Az ukrajnai háború kezdete óta az Európa-szerte diplomáciai álcával működő orosz kémek felét kiutasították – mondta az MI6 vezetője egy amerikai biztonsági konferencián.
Richard Moore, a brit külügyi hírszerzés (MI6) vezetője elmondta, hogy a kontinentális Európa országaiból, köztük Franciaországból és Németországból kiutasított mintegy 400 orosz diplomatának köszönhetően drámai mértékben csökkent a Kreml kémkedési képessége.
Az aspeni biztonsági konferencián elmondta, hogy a nyugati hírszerző ügynökségek “eléggé összehangolt” erőfeszítéseket tettek az orosz kémhálózatok megzavarására az invázió óta.
“Így Európa-szerte nagyjából a kémek felét – a legutóbbi számítások szerint nagyjából 400 diplomáciai álcával működő orosz hírszerzőtisztet – utasítottak ki. Ez valószínűleg a felére csökkentette Oroszország képességét arra, hogy Európában kémkedjen” – mondta Moore.
Ez az első alkalom, hogy az MI6 nyilvánosságra hozta a februári invázióra válaszul végrehajtott összehangolt kiutasítások hatásának becslését.
Az orosz kémek – mint szinte minden nagyobb ország hírszerzői – jellemzően fedőmunkát színlelnek országuk nagykövetségein. Csak néhány hosszú távú kém adja ki magát egyszerű állampolgárnak, és tevékenykedik a diplomáciai kereteken kívül.
Németország áprilisban 40, Franciaország pedig 41 orosz diplomatát rúgott ki. Nagy-Britannia azon kevés országok egyike, amely nem utasított ki kémkedéssel vádolt diplomatákat, bár ez nagyrészt azért van így, mert a salisburyi mérgezéseket követően 2018-ban az Egyesült Királyság 23-at felszólított, hogy távozzon, de valószínúleg egyiket sem váltották le.
Moore elmondta, hogy két illegális bevándorlót is lelepleztek, köztük egy magát ír-brazilnak kiadó oroszt, aki áprilisban megpróbált gyakornoki állást szerezni a hágai nemzetközi büntetőbíróságon. Egy brazil bíróság azóta 15 év börtönbüntetésre ítélte Szergej Cserkaszovot hamis személyazonossági okmányok használata miatt.
Moore szerint az ukrajnai háború “megnyerhető hadjárat” Kijev számára, és hogy Oroszországnak “egyre nehezebb lesz az elkövetkező hetekben embereket és anyagokat szállítani“, mivel a háború kritikus szakasz felé tart, az időjárás hamarosan megváltozik.
A kémfőnök ezzel arra utalt, hogy Ukrajna a növekvő mennyiségű nyugati fegyverek támogatásával vélhetően megpróbál majd ellentámadást indítani az elkövetkező hetekben. “Fontos az ukránoknak is, hogy megmutassák, képesek visszavágni” – mondta.
Moore elmondta, hogy egyetért CIA-s kollégájával, Bill Burnsszel abban, hogy “nincs bizonyíték arra, hogy Putyin súlyos betegségben szenvedne“. A háború korai szakaszában olyan találgatások láttak napvilágot, hogy az orosz elnöknek rákja vagy más súlyos betegsége van, és szteroidokat szed.
Moore egyetértett a CIA vezetőjével abban is, hogy Kína azért nem szállít fegyvereket Oroszországnak, mert Peking tart a nyugati gazdasági szankcióktól, de azt mondta, hogy szerinte “ha tudnának fegyvereket szállítani és megúsznák, akkor megtennék“.
Elmondta, hogy Kína “túlzásba viszi“, hogy kiderítse, milyen tanulságokat vonhat le az ukrajnai háborúból és az eddigi nyugati válaszlépésekből. “Túl korai lenne megmondani, hogy milyen tanulságokat vonnak le Putyin kalandjaiból” – mondta Moore, és megismételte korábbi figyelmeztetését, miszerint Pekingnek nem szabad alábecsülnie a nyugatiak eltökéltségét, hogy megvédjék Tajvant az erőszakos újraegyesítésre tett kísérletektől. (The Guardian)