A Nestlé és a Cargill vállalatoknak adott igazat döntésével az amerikai legfelsőbb bíróság abban a peres eljárásban, amelyben azzal vádolták az élelmiszeripari óriásokat, hogy tudatosan vásároltak afrikai földművesektől gyerekrabszolgák által betakarított kakaóbabot.
A legfelsőbb bíróság 8:1 arányban hozott döntést a két vállalat javára. Mali hat felnőtt állampolgára perelte be őket, azt állítva, hogy gyerekként vitték el őket rabszolgának a szomszédos Elefántcsontpartra, ahol munkára kényszerítették őket kakaóültetvényeken. A felperesek kártérítést követeltek a svájci Nestlé amerikai leányvállalatától és az amerikai Cargilltől.
Ügyvédeik szerint a vállalatoknak jobban meg kellett volna figyelniük a kakaó-beszállítóikat Nyugat-Afrikában, ahol a világ kakaójának körülbelül kétharmadát termelik, és elterjedt a gyermekmunka.
A döntés szerint a fellebbviteli bíróság hibás döntést hozott, amikor engedélyezte az eljárás folytatását.
A per korai szakaszában kétszer is elutasították a keresetet, mielőtt a fellebbviteli bíróság ezt felülvizsgálta. Amikor tavaly decemberben fellebbviteli eljárásban tárgyalták a keresetet.
A felperesek azt állították, hogy nemcsak a saját, hanem a rabszolgasorba taszított több ezer gyerektársuk nevében indítottak keresetet a két vállalat ellen. A Nestlé és a Cargill tagadta a vádakat, és azzal védekezett, hogy gyerekrabszolgaság elleni intézkedéseket hozott.
A bíróságnak azt kellett eldöntenie, hogy mali, vagyis külföldi állampolgárok indíthatnak-e eljárást amerikai vállalatok ellen. Egy 1789-es törvény szerint ugyanis külföldi állampolgárok nem perelhetnek amerikai bíróságon emberi jogsértések miatt. A legfelsőbb bíróság az elmúlt években egyes esetekben korlátozta a törvény alkalmazását.