Újabb sasmérgezés történt a nem megfelelően alkalmazott rágcsálóirtó szerek miatt. A Magyar Madártani Egyesület (MME) arra kéri a gazdákat, hogy az előírásokat betartva, csak zárt térben vagy zárt etetőállomásban használják a mérgező készítményeket.
Az utóbbi két évben rohamosan nőtt a nem megfelelő módon alkalmazott rágcsálóirtó szerek miatt elhullott ragadozómadarak száma. Az egyes készítmények felhalmozódnak a táplálékláncban, bekerülve a madarak szervezetébe néhány napon belül a halálukat okozzák.
Orbán Zoltán, az MME szóvivője elmondta, hogy vannak olyan engedélyezett, boltban kapható rágcsálóirtó szerek, amelyek vérzékenységet okoznak. Ezeket a szereket az előírás szerint csak zárt térben vagy zárt etetőállomásban lehet alkalmazni.
A problémát az okozza, hogy néhány gazda nem tudja, vagy nem veszi figyelembe ezt a technológia előírást és kiszórja a szert hektárszám a mezőre. Ezek általában méreggel impregnált búzaszemek, amit a növényevő állatok megesznek.
Ha a gazdák az előírások szerint használják ezeket a szereket, nem okoznak problémát,
de ha kiszórják a mezőre, elpusztulnak tőle a nyulak és az őzek, a mérgezett tetemek elfogyasztásával pedig a ragadozómadarak szervezetében is felhalmozódik a méreg.
Elmondta, hogy ismét így pusztult el nyolc parlagi sas. Ez a természetvédő magyarázata szerint azért annyira érzékeny dolog, mert az Európai Unió parlagisas-állományának kétharmada hazánkban él. Amikor ezek a madarak elpusztulnak, nincs elég szaporulat, és nem tud a fokozottan védett faj visszatelepülni például Ausztriába, Szlovákiába, ahonnan már évtizedek óta eltűntek.
Felidézte, hogy 2015-ben már történt egy nagy mérgezés Békés megyében, ahol nyolcvan őz és tíz mezei nyúl pusztult el egy ilyen szántón, és azóta egyre gyakrabban fordulnak elő ilyen esetek.
Ráadásul, mint mondta, a speciális gyógyszerhatóanyagot tartalmazó, vérzékenységet okozó szer, ha csapadékvíz hatására bemosódik a talajba, bekerülhet az ivóvízbázisba, ami az állapotos nőknél magzatkárosító hatást okoz. Ezért például tavaly a lakosság által használható mérgeknél 5-ről 3 ezred százalékra csökkentették a hatóanyagtartalmat.
“Ezek a vegyszerek nem játékok” – figyelmeztetett a természetvédő.