Kezdőlap Menedzser Akadémia Új fegyver a HR vonalon. Itt a jövedelem menedzsment
No menu items!

Új fegyver a HR vonalon. Itt a jövedelem menedzsment

 

dr. Gonda György

A világ országainak többségében évtizedünkben meglehetősen sok termelési és szolgáltatási tevékenységben egyszerre van jelen a munkaerőhiány és a -többlet. Általában hiány ott van, ahol újabb dolgozókra volna szükség, többlet pedig ott, ahol a feladatokat kevesebb munkaerővel is el lehet látni. Csodák még a munkaerőpiacon sincsenek, az aránytalanság azonban valamelyest csökkenthető egy új, a korábbinál komplexebb HR-tevékenységgel, a jövedelem menedzsmenttel. Nincsen szükség a meleg víz „feltalálására”, annál inkább a jövedelem stratégiák és a vonzó juttatási gyakorlatok megalkotására.

Századunkban a cégeknél csak úgy „röpködnek” a jövedelemmel kapcsolatos kifejezések, a fizetéstől, a bónuszokon, a hibrid munkavégzésen, a nyaralási hozzájáruláson, a fizetett nyelvtanfolyamokon, az albérleti támogatáson, a nyugdíjbiztosításon, a részvényopción, a magánhasználatú vállalati autón (és a sort még nagyon hosszan lehet folytatni) át egészen a teljes körű egészségbiztosításig. Sok egyéb tényező mellett ezek is a jövedelem menedzsment részei, amely ma már külön szakma a HR-en belül.

Mit jelent a jövedelem menedzsment?

Mit is jelent, milyen céljai vannak a jövedelem-, az ösztönzés- illetve a kompenzáció menedzsmentnek? Mindenekelőtt a vállalat stratégiai, valamint operatív céljainak elérését szolgáló olyan egységes bér-és ösztönzéspolitika kialakítása, hatékony működtetése, amely elősegíti a feladat ellátásához nélkülözhetetlen, felkészült személyi állomány megszerzését, megtartását és folyamatos motiválását.

Az ösztönzésmenedzsment magában foglalhatja a kompenzációt, a javadalmazást és a motiválást. Az alkalmazott munkavégzési rendszertől függően kiterjedhet többek között a bér-és besorolási, a cím- és előre sorolási, a cafetéria, továbbá a szociális, a gondoskodási, a jóléti, az egészségbiztosítási és a segélyezési rendszerekre is. A kompenzáció lehet egyéni, csoportos és szervezeti szintű, s megnyilvánulhat anyagi és nem anyagi juttatások formájában. A javadalmazás lehet rendszeres és eseti jellegű, amely biztosítható anyagi, pénzbeli és természetbeni juttatások formájában.

Nagy dolgozói elvárások

Látnivaló, hogy ez az összetett meghatározás, illetve ennek tartalma pontos összehangolást, részletes kidolgozást, anyagi erőforrásokat, szaktudást és nem utolsó sorban ’igazi” menedzselést igényel. Hiszen az ösztönzési, a kompenzációs és a javadalmazási rendszerek iránt jelentős elvárások mutatkoznak a dolgozók részéről, többek között a méltányosság, az átláthatóság, az egyszerűség, a munkaerőpiaci versenyképesség, valamint az ösztönző hatás területén. Fontos jelzőszám, hogy a Pew Research Center 2021-ben készült felmérése szerint a dolgozók 34 százaléka a számukra nem kielégítő javadalmazási rendszer és gyakorlat emiatt hagyja ott munkahelyét.

Cserefolyamat és munkaerő költségek

Leegyszerűsítve: a dolgozó és a munkahelye között egy állandó cserefolyamat történik. A dolgozó a szaktudását, munkaerejét, tapasztalatát, lojalitását, innovációs képességét, kreativitását, munkafegyelmét stb. bocsátja a cég rendelkezésére. Ezek „ellenértékeként” és „cserébe” a vállalat fizetést, javadalmazást, különféle formában megjelenő ösztönzéseket, kompenzációs csomagot, előléptetési és fejlődési lehetőségeket stb. biztosít dolgozóinak. Érdemes megemlíteni, hogy természetesen a vezetők is dolgozók, az ő jövedelmük, juttatásaik, ösztönzésük a sok hasonlóság mellett eltéréseket is mutat a beosztott dolgozókéhoz viszonyítva.

A dolgozók javadalmazása a vállalati munkaköltségek legnagyobb tétele. A Deloitte and Touche kutatásai szerint a munkaerővel kapcsolatos költségek teszik ki a teljes vállalati költségek 70 százalékát. Ez az arány évtizedünkben korántsem meglepő, hiszen a cégek között hatalmas verseny folyik a legjobb munkaerők megszerzéséért, megtartásáért, s a mind inkább előtérbe kerülő tudásmenedzsment, valamint a tehetséggondozás sem olcsó „mulatság”.

Közvetlen és nem közvetlen juttatások

Már volt szó arról, hogy a pénzbeli és a nem pénzbeli juttatások köre meglehetősen széles és egyre bővül. Érdemes áttekinteni néhányat közülük.

Közvetlen pénzbeli juttatások:

  • fizetés
  • óradíj, órabér
  • jutalék
  • bónusz, prémium

Nem közvetlen pénzbeli juttatások:

  • általános biztosítás
  • egészség- és nyugdíjbiztosítás
  • nyugdíjazási kedvezmények
  • fizetett szabadság
  • otthoni munkavégzés
  • rugalmas munkaidő
  • kedvezmények kisgyermekes szülőknek
  • vállalati gépkocsi, mobiltelefon magánhasználata a cég költségén
  • lakhatási hozzájárulás
  • tanulmányi szabadság, továbbtanulás finanszírozása
  • ruházkodási hozzájárulás
  • részvény-juttatás

Mind több cég ad márkás okos órát azoknak a dolgozóknak, akik mérni akarják edzési tevékenységüket, például a naponta megtett lépéseket. A vállalatok részéről van egy elvárt „fitneszségi szint” (mondjuk a naponta megteendő lépések száma), s amennyiben ettől tartósan elmarad valaki, részben vagy egészben ki kell fizetnie az óra árát.

Részvények dolgozóknak és vezetőknek

Csak 2-3 évtizedes múltra tekint vissza a munkavállalói részvényesi program (MRP), amelynek keretében a dolgozók csoportosan részvényesei (tulajdonosai) lehetnek a vállalat meghatározott részének. A résztvevők természetesen osztalékot is kapnak, amennyiben megszűnik a munkaviszonyuk, vissza kell adniuk a részvényesi csoportnak a rájuk jutó részvényhányadot, amelyet az új belépők kaphatnak meg. Igencsak népszerű (és egyben erőteljesen ösztönző) a vezetők körében az egyéni, ingyenes részvényjuttatás, vagy kedvezményes árú részvényvásárlási lehetőség. Mind a dolgozói, mind a vezetői tulajdonszerzés lehetséges és népszerű a nem részvénytársasági formában működő cégeknél is. Itt az osztalékot például a nyereségrészesedés „helyettesíti”.

Vállalati és dolgozói előnyök

A jól kidolgozott és jól működő jövedelem menedzselés számos haszonnal, előnnyel jár mind a dolgozók, mind a vállalat számára.

Néhány vállalati előny:

  • tehetséges munkaerő bevonzása és megtartása
  • teljesítmény és termelékenység fokozása
  • a dolgozói elégedettség és elkötelezettség növelése
  • összefogás az üzleti célok elérésére
  • a tehetséggondozás ösztönzése
  • az innováció és a kreativitás támogatása
  • a költséghatékonyság növelése
  • a panaszok és a kockázatok csökkentése
  • kedvező munkáltató-imázs megteremtése

Néhány dolgozói előny:

  • a teljesítmény alapú jövedelem fontos motivációs tényező
  • tisztességes alapelveken nyugvó javadalmazás
  • az anyagi biztonság támogatása
  • a munkával kapcsolatos elégedettség fokozása
  • a szakmai tudás bővítésének elősegítése
  • segíti a munka-magánélet egyensúlyának megteremtését
  • növeli a dolgozói elkötelezettséget
  • biztosítja az egyenlőséget a javadalmazásban (azonos munkakör, azonos végzettség, azonos gyakorlat, azonos kor esetén – mindkét nem számára)

A felsorolást még hosszan lehet folytatni, de a fentiekből is egyértelmű, hogy a jövedelem menedzsment egy rendszer, amelynek megalkotása nem egyszerű feladat. Része a vállalati és a HR stratégiának, amolyan több-ismeretlenes egyenlet, amelyben meglehetősen sok külső tényező is szerepel.

Stratégia, csomag, transzparencia

A kompenzációs stratégia, majd a javadalmazási csomag összeállításával és folyamatos karbantartásával foglalkozó HR-szakembereknek több cégen belüli tényezőre kell figyelmet fordítaniuk. Mindenekelőtt a vállalat munkaerő igényére (ezen belül a különféle szaktudásokra, képességekre, képzettségekre stb.), valamint pénzügyi lehetőségeire. Miközben a dolgozók hivatalosan nem ismerik egymás jövedelmét, a cég és a javadalmazási szisztéma iránti bizalom megteremtése és megtartása érdekében a rendszernek minden elemében áttekinthetőnek, átlátszónak kell lennie. Nem kevésbé fontos és kívánatos a munkaköri leírások nagy pontosságú elkészítése, ami amolyan biblia a dolgozók számára. A nem pontosan definiált feladatok kompenzációs vitákhoz vezethetnek, végső soron rongálják a cég iránti elkötelezettséget.

Versenytárs-figyelés

A versenyképes javadalmazási csomagok folyamatos karbantartása megköveteli, hogy a HR-szakemberek ismerjék a versenytársak hasonló csomagjait, jutalmazási, ösztönzési gyakorlatát. Nem árt tisztában lenni az ágazat kilátásaival, versenyképességének alakulásával, valamint az ágazati versenytársak tehetséges munkaerő megszerzési és megtartási gyakorlatával sem. Érdemes tanulmányozni a munkaerőpiac demográfiai, valamint kereslet-kínálati helyzetét is.

A naprakész belső és piaci információk azért is szükségesek a jövedelem menedzseléssel foglalkozó HR-szakemberek számára, hogy vonzó, versenyképes csomagot tudjanak ajánlani a toborzott, megkeresett, jelentkező dolgozók és vezetők számára. Nem kevésbé a meglévő, saját dolgozóknak és vezetőknek is, többek között a munkaerővándorlás mérséklésére. Ha mérséklődik egy cégnél a munkaerő-fluktuáció, kevesebb forrást kell biztosítani az új belépők képzésére, illetve ezeket az összegeket a saját dolgozók továbbképzésére, tréningjére lehet fordítani.

Személyre szabott csomagok

Mind gyakoribb, hogy a munkaerő megszerzése érdekében személyre szabott javadalmazási csomagot kínálnak. Ügyelni kell arra, hogy éppen az átláthatóság és az egyenlő bánásmód miatt az egyéni csomag ne térjen jelentősen el a javadalmazási rendszer egészétől, illetve annak egyes elemeitől.

Segítő szoftverek

Napjainkban számos szoftver létezik a jövedelem menedzsment segítésére. Ezek a szoftverek (kiegészítve a mesterséges intelligenciával) képesek személyre szabott csomagokat készíteni és figyelik a versenytársak javadalmazási gyakorlatát is. Házon belül regisztrálják, monitorozzák a dolgozók fizetését, bónuszait, valamint az egyéb kapott juttatásokat.

Ezek a szoftverek hatékonyabbá, átlátszóbbá, időtakarékossá teszik a jövedelem menedzsment tevékenységet. A vállalatoknak el kell dönteniük, hogy milyen feladat(ok)ra akarnak szoftvert vásárolni, ugyanis a kínálat meglehetősen nagy: bértervezés, jövedelem elemzés, jövedelem benchmarking, jövedelem adminisztráció, tevékenység beárazás – hogy csak a legfontosabbakat említsük.

Verseny a minőségi munkaerőért

A jövedelem menedzsment része a vállalati kultúrának. Egyben fontos kommunikációs eszköz mind a saját dolgozók és vezetők, mind pedig a toborzandó munkaerő felé. Sok cég közzéteszi javadalmazási stratégiáját, rendszerét a honlapján, így tehát az interneten is folyik a verseny a jó munkaerők megszerzéséért, illetve azok megtartásáért. Nem szerencsés kimaradni ebből a versenyből, hiszen a termelési és a szolgáltatási ágazatokban a vállalatok első számú értéke a dolgozók és a vezetők minősége.

Dr. Gonda György, CMC  vezetési tanácsadó

Certified Management Consultant

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

A Neumann Társaság megünnepelte a magyar informatika napját

Az NJSZT 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt szerepet kap az informatikai tehetséggondozás. A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője.

Nem feleltek meg az előírásoknak a vizsgált, lítium akkumulátorral működő termékek

A kormányhivatalok munkatársai kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám és számítástechnikai webáruházakból egyaránt vettek mintát, és az összes terméknél nagy biztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek.

A Grand Budapest projekt miatt élénkülés várható a környék lakáspiacán

A XIV. kerületi oldalon a Grand Budapest-közeli részeken a használt lakásokat majdnem 1,1 millió forintos négyzetméteráron kínálják eladásra, az újaknál pedig 1,3 millió forinttal lehet számolni.

Hírek

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...