Kezdőlap Hírek Vége a szezonális viharjelzésnek, jövőre újítások lesznek a Balatonnál
No menu items!

Vége a szezonális viharjelzésnek, jövőre újítások lesznek a Balatonnál

Október 31-én éjjel véget ér az idei szezonális viharjelző szolgáltatás a tavakon. A Balatonon a következő viharjelző szezonra bővítést, korszerűsítést hajtanak végre a rendszeren, amelynek része lesz három, teljesen új technológián alapuló, a vízben felállított állomás is – hangzott el a katasztrófavédelem, a vízirendészet és a meteorológiai szolgálat közös szezonzáró tájékoztatóján Balatonföldváron.

Tanka László tűzoltó ezredes elmondta, hogy az április elején beindított, hét hónapon át tartó viharjelző szezonban a Balatonon 46, a Velencei-tavon 4, a Tisza-tavon 5, a Fertő-tavon 11 viharjelző állomás működött. Megjegyezte, hogy az utóbbi négy évben a viharjelzők száma 50 százalékkal nőtt.

Szólt arról is, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság által elnyert uniós támogatásból mintegy 100 millió forint jut az igazgatóság által üzemeltetett balatoni viharjelző rendszer fejlesztéseire. Ennek keretében 14 állomáson cserélik le a villanócsöves jelzőket LED-esre. Balatonederics, a Keszthelyi-öböl, Balatonszepezd és Tihany Bahart-kikötője új, korszerű lámpákat kap. Új és innovatív megoldásként a Balaton mindhárom medencéjében létesül egy-egy vízbe telepített állomás napelemekkel, vezérlőszekrénnyel, akkumulátorokkal.

Az ezredes hangsúlyozta, 2108-ban nem történt olyan vízi baleset az ország nagytavain, amelynek oka bármelyik viharjelzőrendszer működésének hibájából fakadt volna. Hozzátette, a 2019-re tervezett fejlesztéseknek köszönhetően tovább nő a biztonság a Balatonon.

Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a viharjelző szezon időjárását értékelve elmondta, hogy a sokéves átlaghoz képest jóval többször kellett elrendelni viharjelzést a gyakori zivatarok miatt, azonban a Balatonnál több mint 10 százalékkal, a Velencei-tónál több mint 20 százalékkal csökkent a viharjelzések fenntartási ideje. Számottevően csökkent a kiadott másodfokú viharjelzések és az erős viharok száma.

A meteorológusok által áprilistól szeptemberig elemzett időszak az elmúlt évtizedek átlagánál is melegebbnek bizonyult a Balaton-régióban, bár nem jellemezték hőségnapok. Siófokon 3,3, Keszthelyen 2,4 Celsius-fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet a 1971-2000-es évek átlagánál. A hat hónap csapadékösszege átlagosan 400-450 milliméter volt, ami 50, helyenként 100 milliméterrel is meghaladta a sokévi átlagot. Ennek köszönhetően az Európát több helyen sújtó aszály elkerülte a térséget – mondta Radics Kornélia.

Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője elmondta, a viharjelző szezonban a vízirendőrök közel 200 “kifutással” több mint 400 ember életét mentették meg. Arról is beszámolt, hogy tavaly év végig 24-en fulladtak a tóba, idén viszont jelentősen csökkent – október végén 7 áldozatról számoltak be – ez a szám. /MTI/

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

A piaci kitettség mérséklését, az értékesítésbiztonság erősítését szolgálja, hogy ettől az évtől a marhatőkehús és a marhabelsőségek is az 5 százalékos áfakulcs alá tartoznak, amely korábban kizárólag a fél és a negyedelt marhára volt érvényes.

Avatár segít a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben

Az avatár számára a lakosság választhat nevet, erről bővebben a kórház honlapján lehet tájékozódni.

Még több pálya várja a síelőket hétvégén a Síparkban!

A Felső-Mátrában található síközpont Budapesttől mindössze másfél órára, az ország szinte bármely pontjáról pedig legfeljebb háromórás utazással elérhető.

11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum nőtt 2026-ban

A minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik, köztük az álláskeresési járadék, a táppénz, a gyes és a gyed, valamint nőnek a közfoglalkoztatotti bérek is.
Hirdetés

Hírek

Január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

A piaci kitettség mérséklését, az értékesítésbiztonság erősítését szolgálja, hogy ettől az évtől a marhatőkehús és a marhabelsőségek is az 5 százalékos áfakulcs alá tartoznak, amely korábban kizárólag a fél és a negyedelt marhára volt érvényes.

Avatár segít a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben

Az avatár számára a lakosság választhat nevet, erről bővebben a kórház honlapján lehet tájékozódni.

Még több pálya várja a síelőket hétvégén a Síparkban!

A Felső-Mátrában található síközpont Budapesttől mindössze másfél órára, az ország szinte bármely pontjáról pedig legfeljebb háromórás utazással elérhető.

11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum nőtt 2026-ban

A minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik, köztük az álláskeresési járadék, a táppénz, a gyes és a gyed, valamint nőnek a közfoglalkoztatotti bérek is.

Elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok

Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok.

Már több mint 60 ezren használják üzleti céllal a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait

A minősített bizalmi szolgáltatások - mint az e-Szignó - nem költségmentesek, de már havi 3-4 ezer forintos költséggel is elérhetők a magyarországi és uniós előírásoknak minden tekintetben megfelelő elektronikus aláírások.

Panattoni Hungary ipari ingatlanfejlesztő mintegy 10 milliárd forintot fordít ötödik hazai beruházására

A projektek a Recorde Panattoni RPM Ingatlanalapokban valósulnak meg, amelyeket a Concorde Csoport ingatlanalapkezelő leányvállalata, a Recorde Alapkezelő Zrt. kezel.

Így készült Bécs a szilveszterre

A Városháza téren felállított nagyszínpadon bemutatott "Best of Eurovision" show, valamint az éjfélkor elindított "Eurovision Countdown Clock" visszaszámláló óra látványos gesztus, de egyben világos üzenet is: az Eurovíziós Dalfesztivál egy teljes évre kiterjedő városstratégiai projekt.
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás