Mintegy 740 millió euró értékben foglaltak le hamis termékeket tavaly az Európai Unió külső határain a tagállamok vámhatóságai. A legtöbb szállítmány Kínából, Törökországból és balkáni államokból érkezett.
Az Európai Bizottság szerint a lefoglalt áruk mennyisége nőtt a 2017-es adatokhoz képest, ami a normál és expressz postai szolgáltatások keretében kézbesített kis méretű csomagok jelentős számára vezethető vissza.
Bár a feltartóztatott szállítmányok száma 57 433-ról 69 354-re ugrott, a lefoglalt árucikkek száma az előző évekhez képest összességében mégis csökkent.
Legnagyobb arányban cigarettát (15 százalék), játékokat (14 százalék), csomagolóanyagokat, illetve címkéket, cédulákat, matricákat (9 százalék), továbbá ruhákat (8 százalék) koboztak el a hatóságok. Az otthoni személyes használatra szánt termékek az összes lefoglalt áru közel 37 százalékát tették ki.
A hamisítványok legnagyobb része Kínából származik. A hamisított italok, parfümök, kozmetikumok többsége viszont Törökországból, az alkoholos italok pedig Észak-Macedóniából. A vámosok nagy számban találtak Hongkongból származó hamis órákat, mobiltelefonokat és tartozékokat, tintapatronokat és tonereket, illetve CD-ket és DVD-ket. A számítástechnikai felszerelések fő forrása India, a cigarettáké Kambodzsa, a csomagolóanyagoké pedig Bosznia-Hercegovina volt.
“A vámtisztviselők EU-szerte már eddig is sikereket értek el az olyan hamisított áruk nyomon követésében és lefoglalásában, amelyek a fogyasztókra nézve gyakran veszélyesek. Munkájuk azonban még nehezebb lett a kis méretű csomagok számának az online értékesítések miatt bekövetkezett növekedése miatt” – mondta Pierre Moscovici gazdasági és pénzügyi biztos.
Egy tanulmány szerint a hamisított áruk miatt az EU-s vállalkozások közvetlen értékesítési vesztesége évente 56 milliárd eurót tesz ki.