Rendben van, ha az Európai Unió tagországai meg akarják vásárolni Oroszországból a Szputnyik V, vagy Kínából a Sinopharm nevű koronavírus elleni oltóanyagokat – idézte Thierry Breton belső piacért felelős európai uniós biztost a Politico című brüsszeli hírportál.
A beszámoló szerint Thierry Breton értelmes lépésnek nevezte, ha valamely uniós tagország különböző forrásokból szerez be oltóanyagokat.
“Amire ma szükségünk van, az az oltóanyag, nem az új vakcinák” – fogalmazott.
Véleménye szerint az egyes uniós tagországok orosz és kínai vakcinabeszerzése azonban “csak csepp a tengerben, milliókra van szükségünk”. Kijelentette: az Európai Unió megrendeléseinek köszönhető, hogy az uniós tagországok megkapják ezt a több millió adagot.
Azzal kapcsolatban, hogy Oroszország és Kína a világ számos országába, köztük az EU országaiba is szállítana oltóanyagokat, Breton kijelentette: egyértelmű, hogy csak az Európai Unió és az Egyesült Államok képes ellátni vakcinával a világot. A legtöbb ország nem képes a tömeges előállításra, ezért az EU-nak kiemelt felelőssége a segítség – tette hozzá.
A magyar kormány nyilvánosságra hozta, hogy a megrendelt vakcinákból március elejéig mekkora mennyiség érkezett az országba.
Az uniós biztos üdvözölte Ausztria és Dánia azon bejelentését, hogy közös oltóanyag fejlesztéséről tárgyal Izraellel. Véleménye szerint a világ és Izrael csak profitálhat Európa csúcskategóriás kutatólaboratóriumaiból.
“Ösztönözzük az együttműködést az Egyesült Államokkal, ösztönözzük az együttműködést Izraellel, és bárkivel, aki szeretne együttműködni tudományos laboratóriumainkkal. Ez rendkívül fontos” – fogalmazott.
Egy globális világban “teljesen normális“, hogy Sebastian Kurz osztrák kancellár azt mondja: az unió nem támaszkodhat kizárólag az európai oltásokra – tette hozzá az uniós biztos.