyanakkor azt mutatják, hogy a tevékenység jellege is meghatározó: a követelések behajtásában fél évet közelítő vagy még azt is azt meghaladó adatokat látunk az ingatlanügyleteknél, a szakmai, tudományos, műszaki és az adminisztratív tevékenységeknél.

-Hogyan alakult a cégalapítások és hogyan a csődök száma 2023-ban és azóta?

-2023-ban globálisan és Magyarországon is emelkedtek a vállalati megszűnések és felszámolások. Az OPTEN adatai szerint Magyarországon 2023-ban 12,2 ezerrel csökkent a vállalkozások száma, ami a társas vállalkozói kör 2,4%-át teszi ki. Ez 2024-ben is folytatódott és ebben az évben már közel további 10 ezerrel kevesebb cég van.

Az alapítási kedv mélyponton volt 2023-ban a 25,7 ezer új vállalkozással, ami az előző évtől több mint 13 %-kal maradt el, és az elmúlt hat év legalacsonyabb értékét hozta. Az alapítási kedv továbbra is alacsony, ez idáig 20 ezer új vállalkozásról beszélhetünk, valószínű, hogy a tavalyi évet nem haladja meg az éves alapítás.

A megszűnések rekordszintet értek el 2023-ban, megközelítve a 38 ezret, ami 8,5 ezerrel több volt, mint az előző évi megszűnések száma, és a legmagasabb értéket jelenti az elmúlt hat évben. Jelenleg, 2024-ben már 30 ezer cég megszűnt és annak ellenére, hogy ez a szám a 2023-as szintet nem fogja elérni, de megközelítheti azt. A megszűnések több mint fele végelszámolással történt tavaly, miközben idén, a felszámolások adják ugyanezt az arányt.

A leginkább negatívan érintett nemzetgazdasági ágakat a kereskedelem, a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás képviselte tavaly, ami idén kiegészül az építőiparral is.

A negatív rekordok nem álltak meg itt tavaly, az új cégbírósági eljárásokban is jelen voltak. A leglátványosabb a 21 ezret majdnem elérő új felszámolási eljárásszám, ami idén már 13 ezret meghaladó, de a 2023-as szintet el nem érő lesz.

– Mire kell leginkább vigyázniuk a cégeknek, hogy ne fussanak bele nagy kintlévőségbe?

  1. Alapos ügyfélminősítés és hitelvizsgálat
  2. Rövidebb fizetési határidők és előleg
  3. Pontos és részletes szerződések
  4. Számlák gyors kiállítása és rendszeres emlékeztetők
  5. Követeléskezelés és faktorálás
  6. Ügyfélkapcsolatok ápolása
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Elkészült a világ egyik legnagyobb tengerjárója, a Star of the Seas

2025 augusztusában indul útjára a Royal Caribbean új tengerjárója, a Star of the Seas. A floridai Port Canaveralból hajózik majd hetente karibi utakra

Megkezdődik a Csaj-tó ökológiai állapotának javítása

Természetvédelmi célú fejlesztés indul a Csaj-tónál 530 millió forint támogatással.

Idén szervez „Szakmakóstoló” táborokat pályaválasztóknak a NAK

Ingyenes „Szakmakóstoló” pályaorientációs táborokat szervez országszerte 19 helyszínen az 5-6-7. osztályos általános iskolai tanulóknak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját
Hirdetés

Hírek

Megkezdődik a Csaj-tó ökológiai állapotának javítása

Természetvédelmi célú fejlesztés indul a Csaj-tónál 530 millió forint támogatással.

Idén szervez „Szakmakóstoló” táborokat pályaválasztóknak a NAK

Ingyenes „Szakmakóstoló” pályaorientációs táborokat szervez országszerte 19 helyszínen az 5-6-7. osztályos általános iskolai tanulóknak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját

Júliustól kizárólag e-számlát állít ki az MVM a nem lakossági ügyfeleknek

Július 1-jétől az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztó társaságok a lakossági fogyasztónak nem minősülő felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, függetlenül attól, hogy egyetemes szolgáltatás keretében, vagy versenypiacról vételezve szerzik be az energiát

Országos informatikai probléma van a határátkelőhelyeken

Informatikai rendszerprobléma merült fel csütörtökön 11 óra 15 perctől a közúti határátkelőhelyeken és a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit