Kezdőlap Világgazdaság Vakcinaexport-tilalom. Boris Johnson uniós vezetőket próbál rávenni a vétóra
No menu items!

Vakcinaexport-tilalom. Boris Johnson uniós vezetőket próbál rávenni a vétóra

Boris Johnson. Fotó: PA

Egybehangzó brit médiaértesülések szerint a brit miniszterelnök közvetlenül egyes EU-tagállamok vezetőinél készül közbenjárni annak érdekében, hogy az Európai Bizottság ne tiltsa meg a koronavírus elleni oltóanyagok Nagy-Britanniába irányuló kivitelét az unió területéről.

A Financial Times című üzleti napilap és a BBC közszolgálati médiatársaság kormányforrásokat idéző beszámolói szerint Johnson az európai uniós vezetők csütörtökre tervezett online csúcsértekezlete előtt több tagállam vezetőjével kíván telefonon beszélni, igyekezve rávenni őket az esetleges exporttilalomról szóló bizottsági javaslat megvétózására.

Londoni értesülések szerint a virtuális találkozó napirendi pontjai között szerepel annak megvitatása, hogy az EU hatósági úton leállítsa-e az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár Hollandiában készülő vakcináinak Nagy-Britanniába irányuló exportját.

A Financial Times kormányforrásai szerint Boris Johnson mások mellett Emmanuel Macron francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral kíván egyeztetni az ügyben.

Ennek előzményeként Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az elmúlt napokban több olyan nyilatkozatot is tett, hogy az EU-nak megvannak az eszközei a vakcinaexport megakadályozására, különösen abban az esetben, ha az unió területéről a gyártók olyan országokba akarnak oltóanyagot exportálni, amelyekben magasabb az oltottsági arány, mint az EU-ban.

Nagy-Britanniában – amely tavaly januárban kilépett az Európai Unióból – a teljes, 68 milliós lakosságra számolva meghaladja a 40 százalékot azoknak az aránya, akik már megkapták a koronavírus elleni oltás első dózisát. A brit oltási kampány ugyanakkor egyelőre a 18 éven felüli felnőtt lakosságra terjed ki, és ennek a hozzávetőleg 52,7 millió tagú korcsoportnak már több mint a fele részesült az oltásból.

Az Európai Unióban átlagosan 12 százalékos a teljes lakosságra számolt oltottsági arány.
A brit kormány célkitűzése az, hogy április 15-ig az 50 év feletti korcsoport mindegyik tagja, július végére a teljes brit felnőtt lakosság részesüljön a koronavírus elleni oltásnak legalább az első adagjából.

A Downing Street szóvivőjének nyilatkozata szerint ezt a menetrendet nem sodorná veszélybe az sem, ha az EU teljesen leállítaná a Nagy-Britanniába irányuló oltóanyag-exportot.

A The Guardian című baloldali brit napilap hétfői kiadása azonban az Airfinity adatelemző cég számításait idézve azt írta, hogy ha az EU teljesen betiltaná az unióban készülő oltóanyagok nagy-britanniai kivitelét, augusztus végéig eltartana, mire a teljes brit felnőtt lakosság megkaphatná az első oltási dózist.

Az Airfinity elemzése szerint ugyanakkor ez nem sokkal gyorsítaná az uniós oltási programot. A cég számításai alapján az EU a mostani ellátási gondok mellett is be tudja oltani lakosságának 75 százalékát augusztus 31-ig, ám ugyanennek a célnak a teljesítését a vakcinaexport teljes tilalmával is csak augusztus 19-re tudná előrehozni.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet