Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Pénzmosási botrány rengette meg a dán nemzetgazdaságot
No menu items!

Pénzmosási botrány rengette meg a dán nemzetgazdaságot

A vádak szerint Dánia legnagyobb bankja több mint 200 milliárd euró piszkos pénzt mosott tisztára. A volt szovjet utódállamokból az észt kirendeltségén keresztül érkezett a pénz a Danske Bankba. A vezérigazgatót elsöpörte a pénzmosási botrány, a bank részvényeinek árfolyama a felére zuhant.

Egy dán pénzügyi tisztviselő szerint ez az ügy csak a jéghegy csúcsa, ezért alapjaiban rendülhet meg a bizalom az egész ország pénzügyi rendszerével szemben – jelenti a The Economist.

A pénzmosási botrány mára túllépett Dánia határain, elérve az amerikai bankrendszert, az ügy kirobbantója pedig feljelentette a dán pénzügyfelügyeletet. A dán hatóság kategorikusan cáfolta a vádakat.  Azt, hogy a gyanú nem lehet alaptalan jelzi, hogy a Danske Bank 2,7 milliárd dolláros pénzalapot hozott létre, hogy az esetleges bírságokat fedezni tudja. Az összeg a pénzintézet múlt évi nyereségének a fele.

Dánia legnagyobb bankja elvesztette ügyvezető igazgatóját, mélybe zuhant az árfolyam, az ország gazdaságát megrengette a botrány Kép: The Economist

A nyomozásról kiszivárgott előzetes jelentések szerint a bank nem jelentette a pénzmosás gyanús tranzakciókat, nem képezte ki az alkalmazottait a pénzmosás elleni eljárásokra, és felelős vezetőt sem nevezett ki a teendők irányítására. A dán és az észt hatóságokkal párhuzamosan az Amerikai Igazságügyminisztérium is nyomoz.

Az ügy kirobbantója, a Kreml ellenességéről elhíresült Bill Bowder, felszólította az amerikai bankokat, hogy szüntessenek meg a Danske Bankkal folytatott minden dollár kereskedelmet.

A  dán pénzügyi felügyelet vezetője visszautasított a vádakat mondván, hogy ők 2010 és 2018 között négyszer figyelmeztették a Danske Bankot a pénzmosás elleni törvények megsértésére.

A pénzügyi botrányban másik nyolc bank is érintett lehet, melyeken keresztül folyhatott a tisztára mosott pénz. Hárman közülük – a Deutsche Bank, a Bank of America és a JPMorgan Chase – olyan levelező bank, amelyek az észt kirendeltségeiken keresztül szoros partnerei az amerikai pénzügyi rendszernek.

A The Economist szerint bármit is tesznek ezután a dán hatóságok, Dániára ezek után nehéz úgy gondolni, mint amely ország  tiszta és átlátható pénzügyi rendszerrel bír.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.