Kezdőlap Hírek Világbank: a kereskedelmi feszültség igencsak odavág a globális növekedésnek
No menu items!

Világbank: a kereskedelmi feszültség igencsak odavág a globális növekedésnek

A Világbank kedden 0,4 százalékponttal 2,3%-ra csökkentette a 2025-re vonatkozó globális növekedési előrejelzését, mondván, hogy a magasabb vámok és a fokozott bizonytalanság „jelentős ellenszelet” jelentenek szinte minden gazdaság számára.

A bank évente kétszer megjelenő Világgazdasági kilátások című jelentésében az összes gazdaság közel 70 százalékára – köztük az Egyesült Államokra, Kínára és Európára, valamint hat feltörekvő piaci régióra – vonatkozó előrejelzését csökkentette az alig fél évvel ezelőtt, Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése előtt prognosztizált szinthez képest.

A Reuters tudósítása szerint az előrejelzés meghatározó eleme, hogy Donald Trump felborította a világkereskedelmet azokkal a többszörös vámemelésekkel, amelyek a tényleges amerikai vámtarifát a 3% alatti szintről a tíz százalék közepére – majdnem egy évszázad óta a legmagasabb szintre – emelték, és Kína és más országok megtorlását váltották ki.

A Világbank a legutóbbi olyan szervezet, amely Trump kiszámíthatatlan kereskedelempolitikája miatt csökkentette növekedési előrejelzését, bár az amerikai tisztviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy a negatív következményeket ellensúlyozni fogja a beruházások felfutása és a még jóvá nem hagyott adócsökkentések.

A bank nem jósolt recessziót, de azt nyilatkozta, hogy a globális gazdasági növekedés idén a recesszión kívül a leggyengébb lesz 2008 óta. 2027-re a globális GDP növekedése várhatóan átlagosan mindössze 2,5%-kal fog bővülni, ami az 1960-as évek óta eltelt évtized leglassabb üteme.

A jelentés előrejelzése szerint a világkereskedelem 2025-ben 1,8%-kal fog növekedni, ami a 2024-es 3,4%-hoz képest csökkenést jelent, és nagyjából a 2000-es évek 5,9%-os szintjének harmadát teszi ki. Az előrejelzés a május végén hatályos vámokon alapul, beleértve a legtöbb országból származó importra kivetett 10%-os amerikai vámot, de nem tartalmazza a Trump által áprilisban bejelentett, majd július 9-ig elhalasztott emeléseket, hogy lehetővé tegye a tárgyalások folytatását.

A bank szerint a globális infláció 2025-ben várhatóan eléri a 2,9%-ot, ami a vámemelések és a feszes munkaerőpiacok miatt továbbra is a COVID előtti szintek felett marad.

„A globális kilátásokat érintő kockázatok továbbra is határozottan lefelé billenők” – jelezte a bank, amelynek modelljei azt mutatják, hogy az átlagos amerikai vámok további 10 százalékpontos emelése a már bevezetett 10%-os rátán felül, valamint más országok arányos megtorló intézkedései további 0,5 százalékpontot faraghatnak le a 2025-ös kilátásokból.

A kereskedelmi korlátok ilyen mértékű növekedése „a globális kereskedelem elakadását eredményezné az év második felében… a bizalom széles körű összeomlásával, a bizonytalanság fokozódásával és a pénzügyi piacok zavarával együtt” – áll a jelentésben. Mindazonáltal a jelentés szerint a globális recesszió kockázata így is kevesebb mint 10%.

Az Egyesült Államok és Kína vezető tisztviselői ezen a héten Londonban találkoznak, hogy megpróbálják hatástalanítani a kereskedelmi vitát, amely a vámtarifákról a ritkaföldfém-ásványok korlátozására terjedt ki, és amely a globális ellátási lánc sokkjával és a növekedés lassulásával fenyeget.

„A bizonytalanság továbbra is erőteljesen hátráltatja a kereskedelmet, lassítja a beruházásokat és elhomályosítja a kilátásokat” – mondta Ayhan Kose, a Világbank helyettes vezető közgazdásza a Reutersnek adott interjúban. Ugyanakkor elmondta, hogy vannak jelei a kereskedelemről folytatott párbeszéd erősödésének, ami segíthet eloszlatni a bizonytalanságot, és az ellátási láncok alkalmazkodnak az új globális kereskedelmi térképhez, nem pedig összeomlanak. A globális kereskedelem növekedése 2026-ban szerényen, 2,4%-ra emelkedhet, és a mesterséges intelligencia fejlődése is fellendítheti a növekedést – mondta. „Úgy gondoljuk, hogy végül a bizonytalanság csökkenni fog” – fejtette ki. „Amint az a fajta köd felszáll, ami most látszik, a kereskedelmi motor újra beindulhat, de lassabb ütemben”.

Kose szerint bár a dolgok rosszabbodhatnak, a kereskedelem folytatódik, és Kína, India és mások még mindig erőteljes növekedést produkálnak. Sok ország új kereskedelmi partnerségekről is tárgyal, amelyek később kifizetődhetnek – tette hozzá.

A Világbank szerint a globális kilátások január óta „jelentősen romlottak”, főként a fejlett gazdaságok miatt, amelyek 2024-ben 1,7%-os bővülés után most már csak 1,2%-kal, fél százalékponttal kevesebbel növekednek. Az Egyesült Államok előrejelzését a januári előrejelzéshez képest 0,9 százalékponttal, 1,4%-ra csökkentették, a 2026-os kilátásokat pedig 0,4 százalékponttal, 1,6%-ra mérsékelték. A növekvő kereskedelmi korlátok, a „rekordmagas bizonytalanság” és a pénzügyi piaci volatilitás kiugrása várhatóan a magánfogyasztást, a kereskedelmet és a beruházásokat fogja terhelni.

Az euróövezetre vonatkozó növekedési becsléseket 0,3 százalékponttal 0,7%-ra, Japánban pedig 0,5 százalékponttal 0,7%-ra csökkentették. A feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok 2025-ben várhatóan 3,8%-kal nőnek, szemben a januári előrejelzésben szereplő 4,1%-kal.

A jelentés szerint a jelenlegi helyzetet a szegény országok szenvednék meg a leginkább. A fejlődő gazdaságok egy főre jutó GDP-je 2027-re 6%-kal lesz alacsonyabb a járvány előtti szintnél, és ezeknek az országoknak – Kínát leszámítva – két évtizedbe is beletelhet, mire visszanyerik a 2020-as évek gazdasági veszteségeit.

Az USA-val folytatott kereskedelemtől nagymértékben függő Mexikó növekedési előrejelzését 1,3 százalékponttal, 0,2%-ra csökkentették 2025-re. A Világbank változatlanul 4,5%-on hagyta a Kínára vonatkozó januári előrejelzését, mondván, hogy Pekingnek még mindig van monetáris és költségvetési mozgástere a gazdaság támogatására és a növekedés ösztönzésére.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.