A majomhimlő elleni vakcina, amely az orvosok által a világméretű járvány megállítására használt fő módszerré vált, az új kutatások szerint a reméltnél kevésbé hatásos.
A Bavarian Nordic Jynneos nevű vakcinájával beadott ajánlott oltássorozat viszonylag alacsony szintű, gyenge semlegesítő képességű majomhimlő-ellenanyagokat eredményezett – közölték a hollandiai Rotterdamban található Erasmus Egyetem Orvosi Központjának kutatói. Az immunizáltak korábban nem voltak fertőzöttek vagy himlő ellen beoltva, amelyről úgy vélik, hogy bizonyos védelmet nyújt a majomhimlő ellen.
A semlegesítő antitestek a Covid-korszakban váltak a köznyelvi lexikon részévé, köszönhetően annak, hogy képesek a koronavírushoz kötődni és megakadályozni, hogy az egészséges sejtekbe jusson. Bár ezekre a fehérjékre szinte biztosan szükség van a majomhimlő-fertőzés és az általa okozott kiütés megelőzéséhez, a tudósok még nem tudják, hogy milyen szint szükséges a védelem biztosításához.
“A vakcinával kapcsolatos optimizmus mértéke messze meghaladja a jelenleg rendelkezésre álló adatokat” – mondta Helen Petousis-Harris, az Aucklandi Egyetem oltóorvosának munkatársa, aki nem vett részt a kutatásban.
“Sok az információhiány, és óvatosnak kell lennünk a bevezetés során, különösen azért, hogy elkerüljük, hogy az oltott emberek hamis biztonságérzetet kapjanak.”
A semlegesítő antitestek vártnál alacsonyabb szintjének megállapítása kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a beoltott személyek mennyire védettek – írta Marion Koopmans, Rory de Vries és szerzőtársaik, az Erasmus kutatói egy, a szakértői véleményezés előtt közzétett tanulmányban.
“A vakcinázott egyének követésével végzett vizsgálatokra van szükség a vakcina hatékonyságának további értékeléséhez” – emelték ki.
A Bavarian Nordic képviselői egyelőre nem reagáltak a Bloomberg megkeresésére.
A hatóságok több mint 70 országban keresik a dán cég vakcinájának készleteit, amelyet Kanadában Imvamune, Európában pedig Imvanex néven is forgalmaznak, hogy meghiúsítsák a majomhimlő globális terjedését. A betegség több mint 50 ezer embert fertőzött meg azóta, hogy május elején az Egyesült Királyságban fellángolt a betegség.
Míg egyes tudósok dóziscsökkentő megoldásokat tesztelnek a vakcina korlátozott készleteire való tekintettel, az Erasmus munkája szerint a dóziscsökkentés “negatív hatással van” az oltásra. A harmadik dózis fokozza az ellenanyagválaszt, akárcsak az olyan személyek immunizálása, akiket évtizedekkel korábban oltottak be himlő ellen – állapították meg.
A majomhimlő szoros rokonságban áll a variolával, a himlőt – az első emberi betegséget, amelyet kiirtottak – okozó vírussal. A Bavarian Nordic vakcináját biztonságosabb megoldásnak tartják, mint azt, amely a himlőt kiirtotta, mivel egy rokon vírus legyengített, nem szaporodó változatát használja.
Az Erasmus tudósai szerint a majomhimlő elleni emberi alkalmazására vonatkozó hatékonysági adatok hiányoznak. Az állatokon végzett kísérletek azt mutatták, hogy az oltóanyag antitesteket és T-sejteket is termel a majomhimlő ellen, de nem eleget ahhoz, hogy megakadályozza a fertőzést vagy egyes bőrelváltozások kialakulását.