Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság USA: mindjárt itt az adósságlimit, jöhetnek a rendkívüli intézkedések
No menu items!

USA: mindjárt itt az adósságlimit, jöhetnek a rendkívüli intézkedések

A fizetésképtelenség tönkreteheti az ország megbízhatóságát, és felboríthatja a globális pénzügyi piacokat. Illusztráció: Bigstock

Az Egyesült Államok ismét afelé halad, hogy elérje az ország adósságlimitjét. Ez azt jelenti, hogy a kormány nem vehet fel több pénzt, kivéve, ha a kongresszus beleegyezik a felső határ felfüggesztésébe vagy megváltoztatásába, amely jelenleg közel 31,4 milliárd dollár. Márpedig általában ez történik.

1960 óta a politikusok 78 alkalommal kezdeményezték az adósságlimit emelését, meghosszabbítását vagy felülvizsgálatát. Ebből háromszor csak az elmúlt hat hónapban – írja a BBC News.

A kongresszusban azonban, ahol a republikánusok nemrégiben átvették az irányítást a képviselőházban, és kiadáscsökkentést követelnek, újabb feszültségek alakultak ki, amelyek miatt a politikusok várhatóan késlekedni fognak a lépésekkel, ami azt eredményezheti, hogy az Egyesült Államok – története során először – szándékosan nem teljesítheti a fizetési kötelezettségét.

Mi történne ekkor?

A legtöbbünk számára a hatás aligha lesz érzékelhető, legalábbis az első néhány hónapban.

Az amerikai államkincstár úgy tudja kezelni a helyzetet, hogy úgynevezett “rendkívüli intézkedéseket” hoz annak érdekében, hogy elkerülje az adósságlimit tényleges átlépését. A múltban ez olyan lépéseket jelentett, mint például a szövetségi alkalmazottak nyugdíj- és egészségbiztosítási alapjaiba történő befektetések felfüggesztése, majd egy későbbi időpontban az alapok újbóli feltöltése.

De még a késedelmeknek is megvan az ára. A kérdéssel kapcsolatos 2011-es patthelyzet miatt az S&P hitelminősítő intézet leminősítette az ország besorolását. Ez volt az első ilyen eset az Egyesült Államokban.

Kormányzati elemzők becslései szerint a késedelmek miatt abban az évben legalább 1,3 milliárd dollárral nőtt az amerikai államkincstár hitelfelvételi költsége, mivel a befektetők a bizonytalanság miatt magasabb kamatokat követeltek.

Elemzők arra számítanak, hogy a kérdésről szóló vita idén is idegessé teszi a pénzügyi piacokat.

Gazdasági katasztrófa?

Janet Yellen pénzügyminiszter becslése szerint a különleges intézkedések legalább júniusig időt nyerhetnek az Egyesült Államoknak, amikor a kormány már nem lesz képes fizetni a számláit.

Ez az a forgatókönyv, amelyet sok elemző igazi gazdasági katasztrófaként értékel.

Egyesek szerint ebben az esetben a hatóságoknak a lehető legtöbbet kellene tenniük a fizetésképtelenség elkerülése érdekében. Ez azt jelentené, hogy meg kellene találni a módját annak, hogy a kamatfizetéseket teljesítsék, miközben más kötelezettségek nem kerülnek kifizetésre, például a védelmi vállalkozók kifizetései, a társadalombiztosítási csekkek, amelyeket a nyugdíjasok országszerte kapnak, valamint a kormányzati alkalmazottak fizetése, beleértve a hadsereget is.

Még az olyan alapvető dolgok is érintettek lehetnek, mint az időjárás-előrejelzések, mivel sokan támaszkodnak a kormány által finanszírozott Nemzeti Meteorológiai Szolgálat adataira.

A fizetésképtelenség tönkreteheti az ország megbízhatóságát, és felboríthatja a globális pénzügyi piacokat, ahol az amerikai adóssággal nagy mennyiségben kereskednek, és hagyományosan alacsony kockázatúnak tekintik.

A dollár gyengülne, és a hitelfelvételi költségek megugranának. Először a kormányzat, de végül a szélesebb nyilvánosság számára is, a jelzáloghitelek, hitelkártyaadósságok és egyéb hitelek magasabb kamatai formájában.

Ha idáig eljutnánk, az példa nélküli lenne, és széles körű károkat okozna a fogyasztói bizalomban és a gazdaságban, amely már így is bizonytalan helyzetben van.

Ha a kormány nem tudna eleget tenni kötelezettségeinek, az helyrehozhatatlan károkat okozna az amerikai gazdaságnak, minden amerikai megélhetésének és a globális pénzügyi stabilitásnak” – figyelmeztetett Yellen a közelmúltban.

Miért vált ez egyre nagyobb problémává?

Az adósságlimitet először 1917-ben vezették be, hogy a kormány rugalmasan tudjon pénzt szerezni az első világháború idején. Elméletileg a kongresszus így ellenőrizheti a kiadásokat.

A plafon körüli harcok azonban egyre hevesebbé váltak, ahogy a politikai polarizáció egyre erősödött, és az USA adóssága az egekbe szökött, egy évtized alatt nagyjából megduplázódott.

Ez részben a pénzügyi válság és a világjárvány alatti jelentős kormányzati kiadásoknak köszönhető, valamint annak is, hogy az ország 2001 óta minden évben folyamatosan költségvetési hiányt produkált, azaz többet költött, mint amennyit bevett.

Az adósságplafon állandó politikai alku tárgya. A 2011-es harc akkor oldódott meg, amikor Barack Obama akkori elnök beleegyezett a kiadások több mint 900 milliárd dolláros csökkentésébe, és az adósságplafont is hasonló összeggel emelték meg.

Egyes republikánusok ezúttal is kiadáscsökkentést szorgalmaznak, de ezt az álláspontot a demokraták elutasították.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kövér László: a haza kötőereje a nemzet lelki, erkölcsi, kulturális természetű állapotától függ

Miközben a nemzetpolitika alapjai változatlanok, a külső környezet változásaihoz...

Zártkörű részvénykibocsátást tervez a Shopper Park Plus Nyrt. (SPP) a Concorde Értékpapír segítségével

Az SPP tavaly novemberben vezette be részvényeit a BÉT Prémium kategóriájába, amely a budapesti tőzsde történetének első euró alapú részvénykibocsátása volt. A

Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér

Az államtitkár úgy fogalmazott, több beruházás megvalósulása is várható, Debrecen környékén például 2030-ig 30 ezer új álláshely jön létre.

700 millió palackot gyűjtött össze a MOHU hat hónap alatt

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palack visszaváltó rendszer első szakaszát.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...